Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

V Istanbulu dnes dopoledne jednali zástupci Ukrajiny, Turecka a Spojených států. Vyplývá to z informací agentur Reuters, AFP a stanice BBC. Nyní se očekává jednání mezi představiteli Ukrajiny, Ruska a Turecka, které současné rozhovory zprostředkovává. Cílem diplomatických snah je ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Stanice BBC a server RBK-Ukrajina mezitím informovaly o ranní istanbulské schůzce ukrajinských zástupců s představiteli Francie, Německa, Británie a USA.

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 112 bezpilotních letounů, z nichž protivzdušná obrana 73 sestřelila, oznámilo ráno ukrajinské letectvo. Dalších 36 strojů, které označuje za imitace úderných dronů, podle něj zmizelo z radarů, aniž způsobily škody. O osudu zbylých tří bezpilotních letounů se nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany informovalo o sestřelení 65 ukrajinských dronů, nejvíce nad Černým mořem a ukrajinským poloostrovem Krym, který Moskva v roce 2014 anektovala.

Americký prezident Donald Trump dnes závěrem své návštěvy tří zemí Perského zálivu řekl, že se setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, jakmile bude možné tuto schůzku zařídit. Nyní se však vrací do Washingtonu, dodal podle agentury Reuters. Trump v minulých dnech nevylučoval možnost, že se zúčastní přímých ukrajinsko-ruských jednání, která se dnes čekají v Istanbulu, pokud na ně dorazí také ruský prezident Vladimir Putin.
„Chystal jsem se to udělat, byl bych připraven odletět tam odsud,“ uvedl Trump při krátkém rozhovoru s novináři na závěr své oficiální návštěvy Spojených arabských emirátů. „Uvidíme, co se stane s Ruskem a Ukrajinou,“ dodal s odkazem na přímé rozhovory obou válčících stran v Istanbulu.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.