Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Pastor v šoku: Čeští autobusáci odmítli přivézt ženy s malými dětmi a faktura na 23 tisíc za údajný nepořádek

Autor: jel - 
19. března 2022
13:17

Slovenský pastor Marek Gombar pomáhá v obci Pavlovce nad Uhom ukrajinským Romům, kteří utíkají před válkou. Krizové centrum v obci ani kostel však nejsou určeny k dlouhodobému pobytu, uprchlíci se proto potřebují dostat dál. Zde bohužel mělo dojít k několika nechutným incidentům. Zakladatel iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko a Nikola, členka spolku Amaria, z.s. informovali Blesk, že dva řidiči autobusu odmítli dojet pro skupinu uprchlíků skládající se převážně z matek a dětí, v momentě, kdy zjistili, že se jedná o Romy. Místo pomoci měli řidiči tyto lidi hrubě urážet. Firma pro niž pracovali si navíc od pastora Gombara nechala zaplatit v přepočtu více než 20 tisíc korun za údajný znečištěný autobus po Romech.

Pro romské uprchlíky, které provizorně ubytoval pastor kromě krizového centra také ve svém kostele, se snažila zajistit dopravu iniciativa Češi pomáhají. Její zakladatel Jaroslav Miko Blesku popsal, že první dva autobusy, které do Pavlovců vypravili, byly od soukromé firmy a cestu hradila jedna stavební společnost, jež chtěla pomoci. 

„První problém nastal už když jeden z řidičů, syn majitele přepravní firmy, zjistil, že jede pro Romy, vznikla tam nějaká averze, ale to bychom ještě v uvozovkách přešli,“ uvedl hned v úvodu vyprávění pan Miko. Sdělil, že bylo dohodnuto, že uprchlíci budou převezeni do centra v obci Vyšní Lhoty. Dobrovolnice z iniciativy šly za lidmi z centra. „Když opouštěly ten autobus, věděly, že je čistý. Jedna dobrovolnice se pak vracela a viděla, jak řidič vyhazuje odpadky z koše na zem,“ popsal incident pan Miko. Jiná dobrovolnice, která chtěla prázdný autobus projít a případně uklidit, co by tam zůstalo, už do něj prý nebyla vpuštěna.

Za úklid autobusu 23 tisíc?!

„Pak mi volal majitel přepravní firmy a říkal, že chce škodu uhradit, a že vezl dobytek. Bohužel se stalo také to, že oslovil i pastora a chtěl od něj zaplatit škodu a bez nějaké fakturace si řekl o 23 tisíc korun,“ sdělil Jaroslav Miko s tím, že on se o této situaci dozvěděl až v momentě, kdy již pastor, zjevně ze strachu, že pro zbylé uprchlíky žádné další autobusy nepřijedou, peníze zaplatil. Svá slova pan Miko doložil fotografiemi zpráv mezi pastorem a přepravní firmou i výpisem z účtu zmíněného pastora, obojí má naše redakce k dispozici. 

Pan Miko se o celém incidentu dozvěděl až zpětně. Nejprve se prý spojil s majitelem stavební firmy, která cestu hradila. Ten prý přepravní firmě za úklid autobusu zaplatil 8 tisíc korun, když se dozvěděl, že si firma nechala zaplatit ještě 23 tisíc od pastora, volal přepravní firmě. Ta v první chvíli prý tvrdila, že si o žádné peníze neřekla, poté, co je však usvědčila komunikace s pastorem, se prý přiznali. „Majitel stavební firmy trval na tom, aby přepravní firma peníze pastorovi vrátila,“ uvedl Miko, jenž později Blesk informoval, že k vrácení peněz naštěstí skutečně došlo.

„Je to dobytek,“ tvrdili prý řidiči o Romech

Následně iniciativa Češi pomáhají zajistila další autobus, který jel na hranice. Pan Miko doplňuje, že tento autobus byl vypraven po dohodě se Středočeským krajem. Řidiči tedy nebyli žádní dobrovolníci.

