Káťu (16) rozstříleli Rusové, když kryla brášku (8): Zázrakem přežila, Zelenskyj ji rozplakal

Autor: dce - 
17. března 2022
23:13

Neuvěřitelně štěstí v neštěstí měla Kateryna Vlasenková, která s rodinou prchala z Kyjeva, když po nich Rusové začali střílet. Šestnáctiletá dívka se během vteřiny proměnila v hrdinku - vlastním tělem kryla osmiletého bratříčka. Ačkoliv jí tělem prošlo nepočítaně kulek, přežila. Ve čtvrtek je v nemocnici navštívil i prezident Volodimir Zelenskyj.

Po útěku z Krymu se Vlasenkovi ukrývali u souseda ve sklepě na okraji Kyjeva, když se rozhodli, že se přesunou jinam. „Sbalili jsme si všechny věci do auta,“ popsala Taťána, Katerynina matka. Jeden z ruských vojáků jim prý měl říct, že mohou odjet, že je to bezpečné. Jen co se rozjeli, začali na ně ruští vojáci z jiné jednotky pálit.

„Pamatuju si, jak mi kulka prošla kolenem, pak jsem ztratila vědomí,“ prozradila zraněná dívka (16) reportérovi televize NBC Richardu Engelovi. Její rodiče ji považovali za mrtvou. Když její bráška viděl, jak jeho sestra krvácí, vyběhl z auta a začal na Rusy křičet.

Video  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě nemocnice v Kyjevě.  - Facebook Volodymyra Zelenského
Video se připravuje ...

„Kulky jí prošly zády, žebry, plícemi i nohama,“ uvedla Taťána. „Byla nejvíc raněná, protože vlastním tělem kryla svého malého brášku.“ Igorovi (8), jak se chlapeček jmenuje, zachránila Káťa život. Jako zázrakem přežila i ona. Její máma Táňa schytala 12 kulek do nohou. Celá rodina skončila na jednotce intenzivní péče v Kyjevě.

Zde je ve čtvrtek navštívil prezident Volodymyr Zelenskyj. Káťe předal obří kytici bílých a růžových květů, dívka byla viditelně rozrušená. „Na TikToku vás všichni podporují,“ prozradila nakonec prezidentovi s úsměvem. „Takže okupujeme TikTok?“ ptal se Zelenskyj. „Nemluví se tam o ničem jiném, než o vás,“ dodala Káťa.

13:30
Dnes

Ukrajina pokročila v klíčových reformách, zbývající přístupové kapitoly by mohly být otevřeny do konce letošního roku. Ve své pravidelné hodnotící zprávě o pokroku jednotlivých kandidátů na členství v EU to dnes uvedla Evropská komise. Ukrajinská vláda již dříve naznačila, že jejím cílem je uzavřít přístupová jednání do konce roku 2028. Komise je podle svých slov připravena tento podle ní ambiciózní cíl podporovat, nicméně k jeho dosažení je podle unijní exekutivy nutné urychlit tempo reforem, zejména v oblasti právního státu.

13:27
Dnes

Ukrajinské speciální síly se zapojily do těžkých bojů ve strategickém Pokrovsku na východě země, potvrdila dnes vojenská rozvědka bránící se země. Ruské ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že ruští vojáci pokračují v ničení obklíčených ukrajinských jednotek ve městě, kde prý už ovládli desítky budov.

„Pokračují tvrdé boje s ruskými okupanty,“ uvedla o situaci v Pokrovsku ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Příslušníci speciálních sil podle ní zajistili pozemní koridor, umožňující zásobování obránců města, a nyní se snaží nepříteli znemožnit ostřelování zásobovacích tras.

13:29
Dnes

Rada Evropské unie schválila pátou platbu pro Ukrajinu ve výši 1,8 miliardy eur (přibližně 44 miliard Kč) z takzvané ukrajinské facility neboli nástroje pro Ukrajinu. Napadená země podle dnešního prohlášení Rady EU pokračuje v reformách, kterými unie vyplácení financí z nástroje podmínila. Peníze mají podpořit makrofinanční stabilitu a fungování veřejné správy Ukrajiny, která se od roku 2022 brání ruské invazi.

„Tato částka odráží úspěšné splnění devíti kroků požadovaných pro pátou platbu a jednoho zbývajícího kroku ze čtvrté platby,“ uvedla Rada EU, která zastupuje členské státy. Doplnila, že schválení další pravidelné čtvrtletní platby reflektuje reformy například v oblasti soudnictví, boje proti korupci, finančních trhů, místních samospráv nebo energetické politiky.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa