Čtyři ruské tryskáče narušily vzdušný prostor Švédska: „Nepřijatelné,“ bouří na severu Evropy
Čtyři ruské tryskové letouny dnes krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem. Oznámily to podle agentury Reuters švédské ozbrojené síly. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.
„Ve světle nynější situace pohlížíme na tuto událost jako na velmi vážnou,“ uvedla na svých webových stránkách švédská armáda. Narušení vzdušného prostoru podle ní trvalo krátce a odehrálo se východně od švédského ostrova Gotland.
K fotografickému zdokumentování incidentu, na němž se podílely dvě stíhačky SU-27 a dva stroje SU-24, byly vyslány švédské letouny JAS 39 Gripen. „Narušení švédského vzdušného prostoru ze strany Ruska je samozřejmě zcela nepřijatelné,“ řekl agentuře TT švédský ministr obrany Peter Hultqvist. „Povede to k rázné diplomatické reakci Švédska. Švédská suverenita a území musí být vždy respektovány,“ dodal ministr.
„Z ruské strany jde o neprofesionální a nezodpovědné chování,“ komentoval incident podle agentury DPA šéf švédského letectva Carl-Johan Edström. Podle švédských ozbrojených sil, je situace pod kontrolou a incident ukázal dobrou připravenost švédského letectva.

Ukrajinská armáda hlásí zasažení tří ruských protiletadlových systémů S-300 a S-400 rozmístěných na Moskvou anektovaném ukrajinském poloostrově Krym v noci na dnešek. O podobném zásahu tamních ruských protivzdušných komplexů informovaly ukrajinské ozbrojené síly i v pondělí.
„Tentokrát byl proveden skupinový raketový úder na jeden nepřátelský protiletadlový systém S-300 poblíž Belbeku a na dva protiletadlové systémy S-400 nedaleko Belbeku a Sevastopolu,“ uvedl ukrajinský generální štáb na facebooku, kde také tvrdí, že se podařilo zničit dva radary systémů S-300 a S-400. Informace o třetím radaru se upřesňují, dodalo velení ukrajinské armády. Informuje zároveň o detonacích munice na zasažených místech.
Moskva se k tvrzení Kyjeva nevyjádřila. Rusy dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle ruskojazyčného webu stanice BBC v úterý večer uvedl, že ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský vzdušný útok a zničila všechny útočící zbraně ještě na obloze. Nikdo podle něj nebyl zraněn a nejsou ani škody.

Ukrajina odebrala novinářskou akreditaci českému reportérovi Tomáši Vlachovi, spolupracovníku řady médií vč. České televize či Reflexu (z vydavatelství CNC, jež vydává i tento web Blesk Zprávy). Dle informací české ambasády v Kyjevě Ukrajinci mají za to, že jeho loňská reportáž „podporuje narativ agresora, kterým ospravedlňuje invazi na Ukrajinu, a může mít negativní vliv na reputaci Ukrajiny a na snížení podpory Ukrajiny ze strany mezinárodního společenství“.
„Osobně si myslím, že mi SBU (ukrajinská kontrarozvědka) vystavila finální účet za všechno. Třeba za to, že jsem jako humanitární pracovník působil i na Donbase nebo v Luhanské oblasti. Nepřispěly k tomu asi ani cesty na Krym,“ řekl Vlach serveru Hlídací pes s tím, že po jedné cestě z Krymu ho SBU vyslýchala.

Konference o rekonstrukci Ukrajiny se účastní i starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Německo dobře zná - a je tam dobře známý, v mládí tam s bratrem působili coby přední světoví boxeři.
Podobné incidenty se ve švédském vzdušném prostoru občas děly už před nynější ruskou invazí na Ukrajinu, kterou odsoudil celý západní svět. Ruská agrese navíc oživila úvahy o možném vstupu dosud neutrálního Švédska a Finska do NATO.
Švédsko a Finsko dnes na pozadí výrazně zhoršené bezpečnostní situace podnikly společné vojenské cvičení v Baltském moři. Podílely se na něm bojové letouny i válečné lodě. Švédsko v neděli oznámilo, že pošle vojenskou pomoc včetně 5000 protitankových zbraní Ukrajině. Bylo to poprvé od roku 1939, co Švédsko poslalo zbraně zemi, která je ve válce.