Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Nové ubytování pro uprchlíky v Praze. Radnice Ukrajincům shání mobilní telefony

Autor: veef - 
9. března 2022
06:10

Většina městských částí se zapojila do pomoci ukrajinským uprchlíkům. Stejně tak i Praha 3, jež v městské ubytovně nabídla střechu nad hlavou hned několika rodinám. Kapacity se ale rychle plní, proto nyní městská část upravuje další objekt, který nabídne Ukrajincům. Praha 3 také připravila pro děti zábavní program, a to především na tento týden, kdy jsou na trojce jarní prázdniny.

Praha 3 se do pomoci ukrajinským uprchlíkům zapojila okamžitě. Ruská invaze začala 24. února zrána, do několika dnů se už v Praze objevili první uprchlíci, převážně tedy ženy a děti. Muži zůstávají na Ukrajině a bojují za svoji vlast. Část uprchlíků přijíždí do České republiky, potažmo do Prahy, za někým z rodiny, část zde ale žádné kontakty nemá, a tak je odkázána na pomoc města, městských a neziskových organizací.

Další prostor pro ubytování

V první vlně Praha 3 ihned uvolnila kapacity jedné ze svých ubytoven, kde už 26. února městská část ubytovala první uprchlíky. „Zatím využíváme ubytovací zařízení jedné z našich příspěvkových organizací. Současně jsme ale začali adaptovat i jeden objekt Prahy 3, který doposud sloužil k jinému účelu. Provozovat ho budeme ve spolupráci s dobrovolnými hasiči. Spolupráci nám nabídli i zdejší skauti a další organizace. Myslím, že jsme schopni se postarat o výrazně větší množství lidí,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Městská část spolupracuje se Šatníkem Nory Fridrichové, jenž dodává potřebné oblečení, případně hygienické potřeby. „Oni to za nás roztřídí, takže ,naše rodiny‘ dostanou přesně to, co potřebují,“ vysvětluje starosta, proč samotná městská část nepořádá sbírku oblečení.

Co je ale možné donést, jsou mobilní telefony. „Ti, kteří k nám přicházejí, mají zpravidla telefon s číslem operátora z Ukrajiny. Ten telefon i nadále potřebují, protože pro ně představuje spojení s domovem. Současně ale potřebují komunikovat s našimi úřady, chtějí si sehnat zaměstnání a potřebují být ve spojení s lidmi v ČR. Proto potřebují i telefon s číslem českého operátora. Pokud byste chtěli takto pomoci a máte tu možnost, můžete takový přístroj přinést do Infocentra Prahy 3 na Jiřího z Poděbrad,“ vyzval lidi starosta. Přístroje nemusí být nutně poslední modely, ale musí dobře a spolehlivě fungovat. Rovněž je nutné přinést i nabíječku. SIM karty třeba nejsou. „Ty máme zajištěny od jednoho z operátorů sponzorským způsobem,“ řekl.

Aktivity pro děti

Praha 3 také prověřuje kapacity škol a školek, aby mohla ukrajinským dětem nabídnout vzdělání. Tento týden jsou na trojce prázdniny, proto byl připraven alespoň volnočasový program pro ukrajinské děti ve spolupráci s organizacemi DDM Ulita, My.Aktivity a Nová Trojka. V DDM Ulita je k dispozici volnočasové centrum, přístup k internetu i sportovní aktivity. Vše ale bez hlídání dětí. Nová Trojka na středu a čtvrtek připravila tvořivé odpoledne, k dispozici bude i pohybový sál a stolní hry. Kapacita je asi 20 dětí a maminky jsou vítány. My.Aktivity pak na středeční odpoledne připravil na hřišti Pražačka sportovní aktivity. Od příštího týdne pak bude probíhat přihlašování dětí do škol a školek.

V případě, že byste chtěli nabídnout pomoc, je nejlepší kontaktovat Informační centrum Prahy 3 na telefonu +420 800 163 163 nebo e-mailu infocentrum@praha3.cz. Na stejném místě lze sehnat i informace pro ukrajinské rodiny, pokud třeba nějaké ubytováváte.

Video  V Kongresovém centru na pražském Vyšehradě začalo fungovat centrum pro ukrajinské uprchlíky. Bude pracovat nonstop (4. března 2022).  - Blesk.cz - Jan Zázvorka
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa