Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

ČSSD hrozí trable? Expert: „Hříšníci“ jako Huml či Nytrová ji mohou potopit

Autor: Václav Lang - 
23. srpna 2016
05:01

Největší politické kontroverze tohoto léta kupodivu nemají na svědomí členové obskurních hnutí, ale vládní sociální demokraté. Poslanci ČSSD Stanislav Huml, Pavlína Nytrová nebo hejtman Michal Hašek kvůli svým problematickým vyjádřením či kauze s vymyšlenou mluvčí zatápí reputaci nejstarší partaje u nás. Přestože se jedná o „známé firmy“, tentokrát může strana premiéra Bohuslava Sobotky na jejich výstřelky doplatit.

Čeho je moc, toho je příliš, mohli by si před letošními volbami říct někteří voliči ČSSD. A nejen voliči. Trpělivost s několika hříšníky už zřejmě dochází i vedení sociálních demokratů. O největší pozdvižení se totiž v posledních měsících starají právě špičky této nejsilnější vládní strany. 

Premiér Bohuslav Sobotka si v týdnu pozval na kobereček kandidáta na senátora Stanislava Humla, jehož výroky z poslanecké éry už přebily jeho dřívější kariéru televizního dopraváka. Šéf strany mu vyhuboval za to, že na internetu šířil video zpochybňující holokaust. Byť se Huml tentokrát kál, že to bylo nedopatřením a že holokaust nepopírá, Sobotka zuřil a donutil ho vydat prohlášení, v němž se od snímku distancuje.

Podobně se Huml znelíbil i dalším členům grémia strany: předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi, který prohlásil, že ho Huml svými výroky již několikrát „nepříjemně překvapil“, nebo ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi. „Vnímám taková vyjádření jako krajně problematická. S tradičními hodnotami sociální demokracie nemají nic společného,“ okomentoval Humlův přešlap pro Blesk.cz Dienstbier.

Huml ale není jediným sociálnědemokratickým poslancem, kterého musel Sobotka umravňovat a vyzývat k omluvě. Ještě větší poprask vyvolala Pavlína Nytrová, která ve Sněmovně obvinila gaye z toho, že příliš pijí a rádi by snížili hranici pro sex s dětmi. I tentokrát musela za premiérem na kobereček, posypat si hlavu popelem však odmítla. Stejně tak výzvu své stranické kolegyně a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, aby odešla ze strany.

Další problém vybobtnal u jihomoravského hejtmana Michala Haška, účastníka tzv. lánského puče. Ten zase údajně vyplácel statisíce korun lobbistce za to, že pod smyšleným jménem přeposílala novinářům tiskové zprávy. Jiný matador ČSSD, senátor Zdeněk Škromach, se pro změnu pokouší před volbami, v nichž bude obhajovat křeslo v horní komoře, strhnout voliče videem, v němž zřejmě ovíněn vyzývá k obraně tradic před migranty.

Zdeněk Škromach káže z bazénku proti migrantům:

Video  Přiopilý Škromach v bazénku: Zapalte ohně, vyzývá proti migrantům s těžkým jazykem.  - Facebook Zdeňka Škromacha
Video se připravuje ...

Jelínek: ČSSD mohou kauzy oslabit

Podle politologa Lukáše Jelínka, který má k ČSSD blízko, mohou takové výstřelky stranu poškodit. Když ne v letošních volbách, tak v dlouhodobém horizontu: „Na volby to samozřejmě dopad mít může, i když ne třeba bezprostřední, protože sociálnědemokratičtí voliči se rozhodují především podle sociálních témat, podle stavu své peněženky a podobně. Na druhou stranu myslím, že ty kauzy mají tendenci dlouhodobě oslabovat loajalitu sociálnědemokratických voličů nebo důvěryhodnost strany,“ uvedl Jelínek pro Blesk.cz.

„Například Haškovy kauzy skvěle zapadají do arzenálu hnutí ANO, kdy Andrej Babiš bude dál kritizovat staré politiky, kteří dál utrácejí veřejné peníze neefektivně, například za nejrůznější píáristy a podobně, to je voda na Babišův mlýn. V tom, co dělá paní Nytrová s panem Humlem, se zase výrazně rozmělňuje vztah sociální demokracie k tradičním hodnotám, jako je zastávání se nejrůznějších marginalizovaných skupin nebo snaha nevést politický boj na nějakých nacionálních nebo etnických tématech,“ dodal.

Opačný názor zastává Jan Herzmann z agentury Herzmann, která se zabývá politickým marketingem. Podle něj má ČSSD poměrně stabilní elektorát a poslední kauzy jí neublíží: „Mně se zdá, že už to dolů nepůjde. Nemyslím si, že to může mít významný statistický dopad,“ uvedl pro Blesk.cz s tím, že s preferencemi ČSSD zahýbal sice spor o reorganizaci policie, ale dřívější podpora už je zase zpět.

Jelínek dodává, že by měl Bohuslav Sobotka pro příště víc zvažovat, koho jeho strana staví na kandidátky. „Nemyslím si, že cestou bylo zařazování straníků, ale spíš důsledné zvažování, jestli ti, kteří kandidují na nejrůznější veřejné pozice, jsou skutečně lidé srozumění se sociálně demokratickým programem. A pokud ne, tak jim prostě vystavit červenou.“

honza666 ( 23. srpna 2016 10:26 )

Je to úplně to samé, proč si myslíte, že musela tak rychle proběhnout reorganizace policie. Na krajích se loupí ostošest, staví se zbytečnosti pomocí spřátelených firem a zfixlovaných výběrových řízení, atd.. . Žádný rozdíl tam není, bohužel.

trhnisinadledvinkou ( 23. srpna 2016 10:20 )

sobotka, hamáček a dynstbýr vůbec neví, která bije

ivoadler ( 23. srpna 2016 10:12 )

Jaký má vlastně Sobotka názor na migraci? Přiznám se, že to pořád nemůžu nějak rozšifrovat. Základní problém ČSSD je v její nečitelnosti. Ani ryba, ani rak.

moiaza ( 23. srpna 2016 08:41 )

TGBG, to chceš aby se k moci dostali opět lumpové a banda megazlodějů z ODS? To opravdu chceš? Osobně ČSSD nevolím. Ale pořád je vláda ČSSD lepší vládou, než byli modří zločinci!

moiaza ( 23. srpna 2016 08:39 )

 Každá strana má své exoty. Jen se podívejte na TOP. Kalousek a kníže. Ti škodí straně více, než 10 Humlů a Nytrových. A děje se něco? Zločinci jako byl Topolánek, Klaus a další z jejich kamarádů. Svou zločineckou partaj sice potopili, ale jede se dál. Vyměnili je jiní lumpové a lháři a přesto je lidé volí. Politika je jedno velké svinstvo, ve kterém si libuji prasata a svi.ně.Vždyť jde především o koryta, tak proč se divit?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud