Olena se dvěma dětmi utekla z Ukrajiny: Myslela jsem, že vybuchl plyn, ale začala válka!
Olena ještě před nedávnem žila s manželem a dvěma dětmi nedaleko Kyjeva. Ve čtvrtek 24. února je však nad ránem probudila rána. Když zjistili, že je válka, utekli k příbuzným. Nakonec Olena s dětmi a maminkou přešla přes hranice a známý v Česku jim pomohl sehnat byt. Později se k nim připojila i kamarádka Ludmila se synem. Obě ženy doufají, že se brzy opět shledají se svými muži.
Olena popsala hroznou životní zkušenost v pořadu TV Nova Televizní noviny. Když je v osudný den probudila exploze, domnívali se, že nejspíš někde vybuchl plyn. „Na internetu jsme zjistili, že začala válka,“ řekla Ukrajinka televizi.
S manželem Ruslanem a dětmi ihned opustili domov. Vydali se k příbuzným, kde chtěli původně zůstat. Nakonec ale změnili názor a Olena s maminkou a dětmi přešla hranice. Na cestu ze země se musela vydat hned dvakrát. Poprvé totiž na hranici čekali 12 hodin a došlo jim jídlo. Museli se vrátit a později to zkusit znovu.
Tam viděla svého muže naposledy. Díky kamarádovi se jim podařilo najít byt v Česku. „Já majitele ani neznám, ale jsme jim moc vděční,“ řekla uprchlice. Později za nimi dorazila i její kamarádka Ludmila se synem. Ti cestovali evakuačním vlakem, v němž nebyly ideální podmínky a pro oba to bylo velmi náročné.
Obě ženy si přejí, aby válka co nejdříve skončila a ony se mohly vrátit za svými muži. Jak ale obě uvádí, z jejich domů bohužel nic nezbylo.
Itálii a ČR spojují podobné pohledy na řešení mnoha otázek a výzev, ať už jde o pomoc Ukrajině, nebo o bezpečnostní situaci na Blízkém východě či v Africe. Po jednání s italským protějškem Guidem Crosettem v Římě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Jednali o obranně-průmyslové spolupráci či o společném působení ve vojenských operacích, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě.
Itálie je pro ČR důležitým partnerem, napsala Černochová. „Spojuje nás nejen legionářská minulost nebo současné působení příslušníků naší Vojenské policie s italskými karabiniéry na misi v Kosovu, ale také podobné pohledy na řešení mnoha dalších otázek a výzev. Ať už jde o pomoc Ukrajině, nebo o bezpečnostní situaci na Blízkém východě či v Africe,“ uvedla. Tématem jednání ministrů byl také projekt na pořízení 24 amerických letounů F-35. Finální montáž prvních 12 letadel pro ČR se má uskutečnit v italském závodu Cameri.
Součástí osmnáctého balíčku sankcí proti Rusku, na kterém se dnes shodli zástupci členských států Evropské unie, je i zrušení výjimky na dovoz ruské ropy do Česka. V tiskové zprávě o přijetí sankcí to oznámila Rada EU, tedy členské země bloku. Krok není překvapivý, neboť české ministerstvo průmyslu již loni v listopadu uvedlo, že nevidí důvod výjimku prodlužovat.
„Rada se rozhodla ukončit výjimku pro dovoz ropy z Ruska do Česka,“ uvedla Rada EU. Na ropě z Ruska je Česko nezávislé, a to díky rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL), ke kterému je země připojena přes produktovod IKL.
Rus, kterého česká cizinecká policie zadržela na ruzyňském letišti na základě německého zatykače, je už v Německu. Policisté to dnes uvedli na síti X. Muže, jemuž hrozí až 15 let vězení za drogovou trestnou činnost, odhalili policisté díky databázi otisků prstů v Schengenském informačním systému (SIS). Německým kolegům jej předali ve středu v centru policejní a celní spolupráce v Petrovicích v Ústeckém kraji.
„K zadržení hledané osoby došlo na základě lustrace otisků prstů v Schengenském informačním systému na pražském letišti. Je to první případ, kdy se nám právě díky otiskům v této databázi podařilo zadržet mezinárodně hledanou osobu,“ sdělil Michael Weiss z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci. „Doufáme, že rozšířením dotazů podle otisků prstů v SIS budeme ještě lépe bojovat proti zločincům,“ doplnil.
Zadržený Rus pobýval v Evropě nelegálně přes deset let. Z pražského letiště se snažil pod falešnou identitou odcestovat do Uzbekistánu. Při letištní kontrole se ale podle policie choval podezřele a předložil náhradní ruský doklad, který vydává velvyslanectví v případě ztráty cestovního pasu. Na dokumentu nebyl žádný druh víza, které by muže opravňovalo k pobytu v EU. Policisté proto totožnost cizince ověřili v SIS a zjistili, že na něj Německo vydalo zatykač.
Zobrazit celý online