Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Ruský soud dnes uložil americké společnosti Google pokutu čtyři miliony rublů (asi 1,05 milionu Kč) za to, že neodstranila podle něj nepravdivé informace. O rozhodnutí soudu informovala státní agentura TASS. Společnost Google, jejíž vlastníkem je firma Alphabet, na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal britského premiéra Keira Starmera, aby mu pomohl přesvědčit ostatní spojence k odstranění omezení týkajících se ukrajinského použití zbraní dlouhého doletu. Zelenskyj také Starmerovi řekl, že v této věci může předvést své vůdčí schopnosti, informovala agentura Reuters.
Ve svém projevu k novému labouristickému kabinetu Zelenskyj uvedl, že „pokud bude zrušeno omezení západních zbraní“, pomůže to Kyjevu posílit obranu a zabezpečit pozice na frontě. Uvedl, že „je možné zničit“ oblasti v Rusku, kde jsou soustředěny zbraně.
„V tuto chvíli nám chybí hlavní odpověď na tuto otázku a tou je náš raketový potenciál dlouhého doletu,“ řekl Zelenskyj v Downing Street. „Prosím, přesvědčte ostatní partnery, aby odstranili překážky,“ řekl Starmerovi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil nového britského premiéra Keira Starmera na Downing Street 10. Podívejte se na nové snímky.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.