Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Tímhle se prozradí ruští sabotéři převlečení za Ukrajince. A proč si mají lidé kontrolovat střechy?

Autor: amb - 
1. března 2022
05:00

Ukrajinci nadále vedou boje proti ruským a nyní už i čečenským sabotérům. Ti se snaží lstivě zapadnout do kyjevských ulic, když se vydávají za místní. Proto musí Ukrajinci využívat nové cesty, jak je rozeznat od svých mužů. Hodí se jim k tomu slovo palyanitsa. Jak se jím Rusové prozradí? A proč vláda radí Ukrajincům kontrolovat střechy, pokud k nim mají přístup?

Přestože ruští vojáci podle kyjevského starosty Vitalije Klička v hlavním městě Ukrajiny nejsou, Kyjev je plný ruských sabotérů. Jeho obyvatelé tak musí zůstat obezřetní kvůli ruským agentům, kteří se skrývají v ukradených ukrajinských uniformách a místních vojenských nákladních automobilech. O sabotážních a infiltračních skupinách varovala i ukrajinská vláda a Kyjevané se tak ozbrojují pro případ, kdy by došlo na pouliční bitvy.

Jak uvedl web Politico, podle ministra vnitra Denyse Monastyrskyho místní obdrželi 25 000 kulometů, nábojnic a granátometů na obranu města. Otázka je, na koho se dostalo, protože velké množství zbraní a vybavení je potřeba všude. A mnoho střetů v Kyjevě zahajují právě strategicky rozmístění sabotéři hned poté, co nastraží výbušniny. 

Kromě možných potyček mají být Ukrajinci také ostražití vůči různým elektronickým zařízením či značkám. Ty by mohly invazivní síly používat jako ukazatele pro zacílení útoku, jde například o označování budov pro letecký útok. 

„Vedení města Kyjeva apeluje na obyvatele vícepatrových budov s přístupem na střechu, aby urychleně zkontrolovali, zda na střeše nejsou stopy. Pokud nějaké najdete, dejte na ně špínu nebo je něčím zakryjte. Takové značky pravděpodobně nasměrují letecké síly na objekty, kde mají provést údery,“ uvedl The Daily Beast.

Podezření ale někdy přerůstá v paranoiu, protože ruským agentem může být kdokoliv. Kvůli prorežimním Rusům tak ukrajinská armáda zadržuje skupiny novinářů, kteří vzbuzují podezření kvůli shromažďování skupin o 4-5 lidech, fotografování a pokládání otázek.  Nejsou ale sami, neprávem obviněný a zadržený byl také ukrajinský pravoslavný kněz Michal Pavluschenko.

Za sabotéry či průzkumníky je zároveň zpravidla považovaný také každý, kdo poruší zákaz vycházení během večerních a nočních hodin. Časy se mění, v pátek platil v Kyjevě zákaz od 22 hodin, v sobotu už od 17 hodin.

Ne vždy se ale podaří ukrajinské sabotéry zneškodnit včas. Daily Mail informoval o smrti desetileté či jedenáctileté ukrajinské dívky jménem Polina, kterou sabotéři v pondělí zabili, když se svou rodinou v autě opouštěla Kyjev. Její bratr a sestra jsou v nemocnici na JIP. 

Kromě ruských sabotérů se ukrajinské armádě podařilo v neděli zadržet i skupinu čečenských sabotérů, které vyslal tamní obávaný lídr Ramzan Kadyrov. 

Plná proputinovských sil jsou podle ukrajinské armády i další města jako třeba Oděsa, napsal o tom například polský deník Rzeczpospolita. Buď ruským okupantům pomáhají, nebo pro ně přímo pracují. „Předávají údaje o pohybu jednotek a umístění jednotek, umísťují značky, dávají světelné signály, vypouštějí drony na místech, kde je to zakázáno a fotografují, předávají informace nepříteli,“ hlásí ukrajinská armáda.

A jak ukrajinští vojáci rozeznají převlečené sabotéry od vlastních jednotek? Christo Grozev, výkonný ředitel investigativního portálu Bellingcat, zveřejnil video, na kterém Ukrajinci používají k rozeznání vlastních sil od okupantů slovo palyanitsa. Jde o typický druh ukrajinského pšeničného chleba, jehož jméno ale Rusové neumí vyslovit. Obsahuje totiž dvojhlásky specifické pro ukrajinštinu.

Poznávacím znamením je také pozdrav „Sláva Ukrajině“, na který ruští okupanti zpravidla neodpoví „Sláva hrdinům“, jak informoval ukrajinský Obozrevatel.

Video  Epicentrum - František Vrabel  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa