Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Piloti z Kunovic pomáhají s vrtulníky na hranicích: Tam letí s materiálem, zpět s matkami a dětmi

Autor: VaB - 
9. března 2022
21:51

Dobrovolníci z Kunovic pomáhají pomocí vrtulníků transportovat ženy a děti z ukrajinsko-slovenské hranice do České republiky. Cestou tam transportovali humanitární materiál, zpět zas lidi. Na vlastní náklady vypravili hned ze začátku dva vrtulníky a jedno letadlo. Na místě pomáhají Českému červenému kříži. 

Marek Vašťák společně s dalšími lidmi se rozhodl, že pomůže ukrajinským uprchlíkům přepravit je od hranic do bezpečí. „Náš kamarád a velký podporovatel muzea Marek Vašťák se spolu s dalšími piloty rozhodl aktivně zapojit do pomoci lidem prchajícím z válkou zmítané Ukrajiny,“ popisují zástupci leteckého muzea v Kunovicích.

5. března vystartovalo z letiště k hranicím jedno letadlo a k tomu ještě dva vrtulníky. „Směrem tam budou přepravovat humanitární pomoc, zpátky pak ženy a děti prchající ze zasažených oblastí. Akce je koordinována s Červeným křížem a dalšími organizacemi. Do přípravy akce se aktivně zapojilo také Letecké muzeum v Kunovicích,“ píšou dál.

Takováto humanitární akce je pro pilota Marka premiérou. „Letíme v podstatě poprvé nějakou humanitární pomoc lidem postiženým válkou z Ukrajiny. Cílem dnešní mise je zmapovat okolí případně spojit další letecký most,“ popsal ve vysílání České televize.

Doposud lidé pomáhali spíše po zemi – nejčastěji osobními auty a dodávkami přepravovali lidi z hranic pryč do bezpečí. I tyto cesty jsou náročné, stejně tak i ty letecké. „Je to otázkou povětrnostních podmínek, které jsou trochu složitější než na Slovensku. Z našeho pohledu je cesta bezpečná i dostupná, vše bez problému,“ doplnil pilot s tím, že míří hlavně na přechod Vyšné Nemecké.

Pomocnou ruku přidávají i lidé, kteří na letiště nosí humanitární pomoc. „Nakoupíme! V kolik máme prosím přivézt?“ ptala se v komentářích Marie. „Zítra dorazíme, máme nachystáno!“ dodala Dagmar.

Vrtulník byl pak skoro až po strop naplněný darovanými nebo nakoupenými věcmi. Zároveň s tím zveřejnili i seznam všech potřebných věcí, nejčastěji jde o potraviny a zdravotnický materiál. „Budeme rádi, když vaše zásilky budou co nejlépe zabaleny, aby se s nimi snadno manipulovalo a nezabíraly moc místa. Ušetříte tím práci dobrovolníkům. Sběrné místo najdete na adrese Velehradská třída 247, Uherské Hradiště,“ zakončili zástupci letiště.

Zároveň je každý může podpořit i finančně, peníze půjdou zejména na letecké palivo. „V souvislosti s akcí Letadla pomáhají jsme připravili dvojici účtů, kam můžete přispívat na humanitární lety k hranicím Ukrajiny. Doteď totiž tyto cesty platili piloti pouze ze svých kapes. Peníze půjdou výhradně na palivo a nezbytné náklady. Další náklady na provoz vrtulníků a letadla, jako například náklady na údržbu, budou i nadále na jejich provozovatelích,“ dodávají. Podpořit je můžete zde

Video  Jaderné elektrárny padly Rusům a Ukrajinci bez vody a jídla  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa