Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Ukrajinským ministrem obrany se stal někdejší premiér Denys Šmyhal, do funkce ho zvolil ukrajinský parlament. V čele úřad dosud stál Rustem Umerov.

Ukrajinský parlament potvrdil ve funkci ministra zahraničí stávajícího šéfa diplomacie Andrije Sybihu. Ukrajinská vláda prochází obměnou.

Tvrzením, že muž zadržený v souvislosti s vyhrůžkami vůči českým a slovenským školám byl pravděpodobně placen z Ruska, chtěla česká Bezpečnostní informační služba (BIS) zakrýt podstatný fakt, že jde o Ukrajince, uvedl místopředseda slovenské sněmovny a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar.
„Jsem znechucen z toho, jak to komunikují zejména partneři z Česka, to je nehorázné,“ řekl k případu Gašpar ve vysílání internetového kanálu Infovojna. Podle něj poslanci slovenského parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost už po loňských výhrůžkách školám na Slovensku a v Česku dostali od slovenských bezpečnostních složek informace o ukrajinském pozadí výhrůžek. Gašpar dále tvrdil, že za výhrůžkami nemohl být pouze jeden člověk. „Toto nedělala jedna osoba. Osobně si myslím, že je to skupina lidí, která se snažila rozvrátit politické poměry na Slovensku,“ uvedl.
Jeho kolega z nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Erik Kaliňák, který je také šéfem poradců premiéra Roberta Fica, označil ředitele BIS Michala Koudelku za klauna. Naopak slovenská opozice už ve středu kritizovala slovenskou policii a ministra vnitra, že při informování o akci společného policejního týmu Česka, Slovenska a Ukrajiny zamlčeli možnou ruskou stopu v případu.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.