VIDEO: Rusové nad ránem zaútočili v centru Kyjeva. Bomby padly na obytné domy
Ostřelování Kyjeva pokračovalo i během noci na úterý. Silnější exploze se v hlavním městě ozvaly nad ránem, došlo k nim opět v centru metropole. Podle dosavadních informací zatím jedna obytná budova hoří.
V úterý ráno došlo v Kyjevě k několika explozím. 2 z nich byly slyšet ve 4:00 tamního času (03:00 českého času), další 2 o hodinu později.
Podle původní zprávy Ukrinformu došlo k výbuchům v různých částech města. Předběžné informace nasvědčují tomu, že Rusové odpálili balistické střely na obytnou čtvrť, kde v důsledku toho vznikl požár obytného domu.
Také v pondělí odpoledne otřásl městkou čtvrtí Kurenivkou v Kyjevě výbuch,. Na místní silnici dopadly trosky raket, jak uvedl Kličko. „Jedna osoba byla zabita a dalších šest bylo zraněno. Dva zraněné odvezla sanitka,“ dodal bývalý známý boxer na twitteru.
Zasažený byl i trolejbus, který byl naštěstí bez cestujících. Podle Klička byl tento dopravní prostředek zcela zničen.
Na twitteru se také objevilo video, kde je přímo vidět i samotný výbuch.
Kyjev a jeho okolí byl opět v noci na pondělí ostřelován, útoky si podle ukrajinských médií vyžádaly několik obětí na životě. Ruská dělostřelecká palba dnes ráno zasáhla devítipatrovou rezidenční budovu na severu Kyjeva ve čtvrti Oboloň. Při útoku zemřely podle ukrajinských médií nejméně dvě osoby, tři lidé jsou hospitalizovaní; devět jich záchranáři ošetřili na místě. Celkem se jim z budovy podařilo evakuovat téměř 80 lidí. Nyní přibyl k obětem další zemřelý po tomto dnešním odpoledním neštěstí.
Noční ostřelování si podle gubernátora Kyjevské oblasti Oleksije Kuleby vyžádalo život radního ve městě Brovary východně od metropole. Ostřelování pokračovalo také na severozápadě ve městech Irpiň, Buča a Hostomel včetně tamního letiště, kde při ruském pokusu obklíčit hlavní město zuřily jedny z nejtěžších bojů.

Padající trosky dronů poškodily v Kyjevě vchody a okna nejméně pěti budov v Ševčenkivské a Holosijivské čtvrti, včetně ubytovny a oken v kancelářské budově, uvedl Popko. Armáda zveřejnila na telegramu několik fotografií, na kterých je vidět poškozený vchod, rozbitá okna v jiné budově a elektrické vedení, jak leží na silnici.
Svědci podle agentury Reuters uvedli, že slyšeli výbuchy a viděli stoupat kouř z obytných budov. Ševčenkivská čtvrť nedaleko centra Kyjeva je rušná oblast s několika univerzitami, restauracemi a turistickými atrakcemi. V Holosijivské čtvrti se nachází velký park. Obě čtvrti leží na západním břehu řeky Dněpr.

Ruské jednotky se zmocnily další ukrajinské vsi. Jde o vesnici Vyšneve na východě Doněcké oblasti, kterou Moskva nazývá Doněckou lidovou republikou. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom informují tiskové agentury.
"Jednotky uskupení vojsk 'Střed' v důsledku aktivních útočných akcí osvobodily osadu Višněvoje v Doněcké lidové republice," uvedlo ministerstvo, které přepisuje název vesnice do ruštiny. Osvobozením Rusové nazývají dobytí ukrajinských sídel.

Rusové už ve válce přišli o téměř 700 tisíc vojáků, uvádí v denním hlášení ukrajinský generální štáb. Jen za včerejšek to bylo 1410 mužů. Ve statistikách jsou evidovaní zabití i zranění vojáci.
Ukrainian defenders eliminate 1,410 Russian soldiers in one day.
— NEXTA (@nexta_tv) November 3, 2024
Ukraine’s General Staff reports that total Russian losses have now reached 699,090 personnel. pic.twitter.com/vwOVIVNWBz