Ukrajinský přístav Mariupol je obklíčen ruskou armádou, jež ho několik dní bombarduje. Lidem dochází voda a jídlo. Pokusy dostat civilisty z města zatím selhaly. Navázání kontaktu s lidmi z Mariupolu je stále obtížnější, protože internetové připojení, telefonní linky i mobilní síť již téměř nefungují. I kvůli nedostávající se elektřině. Organizace Lékaři bez hranic zveřejnila záznam hovoru přes WhatsApp: Olexander, pracovník Lékařů bez hranic, je stále v Mariupolu a v neděli se spojil s lvovským koordinátorem pro mimořádné situace, Alexem Wadem.
„Situace v Mariupolu je o něco klidnější než v sobotu, to to bylo opravdu špatné, po celém městě bylo hodně výbuchů. Navštívili jsme některé naše přátele a příbuzné a viděli mnoho míst, kde k výbuchům došlo. Také blízko na obytných budovách byla rozbita okna,“ popisuje Olexander, když v tom se spojení přeruší. „…pitná voda je pro lidi nedostupná, skoro žádná totiž nezbývá…“ pokračuje hovor trhaně.
Lidé zoufalou situaci s vodou vyřešili po svém. „V jednom paneláku si lidé vzali vodu z radiátorů. Topení už totiž nefunguje, tak si aspoň berou vodu na mytí rukou. Jiní se vydali pro vodu ke studnám. Viděli jsme náklaďák UNICEF s vodou, ale byl jen jeden a před ním opravdu velmi dlouhá fronta,“ popisuje nelehké poměry Olexander.
A nechybí jen voda, ve městě dochází téměř všechno, především základní potraviny. „Chleba už není a téměř všechny obchody a supermarkety se vyprázdnily. Někdo rozbil výlohu a začalo rabování, protože všechny supermarkety jsou zavřené. Lidé nevědí, kde sehnat jídlo,“ vysvětluje pracovník Lékařů bez hranic. „Lidé chtěli z města odejít, měly být organizovány humanitární koridory pro evakuaci, jenže akce musela být zastavena. Rusové totiž bombardovali silnice z Mariupolu do Záporoží.“
Olexander podle svých slov ještě nějakou vodu měl: „Byl jsem i v penzionu, kde dnes bydlí naši zaměstnanci. Našli tržiště, kde si ještě mohli koupit brambory. Hledali i vodu, ale nevím, jestli nějakou našli.“ Alarmující je i situace s léčivy. „Spousta lékáren neotevřela. Žádné obchody, žádné lékárny, nikdo už neprodává léky. Proto lidé musí jít dovnitř a vzít si, co potřebují – a co tam ještě zbylo. Mezitím se vyprázdnily téměř všechny obchody a lékárny.“
Problém je i s nabíjením telefonů. „V powerbance máme ještě trochu energie, možná to bude stačit na jedno nabití. Předtím jsem ho mohl nabít, když jsme jezdili po městě autem. Ale ani to teď nebude fungovat, protože v celém městě už není žádný benzín. Ve městě zbyl už jen plyn, tedy aspoň v některých částech,“ zní poslední slova Olexandera, pak se spojení přerušuje.