Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Polojasno 20°C

Zelenskyj je nacista a válka jde podle plánu: Putinova vedoucí propagandy popřela zvěrstva na Ukrajině

Autor: rix - 
12. března 2022
12:54

Válka jde podle plánu, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je nacista, na civilní cíle neútočíme. I taková slova volila v rozhovoru s Nickem Robinsonem bývalá Putinova vedoucí žena propagandy Maria Butinová (33). Na Ukrajině mezitím umírají nevinní lidé po ostřelování ruskými agresory. Rusko ale prý pevně stojí za svým prezidentem Vladimirem Putinem. 

„Věřím svému prezidentovi stejně jako většina Rusů. Vězte, že vše jde podle plánu,“ ujišťovala Butinová moderátora pořadu BBC. Na otázku, zdali je Volodymyr Zelenskyj nacista, odpověděla žena velmi sebejistě. Jde prý o naprosto jasného nacistu. Její názor nevyvrátil ani fakt, že jeho dědeček je žid a bojoval proti nacistům za druhé světové války. „Nacismus není jen o národu. Jeho hlavními aspekty jsou ničení, bombardování a vraždění,“ vysvětlovala Butinová. „Takže je tedy nacista i Vladimir Putin?“ opáčil na první pohled nevinné blondýnce Robinson. 

„Rusko nebombarduje civilní obyvatele,“ stála si za svým žena, která byla v roce 2018 odsouzena za práci zahraniční agentky v USA. Mnoho měst na Ukrajině je mezitím obraceno v prach a na mnoha místech hrozí humanitární katastrofa. Umírají malé děti a ruští agresoři se neštítí ničit ani nemocnice nebo školky. „Potřebuji vidět jasné důkazy,“ opáčila Butinová na tato fakta a ujišťovala moderátora, že Rusové zajišťují pro lidi postižené válkou humanitární koridory. „Ruská armáda určitě civilní obyvatelstvo nebombarduje,“ ujišťovala. „Rusové to prostě nedělají,“ zdůraznila podle deníku Daily Mail.

Butinová zpochybňovala i ruské válečné zločiny v Čečensku nebo Sýrii. Podle ní nejde o oficiální informace. Sama byla autorkou zákona, který měl v Rusku potlačovat „falešné informace“. „Lidé mají právo na oficiální informace, zvláště v době nestability,“ vysvětlovala a podotkla, že západní média nepovažuje za relevantní zdroj informací. Rusové podle ní lidem z Ukrajiny rádi pomohou. „Rozhodli se jít na Západ, to je jejich právo, ale ruské koridory jsou otevřené a my poskytujeme takovou podporu, jakou jen můžeme,“ uvedla. 

Největší problém podle Butinové vězí v tom, že jak ona tvrdí: „Ukrajinští nacisté vraždili lidi na Donbasu". Proto je podle ní nutné Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Jak uvedla, ve vládě by neměl sedět žádný nacista. „Měli by si tedy vybrat své vlastní vůdce, jakmile je vybombardujete a miliony z nich opustí zemi. Mario Butinová, opravdu moc děkuji, že jste se k nám dnes ráno z Moskvy připojila,“ zakončil Robinson rozhovor. 

8:20
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil na sociálních sítích sérii snímků z nedávno osvobozeného Lymanu se vzkazem:

„Lyman po okupantovi. Všechny základní předpoklay pro život zde byly zničeny. Postupují tak na všech územích, kterých se zmocnili. Zastavit je lze jen jediným způsobem: co nejdříve osvobodit Ukrajinu, život, lidskost, právo a pravdu.“

8:12
Dnes

Ruské jednotky zaminovávají infrastrukturu a soukromé domy v Chersonské oblastisdělil ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb s odkazem na ukrajinský region, odkud v posledních dnech přicházejí zprávy o rychlém postupu ukrajinské protiofenzivy.

„Nepřítel se snaží udržet dočasně obsazená území, soustředí své úsilí na pokusy narušit aktivní operace (ukrajinských) obranných sil na některých směrech a pokračuje v útočných operacích na Bachmut a Avdijivku,“ píše ukrajinské velení. Na některých místech podle něj ruská armáda přeskupuje své síly.

„Při odchodu z obcí v Chersonské oblasti nepřítel zaminovává infrastrukturu a soukromé objekty a zakazuje jakýkoli pohyb místních obyvatel,“ tvrdí ukrajinský generální štáb. „Podle dostupných informací chybí zdravotnickým zařízením v Jevpatorii na dočasně okupovaném Krymu zdravotnický materiál k ošetření zraněných okupantů,“ dodal.

7:55
Dnes

Ukrajina pokračuje v útočných operacích na severovýchodní i jižní frontě. Na severovýchodě v Charkovské oblasti Ukrajina nyní nově kontroluje značnou část území východně od řeky Oskil, uvedlo britské ministerstvo obrany. Ukrajinské síly údajně postoupily až 20 kilometrů za řeku.

Zobrazit celý online

Video  Jaderné elektrárny padly Rusům a Ukrajinci bez vody a jídla  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa