Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Nežijte jen válkou: Psycholog Marek Preiss o úzkostech a podrážděnosti z ozbrojeného konfliktu

Autor: Matouš Voldřich - 
28. března 2022
05:00

Válka otřásá světem! Jak si v době nejistoty udržet pevné nervy a nezešílet strachy? Co radí psycholog Marek Preiss z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech lidem, kteří se zmítají v obavách, trpí úzkostmi, nemohou spát…? V rozhovoru pro Blesk říká, že sklíčenost a hněv jsou v této situaci zcela běžné. Důležité je udržet si zdravý rozum, být co nejvíce s blízkými a nesledovat celé dny jen zpravodajství z bojů.

Jak současná situace ovlivňuje naši psychiku?

„V této situaci jsou běžné základní a silné emoce, jako je úzkost, hněv či podrážděnost. V případě uprchlíka z Ukrajiny jsou i obavy o blízké, kteří zůstali v domovské zemi. K tomu se přidává i strach o budoucnost a především nejistota, zda se někdy znovu shledá celá rodina. Tohle vše je spojeno s napětím a může se překlopit do psychosomatických obtíží (jako jsou fyzické bolesti, chřipková onemocnění, ekzémy, problémy se srdcem a mnohé další – pozn. red.). Nejčastější reakcí v takhle vypjaté situaci je nicméně to, že člověk situaci zvládne i v zájmu nutnosti postarat se o své blízké.“

Je rozdíl, jak se s děsivými informacemi vypořádávají starší a mladší lidé?

„V případě starších, kteří mají historickou zkušenost z druhé světové války nebo z roku 1968, to vyvolává staré vzpomínky a s tím spojené emoce. V případě mladší generace, obzvlášť té narozené v 90. letech, která má celoživotní zkušenost s poměrně dobře fungující demokracií a blahobytem, představuje i novou zkušenost a velký otřes, jak rychle může dojít k destabilizaci.“

V jakém okamžiku by měl člověk vyhledat odborníka?

„Pokud mu začne jeho psychický stav znemožňovat každodenní fungování. Pokud nejsem schopný usnout a budím se vyčerpaný, nesoustředím se na práci nebo mi dělá nezvykle velké potíže či mě na tento můj stav upozorní okolí. Pokud cítíme, že si nejsme schopni pomoci sami, v tu chvíli je dobré vyhledat odborníka.“

Existuje nějaká prevence?

„Dobré je si strukturovat čas a nesledovat stále zpravodajství, stačí to třeba ráno a večer. Důležité je mít každodenní cíle, chodit do práce a dělat smysluplné činnosti a věnovat se třeba i koníčkům, aby v našem životě nebyla jen válka. Na druhou stranu nám tato hrozná situace dává i šanci k tomu, abychom v sobě rozvinuli empatii vůči okolí. I vzhledem k té xenofobii, která je v Česku dlouhodobě přítomná a projevuje se často hnusnými způsoby, nám to dává i příležitost rozvinout péči a sounáležitost s někým, kdo přichází odjinud.“

Někteří směřují agresi proti Rusům žijícím u nás. Co s tím?

„Tady bych apeloval především na rozum a odděloval od sebe Rusko jako státní struktury a jako individuální občany. V úzkosti máme tendenci ty věci vidět černobíle, a potom je špatné celé Rusko, všichni jeho obyvatelé a kdokoliv, kdo mluví rusky. Sám učím ve škole, kde je spousta ruských studentů, a oni přece nemůžou za Putinovu agresi. Jedna věc je jednotlivec a druhá věc je státem řízená válka, což snadno pochopí i malé děti.“

Jak přistupovat k dětem?

„Není příliš moudré v sobě emoce potlačovat a s dítětem o věci nemluvit. Určitě je namístě říct srozumitelně a v klidu základní informace, že to je třeba děsivé, ale přidat k tomu naději, že to celé společně zvládneme.“

Co byste poradil seniorům?

„To je velmi individuální, ale rozhodně může být přínosné negativní zprávy vyvažovat něčím pozitivním, třeba tím, co se nám v poslední době povedlo nebo nám dělá radost.“

Video  Tisíce uprchlíků z Ukrajiny v Česku: Může to být největší vlna, varuje odborník  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa