Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Praktické rady psycholožky: Jak s dětmi mluvit o válce?

Autor: Iva Dvořáková - 
27. března 2022
17:23

Ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je nyní zásadním a hlavním tématem napříč společností. Má psychický dopad na nás všechny a dotýká se i dětí. Jak s nimi o takové složité věci, jakou válka je, mluvit?

Tipy, jak našim nejmenším pomoci složitou situaci zvládat a jak s nimi správně komunikovat, připravila dětská psycholožka a speciální pedagožka PhDr. Eva Šimotová ve spolupráci s Kidtown.cz, odborníky na správný rozvoj dítěte.

Děti stejně jako dospělí prožívají obavy, strach, smutek, nejistotu, ztrátu pocitu bezpečí atd. U nejmenších se mohou objevit zvýšená fixace na rodiče, potíže s usínáním, noční můry atd. Děti školního věku se ve stresu často potýkají se ztrátou zájmu, neschopností se soustředit, nárůstem školních neúspěchů, mohou být agresivní, vyhýbají se povinnostem, přidružují se fyzické potíže, poruchy spánku, nebo třeba deprese

Tohle jim pomůže

 • Pokud dítě jeví zájem o informace, rozhodně ho neodmítejme, diskutujme a odpovídejme na dotazy
 • Na začátku se zeptejme, co o celé situaci ví, jak ji vnímá.
 • Odpovídejme jen na to, na co se dítě ptá, nezahlcujme ho informacemi.
 • Mluvme pravdu. Nebojme se přiznat, že něco nevíme. Společně zjišťujme informace.
 • U dětí batolecího a předškolního věku nezabíhejme do detailů.
 • Nepoužívejme věty: „Nic se neděje!“, „Všechno bude dobré!“, „Nemáš se čeho bát!“, znevažují dětské prožívání.
 • Nezapomeňme ale ošetřit dětské emoce. Pojmenovávejme, co se v něm odehrává: „Je normální mít strach!“, „Vidím, že tě to rozrušilo.“. Ujišťujme ho, že vše, co prožívá, je normální. „Musí být náročné to celý den poslouchat.“
 • Dejme najevo, že i my prožíváme stejné, nebo podobné pocity. Dítě bude cítit sounáležitost. Pocit, že v tom nejsem sám, bývá úlevný.
 • U dětí batolecího, předškolního, ale i mladšího školního věku podporujme ventilování napětí formou hry a relaxační činností (malování obrázku, a to klidně i s tematikou války, hra na vojáky, závody aut atd.).
 • Se staršími dětmi, které sledují média, si o tom povídejme, veďme je k tomu, že postoje mohou být odlišné, že se mohou objevit dezinformace. Ideální je sledovat vše společně.
 • Starším dětem nabídněme varianty, jak se zapojit (vyvěsit vlajku, poslat peníze, nabídnout pomoc ukrajinskému spolužákovi). Získají pocit, že mohou být užiteční a mají možnost se na vývoji událostí podílet
 • Neztrácejme optimismus!

22:00
30. 11. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od čtvrtečního rána.

21:55
30. 11. 2023

Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to dnes řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

"Přistávací dráha se krátí," prohlásil dnes Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

21:30
30. 11. 2023

 Ukrajina uspořádá volby až po konci války, kterou na jejím území loni v únoru rozpoutaly ruské invazní síly. V memorandu podepsaném na setkání ukrajinského parlamentu v polovině listopadu se na tom shodlo vedení, strany a skupiny tohoto zákonodárného orgánu, uvedl dnes list Ukrajinska pravda. Volby Ukrajina před válkou plánovala na příští rok.

Zástupci veškerých politických stran zastoupených v parlamentu "se shodli, že budoucí svobodné a férové národní volby (parlamentní a prezidentské) se budou konat po konci války a ukončení stanného práva, po uplynutí dostatečného času na přípravu konání hlasování," tedy nejméně šest měsíců po konci stanného práva, píše se v memorandu.

Zobrazit celý online

Video  Náměstek primátorky Petr Hladík k nástupu ukrajinských školáků do škol v Brně  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud