Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Slovenský premiér Fico upřednostňuje Moskvu před USA a partnery, kteří by mohli dodat plyn za komerčních podmínek, uvedl prezident Ukrajiny Zelenskyj.
„Prezident Trump před několika dny učinil rázné rozhodnutí, které může výrazně zvýšit export export amerického (zkapalněného plynu) LNG, zejména do Evropy. To je přesně to, co je potřeba pro bezpečnost a stabilitu - více energetických zdrojů od partnerů pro Evropu,“ napsal na telegramu Zelenskyj, který dále uvedl, že za americký LNG je třeba platit penězi, ale za ruský plyn penězi a také nezávislostí a suverenitou.
„Mnozí v Evropě tím už prošli a rozhodli se zachovat si svou nezávislost a suverenitu. Ale ne pan Fico. Volí Moskvu před Amerikou a dalšími partnery, kteří mohou jeho zemi zásobovat plynem za komerčních podmínek. Je to jeho chyba,“ dodal ukrajinský prezident.

„Každý jeho (Putinův) krok a všechny jeho cynické triky jsou zaměřeny na to, aby byla válka nekonečná,“ napsal ukrajinský prezident Zelenskyj na sociální síti, kde obvinil ruského prezidenta, že dělá vše proto, aby mohl „pokračovat v zabíjení“ nebo dosáhl pauzy v bojích a mohl pokračovat v hybridních útocích a chystat novou invazi.

Evropská komise navrhla zavést cla na další zemědělské produkty a hnojiva z Ruska a Běloruska ve snaze omezit finanční zdroje ruského režimu vedoucího téměř tři roky válku proti Ukrajině. Cla zasáhnou 15 procent zemědělského dovozu z Ruska, který dosud nebyl podroben zvýšeným celním poplatkům. Exekutiva Evropské unie o tom informovala na svém webu. Aby návrh začal platit, musí jej schválit členské státy a Evropský parlament.
„Cílem návrhu je omezit závislost na dovozu z Ruska a Běloruska,“ uvedla komise. Zvláště dovoz hnojiv podle Bruselu představuje riziko spojené s možným ruským nátlakem, který by mohl ohrozit potravinovou bezpečnost EU.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.