V tomto autobuse jela také Nikola ze spolku Amaria. Podle jejích slov bylo s řidiči dohodnuto, že na zpáteční cestě vyzvednou 18 lidí v Pavlovcích nad Uhom (obec leží asi 14 km od hranice, pozn. red.). Řidiči s tím prý původně neměli vůbec žádný problém.

Když autobus dorazil na hranice, Nikola si šla něco vyřídit. Po návratu ji však čekal šok. Řidiči jí oznámili, že do Pavlovců nepojedou. „Nejprve se mě ptali, co je to tam za lidi, tak jsem jim odpověděla, že normální, ženy a děti,“ popsala Nikola situaci s tím, že na odvoz v místě čekaly převážně maminky s malými děti, že tam byly děti do tří let. „Oni mi řekli, že jim někdo z kolegů řidičů řekl, že v Pavlovcích jsou ti ‚nepřizpůsobiví‘ a že je ‚nikdo nechce vozit, že dělají akorát bordel‘,“ dodala. 

Sama nevěděla, co má v té situaci dělat, pastorovi již slíbili, že pro uprchlíky přijedou. V provizorním ubytování v kostele totiž nebyly dobré podmínky a děti už začínaly být i nemocné. Řidiče se jí bohužel přesvědčit nepodařilo, ač se snažila. „Ti řidiči nám řekli, že tam nepojedou, že je to dobytek a že nevozí ani Indy, že je to to samé,“ uvedla šokující slova, která měli řidiči na adresu Romů říct. Argumentovali prý tím, že si nenechají zničit autobus a kdyby to věděli dříve, tak vezmou nějaký starý, že do nového Romy nevezmou. „V tu chvíli jsem nevěděla, co dělat, takže jsem se jenom rozbrečela a prosila je,“ sdělila Nikola a doplnila, že zarážející je také to, že řidiči následně neměli problém vzít do autobusu psy.

„Já jsem s těmi lidmi (ukrajinskými Romkami, které uprchly před válkou, pozn. red.) mluvil, ty ženy mi ukazovaly fotografie svých bratrů a manželů, kteří šli bojovat. Měly přehled o situaci na Ukrajině, říkaly, že v Čechách chtějí začít co nejdříve pracovat a že jak to bude možné, rády by se vrátily na Ukrajinu,“ popsal Jaroslav Miko na závěr lidi, o nichž se řidiči měli vyjádřit s takovou hrubostí. 

8:39
Dnes

„Chlapi, nechte mě tady. Nemůžu chodit,“ pronese ukrajinský voják v úzkém zákopu pod neustálým ruským ostřelováním. Přes obvazy na nohách poraněných od šrapnelů mu teče krev. Zatímco leží na zemi a kouří cigaretu, zdravotnice jednotky se ho snaží ošetřit. Před chvílí několik metrů od nich projely čtyři nepřátelské tanky a přiměly je i jejich spolubojovníky ukrýt se do černé úrodné země, která se otřásá, jak se stroje valí nad hlavou. Misí jednotky bylo znovudobytí 150 metrů zákopů podél hranice lesa ve východoukrajinském městě Avdijivka, o které se na ukrajinské frontě vedou jedny z nejtěžších bojů, napsala stanice CNN.

7:46
Dnes

V Severní Makedonii dnes začíná zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), na kterém bude Česko zastupovat Jan Lipavský. Plánovaná přítomnost šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova přiměla zástupce Ukrajiny, Polska a pobaltských států zrušit svou účast.

6:40
Dnes

Dobré ráno, zatímco většina dezinformací o válce mezi Ruskem a Ukrajinou se soustředí na frontové linie konfliktu, manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se pravidelně stává terčem lživých obvinění. Podle nich si Olena Zelenská žije zhýralým způsobem života za peníze daňových poplatníků. Více čtěte zde: Ruská dezinformace cílí na „zhýralost“ první dámy

Zobrazit celý online
Video  Blesk Podcast: Malé děti si válku ponesou dlouho, říká ukrajinská psycholožka  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud