Česku se vyhněte, varují se uprchlíci mezi sebou. I v mobilní aplikaci

Autor: mts - 
26. října 2015
09:28

Razantní úbytek migrantů zaznamenali čeští policisté. Denně jich zadrží po celé zemi maximálně 10, většinou ale žádného. Uprchlíci se totiž mezi sebou varují, že v Česku jim hrozí zatčení a následně až dvouměsíční pobyt v záchytných zařízeních, odkud je pošlou zpět do vlasti.

Migranti si předávají informace pomocí aplikace, kterou má většina z nich v mobilu. Jak píše MF DNES, například běženec Nadwa Hafeez varuje před Českem takto: Policie zatýká migranty, všichni končí v uprchlických táborech, které nemají volný režim a kde jsou lidé drženi měsíc i dva.

Strach z Česka je na počtech uprchlíků mířících do Česka znát. Policie často neodhalí denně ani jednoho. Přitom příliv běženců do ostatních evropských zemí nijak nepolevuje.

Fakt, že Česká republika není pro uprchlíky ideální, ukazuje také manuál pro běžence na stránkách Welcome to Europe (www.w2eu.info). Tam najdou rady, jak se do Evropy dostat. Většina států má zelené zbarvení a po rozkliknutí se lidé dozvědí, jakou pomoc nabízí. Česko je ale jako jedna z mála zemí šedivé.

„To je dáno zejména z toho důvodu, že přechod přes Českou republiku znamená pro běžence zdržení kvůli vysokému riziku záchytu nelegálních cizinců. Manuál pro uprchlíky hovoří jasně – ČR se vyhněte,“ potvrdilo v oficiálním komentáři k mapě i ministerstvo vnitra.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tento přístup hájí. „Pouze striktně dodržujeme zákony a právo, rozšířili jsme kontroly na hranicích. Prostě využíváme všechny standardní a legální způsoby, abychom se pro nelegální migranty nestali tranzitní zemí,“ uvedl.

Zeman: Ať komisař přijede z teplého pelíšku k nám

Za přístup k uprchlíkům kritizoval Česko minulý týden i Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Vadí mu, jak dlouho běžence zadržujeme v detenčních táborech a že při osobních prohlídkách přicházejí o peníze.

Kritika ale rozladila české politiky. „My jsme měli v sobotu v Lánech poradu s ministrem vnitra Chovancem a jeho poradcem pro migraci a shodli jsme se na tom, že nejlepší odpovědí je pozvat pana komisaře z jeho teplého pelíšku, aby přijel do České republiky a sám se o věci přesvědčil. Protože kritizovat něco, co neznám, není zrovna nejlepší strategie,“ řekl prezident Miloš Zeman v pořadu Blesk TV S prezidentem v Lánech.

Nastala u prezidenta Zemana po kritice komisaře OSN sebereflexe? Podívejte se na video:

Video  Zeman a pohádka o jezinkách  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud