Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Rusové by mohli použít biologické zbraně! USA varují před nebezpečným arzenálem, který vraždil i v Sýrii

Autor: rc - 
10. března 2022
17:43

Válka na Ukrajině je každým dnem stále brutálnější. Rusové bombardují nemocnice, školy a obytné domy. Navíc údajně porušují dohodu o humanitárních koridorech a pálí do nevinných lidí, kteří utíkají do bezpečí. Kreml ve svém prohlášení obvinil Spojené státy, že na území Ukrajiny podporují program na výrobu biologických zbraní, což Bílý dům odmítá a upozorňuje, že právě Rusko má děsivou historii v používání strašlivých metod na likvidaci svých nepřátel!

Válka na Ukrajině se už táhne čtrnáct dní. První dny invaze na Ukrajinu, kterou prezident Vladimir Putin označil za „speciální operaci“, Rusové mířili hlavně na vojenské cíle, ovšem každým dnem se jejich útok stával brutálnější a v současné době bombardují i civilní cíle. Ve středu dokonce ostřelovali i porodnici v přístavním městě Mariupol. V prohlášení Kreml nařkl Spojené státy, že na Ukrajině podporují program na vývoj biologických zbraní. Jak podotýká britský deník The Guardian prohlášení Rusko vydalo bez jakýkoliv důkazů. Odezva Bílého domu na sebe nenechala dlouho čekat a na sociální síti Twitter Jen Psakiová, tisková tajemnice, uvedla, že je to naprosto lživá informace.

„Měli bychom si všichni dávat pozor, aby Rusko na Ukrajině případně nepoužilo chemické nebo biologické zbraně,“ napsala na sociální síti a připomněla, že je to Kreml, který své nepřátelé odstraňuje brutálními způsoby. „Je to Rusko, které má dlouhou a dobře zdokumentovanou historii o používání chemických zbraní včetně pokusů o atentát a otravu Putinových politických nepřátel, jako je Alexej Navalnyj,“ dodala s tím, že je Rusko podporovatelem používání chemických zbraní v Sýrii jakožto zastánce režimu Bašára Asada.

„Je to Rusko, které dlouhodobě udržuje program biologických zbraní v rozporu s mezinárodním právem,“ napsala tajemnice. Britský deník Daily Mail upozorňuje, že podle zjištění organizace Human Rights Watch mezi lety 2013 až 2018 došlo v Sýrii až k 85 útokům chemickými zbraněmi. V roce 2018 ve městě Douma došlo k útoku plynem sarin.

Kromě Alexeje Navalného se měl Kreml dopustit k pokusu o vraždu zpravodajce Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, kteří byli nalezeni na lavičce v anglickém Salisbury. Údajný svědek viděl Julii, jak sedí na lavičce a má pěnu u pusy. Dceru s otcem se měli pokusit ruští agenti otrávit novičokem stejně jako Navalného. Skripal byl v roce 2006 obviněn ruským soudem z velezrady za prozrazení identity ruských agentů, jenž měli působit v britské zpravodajské službě MI6.

Rusko mělo na Ukrajině údajně použít smrtící termobarické vakuové bomby. Na sociální síti koluje navíc video, které údajně mělo být natočeno v ukrajinském městě Charkov. Video na twitteru ukazuje masivní bombardování města. „Charkov zažívá další intenzivní palbu,“ stojí v popisku videa a dodává, že se má jednat o raketomet M270 MLRS.

Arzenál Putinových biologických zbraní se má nacházet ve výzkumné stanici, která byla otevřena během studené války v roce 1974. Biolaboratoř je stále nejstřeženějším místem v Rusku. Místo je obehnáno ostnatým drátem a hlídají ho po zuby ozbrojení vojáci. Laboratoř, jejíž pracovníci zkoumají nejhorší světové viry, sídlí na Sibiři. Jedná se o nejdrsnější a nejizolovanější oblast. Laboratoř se má v současnosti zabývat vývojem vakcín proti smrtelným virům.

14:49
Dnes

Německý kancléř Olaf Scholz ani přes novou americkou podporu Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus Kyjevu neposkytne, společně s britským premiérem Rishim Sunakem dnes ale zemi napadené Ruskem slíbili další zbrojní podporu. Oba šéfové vlád se dnes v Berlíně rovněž shodli na tom, že Evropa musí výrazně investovat do své obrany.

„Co se týká tohoto zbraňového systému, moje rozhodnutí se nemění,“ řekl Scholz na dotaz, zda Německo nyní poskytne Ukrajině taurusy, když Spojené státy dodávají tamním ozbrojeným silám střely ATACMS. Scholz v této souvislosti připomněl, že Německo poskytuje Ukrajině po USA druhou největší zbrojní pomoc včetně protileteckých systému Patriot či Iris-T. Zároveň vyzval další státy, které by systémy Patriot mohly Ukrajině dodat, aby tak učinily.

14:10
Dnes

Česko si uvědomuje výtky, které mu kvůli nenávistným projevům vůči ukrajinským uprchlíkům adresovala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Problém předsudečného násilí stejně jako další výzvy se snaží řešit. ČTK to dnes řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Reagovala tak na výroční zprávu AI. Ta poukazovala na to, že uprchlíci čelili v ČR projevům nenávisti, nenarovnala se práva lidí ze sexuálních menšin a pokračuje segregování romských školáků.

„Zpráva popisuje výzvy, kterých jsme si vědomi... Uvědomujeme si důležitost problematiky předsudečného násilí z nenávisti, jehož terčem byli ukrajinští uprchlíci. Je to téma, na kterém pracujeme,“ uvedla zmocněnkyně.

13:45
Dnes

Evropská komise dnes uvolnila dalších 1,5 miliardy eur (38 miliard korun) z balíku finanční pomoci Ukrajině. Částka je poslední platbou z celkově šestimiliardového grantu, který má zemi čelící ruské agresi pomoci se základními výdaji státu, prohlásila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa