Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Havlův otisk dlaně sochař daruje rodině nebo vládě

Autor: lac - 
22. prosince 2011
07:16

Otisk dlaně bývalého prezidenta Václava Havla v obyčejné modelíně po jednadvaceti letech působí hřejivě jakoby státník do ní položil svoji ruku včera. Na pamatáku ji uchoval sochař a umělecký kovář Karel Meloun z Klášterce nad Ohří, kterého Blesk oslovil. Relikvii by chtěl darovat rodině nebo vládě.

„Byla by mi hanba to nabízet sám,“ řekl Meloun a zavzpomínal na dobu vzniku. „Tehdy to byla spontánní akce, když symbol svobody Havel v únoru 1990 přijel do Chomutova na pozvání tehdy aktivního Občanského fóra a já mu předával sochu s názvem Homo Sapiens,“ zavzpomínal umělec. „Moje prosba o otisk jeho dlaně nebyl pro pana prezidenta žádný problém, spíš pro jeho ochranku. Známý totiž pod bundou hřál tác s modelínou, aby neztuhla a po souhlasu prezidenta modelínu vyndal,“ dodal Meloun. Originál jen potřel zlatou barvou. Plánuje však odlít prezidentovu ruku do bronzu.  Autentický otisk je však rozhodnut darovat jeho rodině, přátelům či vládě, když projeví zájem.

husqarnowicz ( 22. prosince 2011 17:54 )

jestli myslíš to,co já, tak na to by se hodil spíše Topolánek.

husqarnowicz ( 22. prosince 2011 10:55 )

Tohle už je budování kultu osobnosti jak v padesátých letech. Otisk dlaně v modelíně po 21 letch působí hřejivě..to si snad autor článku dělá p.r.d.e.l.! Kdyby mu tam podstrčili otisk dlaně nějakého loupežného vraha nebo nějakého Josefa Nováka z Dolní Lhoty, a vydávali to za otisk Havlův, tak by poznal kulový a taky by napsal, že to na něj působí hřejivě. Třeba se objeví někdo, kdo bude tvrdit, že má v lahvičce zašpuntované Havlovy větry. Ty by na pány rdaktory asi taky působily hřejivě.

meverickx ( 22. prosince 2011 09:22 )

meverickx: meverickx: Pondělí, 19.prosince 2011, 04:21:38 | Souhlasím | Nesouhlasím | +215 Na projevy a knihy by se nemělo zapomínat. „Dvacet let tvrdila ociální propaganda, že jsem neprítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách svetového imperialismu, od nehož prijímám tucné výslužky, že chci být majitelem ruzných podniku. Byly to všechno lži, protože brzy zacnou vycházet knihy, z nichž bude zrejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtel venovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou cest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroven CSFR, sám odstoupím z funkce. Za svuj tretí úkol považuji podporu toho, co vede k lepšímu postavení detí, starých lidí, žen, težce pracujících príslušníku národních menšin a vubec všech obcanu, kterí jsou na tom z jakýchkoli duvodu hure než ostatní. Žádné potraviny ci nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny tem, kterí je skutecne nejvíce potrebují. Pripravujeme koncept dukladné ekonomické reformy, která neprinese sociální otresy, nezamestnanost, inaci a jiné problémy, jak se nekterí z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlive pecovat o to, aby zmizely všechny ponižující prehrady mezi ruznými spolecenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme delit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy nemel být prívažkem ci chudým príbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kterí kalí vodu a panikarí, že se bude zdražovat. Dávejte si na ne pozor!“ (Projev Václava Havla z prosince roku 1989

Zobrazit celou diskusi