Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Zelenskyj vyjmenovává údery na Ukrajinu a obviňuje Rusko ze zabíjení v den summitu. V den jednání Rusko „zabíjí také“, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle NBC. V příspěvku na Telegramu vyjmenoval údery na Dněpropetrovskou, Záporožskou, Chersonskou a Doněckou oblast své země.
„Válka pokračuje. Pokračuje právě proto, že neexistuje nejen žádný rozkaz, ale ani žádné signály o přípravě Moskvy na ukončení této války,“ tvrdí Zelenskyj.
„Ukrajina je připravena pracovat co nejproduktivněji na ukončení války. Doufáme v silnou americkou pozici,“ dodal. „Na tom bude záviset všechno.“

Kreml očekává, že jednání Putina a Trumpa potrvá šest-sedm hodin a povede k výsledkům, uvedl Putinův mluvčí Peskov podle tiskových agentur.
RIA také uvádí, že Kreml říká, že setkání Putina a Trumpa se uskuteční za účasti jeho poradců.

Prezident Donald Trump telefonoval s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, mluvili o propuštění 1300 dalších běloruských vězňů, píše Reuters.
Alexandr Lukašenko je spojencem Putina a po tři desetiletí drží Bělorusko v pevné autoritářské moci. Dovolil, aby jeho území bylo použito jako odrazový můstek pro totální invazi Moskvy na Ukrajinu v roce 2022. Donald Trump o hovoru s ním napsal na svou sociální síť Truth Social.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.