Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Náčelník generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka ocenil kuráž všech Ukrajinců vstříc ruské invazi, trvající právě tři roky: „Bez váhání čelili přesile, bránili svou zem a stali se symbolem odporu – vojáci, dobrovolníci, všichni lidé na Ukrajině. Jako voják vám mohu říct, že taková odvaha není jen o zbraních, ale o srdci, o vůli, o víře v to, za co člověk bojuje,“ pronesl náčelník v senátu na konferenci ke třetímu výročí. „Válka odhalila sílu Ozbrojených sil Ukrajiny – od posledních pěšáků v zákopech po piloty v kokpitech ukázali, že i proti obrovské mašinerii lze vzdorovat, když víte, za co bojujete,“ dodal a připomněl citát svého bývalého ukrajinského protějšku, generála Valerije Zalužného: „Bojujeme nejen za naše domovy, ale za právo být sami sebou. Každý krok zpět je krokem k porobě. Radši padneme, než se vzdáme.“

Vrcholní představitelé řady evropských zemí, Turecka či Kanady dnes vyjádřili podporu Ukrajině, která se již tři roky brání ruské invazi. Při setkání v Kyjevě, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zorganizoval v den třetího výročí napadení své země, hovořili o nutnosti zachovat územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a dojednat s Ruskem mír, který bude respektovat zájmy Kyjeva.

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem pochválil „snahy Ruska a dalších zemí ukončit válku na Ukrajině“, uvedly agentury. Putin podle nich partnera informoval o jednáních Ruska se Spojenými státy v Rijádu, kde se minulý týden sešli ministři zahraničí obou zemí k rozhovorům, ovšem bez účasti Ukrajiny.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.