Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Další pomoc Ukrajině: Dva kamiony s léky na předpis. Válek řekl, jaké ČR posílá

Aktualizováno -
14. března 2022
12:56
Autor: ČTK - 
14. března 2022
11:29

Z Česka odjedou tento týden první dva kamiony s léky na předpis pro Ukrajinu, například silné léky na bolest nebo antibiotika. Výrobci darovali půl milionu balení v hodnotě více než deset milionů korun. Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček dnes ČTK řekl, že se chystají i další dodávky. Podle ministerstva je zásadní, aby léky darovali přímo výrobci a distributoři, protože tak zůstane zajištěný jejich dostatek pro tuzemské pacienty.

„Musíme vědět, kolik léčiv máme dostupných pro české pacienty a ukrajinské pacienty, kteří k nám přicházejí jako uprchlíci,“ uvedl náměstek ministra Válka Jakub Dvořáček.

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje poptávky, ze kterých čeští výrobci vybírali. Potřeba jsou také například léky, které se používají při operacích v nemocnicích nebo pro chronické pacienty. Poptávané ale byly třeba také léky na HIV, které ale ČR zatím dodat odmítla. „Poptávané množství by omezilo dostupnost pro pacienty v ČR,“ dodal.

Firma, která se v ČR věnuje distribuci léků, je doveze do centrálního distribučního místa v EU, odkud budou putovat zejména na západ Ukrajiny. V prvních dvou kamionech bude asi 130 palet léčivých přípravků. Další firmy mohou podle Dvořáčka své nabídky hlásit ministerstvu zdravotnictví na mail ukrajina@mzcr.cz.

„Dnes odesíláme dva kamiony s půl milionem léků na Ukrajinu! Léky darovaly farmaceutické společnosti a jde zejména o analgetika, antibiotika, léky proti bolesti, léky používané v akutní medicíně a při resuscitaci. Děkuji všem zúčastněným za pomoc,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Video  Rekordní částky na pomoc Ukrajině. Kam se obrátit, když chcete pomoci  - Videohub
Video se připravuje ...

Volně prodejné léky podle předsedy České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filipa Vrubela vozí na Ukrajinu i humanitární a dobrovolnické organizace.

„Poslat léčivé prostředky vázané na recept, pro intenzivní medicínu nebo operace ale běžní lidé poslat nemohou,“ vysvětlil. Je podle něj potřeba dodržet podmínky správného skladování, aby se předešlo jejich znehodnocení.

Válka Rusko vs. Ukrajina
23:28
1. 6. 2023

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli online přenos k Ukrajině končí, přihlásíme se zase brzy ráno. Teď přejeme dobrou noc.

23:07
1. 6. 2023

Ukrajinské úřady se zabývají případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt, před jeho vchodem tak zemřeli tři lidé. Kancelář generálního prokurátora večer oznámila zadržení čtyř lidí v rámci vyšetřování: představitele místních úřadů, ředitele zdravotnického zařízení a jeho náměstka, kteří jsou podezřelí z nedbalosti s vážnými následky, a také hlídače krytu, kterému hrozí obvinění z ohrožení s následkem smrti.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým a zdůraznil, že je povinností místních úřadů, aby kryty byly otevřené a přístupné po 24 hodin denně. „Nikdy více se nesmí opakovat situace z této noci v Kyjevě.“

22:33
1. 6. 2023

Spojené státy ode dneška nebudou informovat Rusko o stavu jaderného arzenálu, přestanou umožňovat ruské inspekce na americké půdě či poskytovat Moskvě data o letu balistických raket. Oznámilo to na svém webu americké ministerstvo zahraničí. Jde o další reakci na únorové rozhodnutí Ruska pozastavit účast na dohodě Nový START, která omezovala počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

Washington krok Moskvy považuje za „právně neplatný“ a ve světle ruského odklonu od dohody podepsané v roce 2010 hovoří o jejím „pokračujícím porušování“. Na konci března v této souvislosti USA odmítly Rusku oznámit „pololetní aktualizaci dat“, kterou dohoda vyžaduje.

Nyní svou reakci stupňují pozastavením spolupráce v dalších oblastech. „Od 1. června 2023 Spojené státy nevydávají Rusku upozornění vyžadovaná podle dohody, včetně aktuálních informací o stavu a poloze... raket a odpalovacích zařízení,“ uvádí americká diplomacie v tiskové zprávě.

 

Video se připravuje ...
Další videa