Sobotka s Merkelovou „nakousne“ i uprchlíky. Odmítá její vítací politiku

Autor: val - 
23. srpna 2016
12:36

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připustil v rozhovoru pro Právo, že se během čtvrteční návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové budou bavit i o uprchlické krizi. Česko má prý s Německem stejný zájem, ale rozdílný názor na to, jak situaci řešit. Odmítá německou „vítací“ politiku.

„Migrace určitě téma bude. Čeká nás jednání s Tureckem, chceme, aby počty nelegálních uprchlíků klesaly. Máme společný zájem s Německem, ale máme jiný názor na to, jak to řešit. Neshodneme se na kvótách, ale to paní kancléřka ví. Často tuto debatu vedeme na jednání Evropské rady,“ uvedl Sobotka pro Právo a dodal, že v rozhodování o počtech uprchlíků musí mít členské státy suverenitu.

Prioritou je podle něj udržovat dobré vztahy se svými sousedy. Přesto zkritizoval tamní politiku vůči imigrantům. „Není možné slučovat a říkat, že uprchlík rovná se terorista. Stejně ale není možné uplatňovat přístup, který v loňském roce uplatnilo Německo, kdy bez jakékoliv kontroly umožnilo příliv obrovského množství lidí,“ řekl.

Premiér Bohuslav Sobotka s německou kancléřkou Angelou MerkelovouPremiér Bohuslav Sobotka s německou kancléřkou Angelou Merkelovou | ČTK, EPA, Reuters

Dodal, že v České republice zatím neexistuje silná muslimská komunita: „Po pravdě řečeno si ani nepřejeme, aby se tady nějaká silná muslimská komunita vytvořila – i s ohledem na ty problémy, které vidíme.“

Za nedělní happening na Staroměstském náměstí se pustil do protimuslimského aktivisty Martina Konvičky. „Už nějakou dobu se ukazuje, že pan Konvička je magor. To, co se odehrálo, ta jeho nová výtržnost, to ukázalo, že je to naprostý magor. Společnost je potřeba před takovými lidmi chránit,“ prohlásil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud