Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Hrdinný lékař svádí boj s časem: Děti s rakovinou odváží z Ukrajiny na Západ, kde jim hledá lůžka

Autor: tsv - 
14. března 2022
05:00

Válka na Ukrajině zplodila dalšího hrdinu. Tentokrát se jedná o místního lékaře Romana Kizymu (38), který si dal za úkol dostat na Západ co nejvíc dětí v pokročilém stadiu rakoviny. Malí pacienti vyžadují okamžitou péči, která se jim v době probíhajícího válečného konfliktu nedostane. Lékař je v kontaktu s několika zahraničními prezidenty a šéfy mezinárodních lékařských organizací, s jejich pomocí posílá děti do Polska, odkud cestují dál do nemocnic v Evropě. Za jeho činy ho vychválil i prezident Volodymyr Zelenskyj, který je sám mnohými považován za hrdinu dnešní doby.

Pediatr a onkolog v sobotu vyslal na cestu dlouhý konvoj 20 sanitek a dálkových autobusů. Řidiči děti převezli z nemocnice ve Lvově do Polska, odkud cestují dál do evropských specializovaných nemocnic. Britská londýnská nemocnice očekává příjezd deseti pacientů vyžadujících okamžitou lékařskou péči. Kizyma, který začal se svým týmem evakuovat děti s těžkou rakovinou, musí každému z nich na dálku zajišťovat lůžka v zařízeních, která mohou pokračovat v jejich léčbě. A ačkoli si za pár týdnů vybudoval širokou síť kontaktů, jeho úkol není snadný.

Doktor Kizyma se nebojí přímé konfrontace s těmi nejvýše postavenými ani lehkého vydírání. „Nebudu jmenovat, ale už mi volali i prezidenti a první dámy s dotazem, co mohou udělat,“ řekl serveru DailyMail. „Snížily se výdaje a je úžasné, jak dokáže dopis s tím správným podpisem urychlit komplikované administrativní procesy na hranicích.“

Lékař by se nejraději o všechny těžce nemocné děti evakuované ze zasažených měst staral ve vlastní nemocnici. Ta každý rok přijme průměrně deset nových pacientů, od počátku invaze jich tu ale bylo hospitalizováno více než 300, a nemocnice tak překročila maximální kapacitu během pouhých několika dní. Kizyma je odhodlaný zařídit potřebnou péči každému dítěti, které se ocitlo v nouzi.

Boje s uprchlíky

Převoz dětí není procházka růžovým sadem. Do autobusů se snaží dostat zoufalí uprchlíci, které musí lékaři vlastnoručně vyhazovat. Dosud se Kizymovi podařilo na Západ vyslat čtyři konvoje, svou první záchrannou operaci nazval nadmíru chaotickou. „Trochu jako s vlaky se uprchlíci snažili na polské hranici nacpat do jednoho z autobusů. Lékař je musel blokovat, což nebyl dobrý pohled.“

Do operace se zapojuje víc a víc lidí z Ukrajiny i zbytku Evropy. „V tuto chvíli je zapojeno hodně lidí včetně týmu, který zůstává celou noc vzhůru a překládá naše klinické poznámky. Musí pracovat rychle, protože času není mnoho,“ uvedl onkolog.

Velkou pomocí mu byla profesorka Kathy Pritchard-Jonesová, prezidentka Mezinárodního spolku pediatrické onkologie. „Tahle úžasná dáma hraje zásadní roli při záchraně dětských životů,“ řekl novinářům. „Zapojila další z Evropy a náš projekt se pak začal brzy formovat. Kathy dobře ví, že tyhle děti jsou nepřímými oběťmi války.“

Válečný hrdina a tlak na Polsko

„Opravdu je to závod s časem. Pokud tyto děti rychle nedostanou lékařskou péči, jejich rakovina se začne zase zhoršovat,“ varovala Pritchard-Jonesová. „Někteří mají kvůli své léčbě oslabený imunitní systém. Mají velmi malý počet bílých krvinek, takže když je zachvátí horečka a nebudou se moct dostat do nemocnice, kde by jim nitrožilně podali antibiotika, pravděpodobně zemřou na infekci.“

Za hrdinu považuje Kizymu nejen Pritchard-Jonesová. „Doslova těmto dětem zachraňuje životy. Hýbe zemí a nebem, aby se ujistil, že se jim dostane specializované péče, kterou tak zoufale potřebují,“ řekla profesorka novinářům. Jeho činy vyzdvihl i ukrajinský prezident Zelenskyj.

Onkolog se nyní snaží snížit nátlak vyvíjený na polské nemocnice. „Dávalo smysl léčit hodně těchto dětí v Polsku, protože je blízko Ukrajině,“ vysvětlil na závěr Kizyma. „Tyhle nemocnice teď ale také začínají být přeplněné.“

15:47
Dnes

„Kybernetičtí specialisté SBU vyřazují nepřátelské sledovací systémy a zařízení elektronického boje na frontě,“ tweetuje Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU). „Pomocí kamikaze dronů pravidelně ničí termální kamery a technické sledovací systémy Murom, Grenader a Pergam.“

15:31
Dnes

Ukrajina obdrží další systémy Patriot pro posílení své protivzdušné obrany, ujistil dnes šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Reagoval tak podle agentury Unian na zprávy médií, že západní partneři vyvíjejí tlak na Řecko a Španělsko, aby se podělily o své „patrioty“ s Ukrajinou, čelící již déle než dva roky agresi Ruska a v poslední době především sílícím útokům na energetickou infrastrukturu.

14:52
Dnes

Ukrajina obdrží další systémy Patriot pro posílení své protivzdušné obrany, ujistil dnes šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Reagoval tak podle agentury Unian na zprávy médií, že západní partneři vyvíjejí tlak na Řecko a Španělsko, aby se podělily o své „patrioty“ s Ukrajinou, čelící již déle než dva roky agresi Ruska a v poslední době především sílícím útokům na energetickou infrastrukturu.

Atény se chystají Ukrajině předat jednu a možná i dvě baterie patriotů ve verzi PAC-3, napsal řecký server Pronews s odvoláním na vládní zdroje, podle kterého má Řecko na oplátku obdržet blíže neupřesněné americké záruky vůči turecké hrozbě a finanční kompenzaci. Řecko vnímá Turecko jako hlavní ohrožení. Verze PAC-3 je schopna sestřelovat i balistické rakety.

„Mohu říci, že nové patrioty budou. A upřímně řečeno, je vedlejší, odkud k nám dorazí. Hlavně, aby byly, a to co nejrychleji, protože jde o ochranu našich měst a lidí,“ zdůraznil Jermak. Na toto téma se podle kancléře jedná se zahraničními partnery doslova každý den, přičemž partneři nejednají pouze s Řeckem a Španělskem, ale i s mnoha dalšími státy. Nejvíce jednání se podle Jermaka vede s Američany - Patriot je totiž zbraň americké konstrukce a výroby a navíc na Američanech závisí mnohé. „Jsem přesvědčen, že velice brzy budeme mít dobré zprávy,“ dodal.

Zobrazit celý online

Video  Video ukazuje jak ukrajinská armáda sestřeluje konvoj bojové techniky ruské armády.  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa