Ve strachu z ISIS utíkají z Iráku. Na nový život v Česku se křesťané těší
Josef je synem truhláře a jeho rodina před smrtí prchá bezmála deset let. Jiří je učitel a v Erbílu pomáhal dětem s traumaty. Oba jsou součástí skupiny 27 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří v neděli přiletí do Česka. Mají strach, prchají před vyhrůžkami a hlavně před bojovníky takzvaného Islámského státu (ISIS).
Rodina truhláře utíkala už od roku 2007. Jeho syn Josef se svými blízkými se dostal do první skupiny, která po příletu do Prahy pojede do Jihlavy. Viděli, jak jejich příbuzné zabíjeli i přímo na check pointu nebo při pouličních přestřelkách. V roce 2010 se usadili v městě Karakoš, kde začali stavět dům a znovu rozběhli své podnikání. I po vstupu ISIS do Mosulu stále zůstávali ve svém novém domově a věřili, že tam boje nedorazí.
„Ale pak začali Karakoš ostřelovat dělostřelectvem a v den, kdy jsme utíkali, jsme při ostřelování byli svědky toho, jak střela zasáhla dvě děti a jednu ženu, kteří také utíkali. Zemřeli, protože je zasáhli,“ řekl Nadačnímu fondu Generace 21 Josef.
Za městem čekali ve svém domě a doufali, že se situace uklidní. Když ale uslyšeli střelbu z lehkých zbraní, pochopili, že je město ztracené a že ho 6. srpna 2014 ovládli bojovníci ISIS. Nejdříve zamířili na sever k tureckým hranicím, Přebývali v opuštěné vesnici v polorozbořeném domě, do kterého zatékalo. Když ani po čtyřech měsících nenašli práci, odešli do uprchlického tábora v Erbílu.
Po útoku na americký konzulát se situace vyostřila
I další rodina musela odejít ze svého domova do menší křesťanské obce a poté do Mosulu. Tam ale docházelo k diskriminaci. Muslimské milice ovládaly ulice, bojovníci křesťany unášeli a zabírali jejich majetek. V červnu 2014 pak i Mosul padl do rukou bojovníků ISIS.
„Utekli jsme v noci a vzali si jen oblečení a doklady. Jiným se to nepodařilo a doklady pak neměli. Jediné peníze, které jsme měli po kapsách, bylo v přepočtu asi 200 dolarů na dvacet lidí. Vyčerpaní jsme po dvou dnech dorazili do Erbílu,“ uvedl učitel Jiří.
Tři noci spali v parku. Poté jim tamní úředník vyjednal možnost ubytování ve škole. Jiří byl zodpovědný za projekt, který se věnoval dětem s traumaty. Mohly tak svůj čas zaplnit sportem, ručními pracemi nebo uměním, aby nemusely myslet na hrůzy, které musely prožít. Finance získávali od nizozemské pobočky organizace UNICEF.
Když už si Jiří se svou rodinou dělali naději, že by v Erbílu mohlo být bezpečno, vybuchla v dubnu 2015 poblíž tamního amerického konzulátu nálož nastražená v autě. V okolí vznikla kontrolní stanoviště. „Řvali na mě, třásli s námi, nadávali nám jako křesťanům. Nemáme tu naději, nemáme žádné bezpečí, nemáme žádnou zdravotní péči, nemáme peníze, nemáme práci,“ dodal krátce před svým odchodem do Libanonu.
Většina křesťanů má status mezinárodního uprchlíka
V rámci první skupiny přesunu iráckých křesťanů se do České republiky na konci ledna dostane 27 uprchlíků. Většina z nich už má status mezinárodního uprchlíka. Všichni absolvují předodjezdové lékařské prohlídky a další pak přijdou po příletu do ČR. Křesťané pak budou převezeni do rekreačního zařízení Okrouhlík poblíž obce Čížovice na Vysočině, kde bude zhruba dva až tři měsíce probíhat jejich integrace.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.