Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z nichž 82 sestřelila nebo elektronicky odrazila protivzdušná obrana. V pravidelném hlášení to uvedlo ukrajinské letectvo, které bez podrobností informovalo o zásazích 26 dronů na deseti místech. Ruské ministerstvo obrany oznámilo sestřelení 30 ukrajinských bezpilotních letounů nad pěti ruskými regiony a anektovaným poloostrovem Krym. Obě země zároveň podle dostupných informací pracují na vývoji a modernizaci dronů.

„Výsledek ruské agresivní války na Ukrajině bude mít určující vliv i na naši budoucnost a bezpečnost. Bylo by velmi nebezpečné taková rizika pro Českou republiku nevnímat a bagatelizovat. Pomoc Ukrajině, která se brání agresivnímu Rusku, není jen naší morální povinností – děláme to sami pro sebe i pro naši zemi. Je v našem bytostném a bezpečnostním zájmu nenechat Ukrajinu padnout,“ míní ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X poděkoval ukrajinským vojákům, kteří se v armádě starají o komunikaci.
Day of Communications Troops of the Armed Forces of Ukraine. A day of gratitude to those who, in the most challenging moments, ensure the most important thing – reliable communication. Between units. Between command and the front. Between decision and action. The success of… pic.twitter.com/HrgDWuEBAI
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 8, 2025
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.