Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Válka na Ukrajině se ukázala jako „velký osobnostní konflikt“, prohlásil podle BBC americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci.
O něco později, když Trump odpovídal na otázku novináře, proč se ruský prezident Vladimir Putin nechce setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, odpověděl: „Protože ho [Putin] [Zelenského] nemá rád.“
Trump také uvedl, že zatím nejednal o konkrétních bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu, ale Spojené státy jsou připraveny Kyjev podpořit.
Trump navíc prohlásil, že USA „již neutrácejí peníze za Ukrajinu“ a veškeré rozhovory o nákupu zbraní pro Kyjev se vedou prostřednictvím NATO.

Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Keith Kellogg dnes v Kyjevě prohlásil, že příslušní představitelé tvrdě pracují na ukončení více než tříleté války Ruska proti Ukrajině.
Doufají podle něj, že v blízké budoucnosti budou vypracovány bezpečnostní záruky, které by rozptýlily obavy Ukrajiny z další ruské agrese. Uvedla to agentura AP a dodala, že nedostatek pokroku živí pochybnosti ohledně mírového urovnání v dohledné době.

Americký režisér Woody Allen se 24. srpna zúčastnil Moskevského mezinárodního filmového týdne, kde vystoupil prostřednictvím videohovoru na akci Legendy světové kinematografie.
Přiznal svou lásku k ruské kinematografii a vřelé city k Moskvě a Petrohradu.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí odsoudilo účast devětaosmdesátileté legendy „starého Hollywoodu“ na akci a označilo ji za ostudu. Podrobnosti zde.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.