Langera vedli jako teroristu, stěžuje si Černochová. Na razii reagoval i Rittig

 • Autor: Jaroslav Šimáček - 
  14. 10. 2015
  13:55

  Na policejní razii kolem exministra Ivana Langera, jeho přítele z byznysu a tenisu, podnikatele Ivana Kyselého, hejtmana Olomouckého kraje Rozbořila a řady policistů reagoval již kdekdo. Současný šéf vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je rád, že policie je schopná sáhnout i do svých vlastních řad, poslankyně Jana Černochová (ODS) se však vyloženě rozčílila kvůli ozbrojeným zakuklencům, kteří Langera doprovázeli. A přisadil si i lobbista Ivo Rittig.  

 • 1.Ministr vnitra Chovanec

  Aféra, ve které se skloňuje jméno Ivana Langera, budí vášně. V síti odposlechů uvízli nejen exministr, ale i další policisté, prošetřuje se hejtman Olomouckého kraje a také podnikatel Kyselý. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se pozastavil nad tím, že policisté v případu vyšetřují další policisty. „To znamená, že pro vedení policie to nebyla nová informace. Já jsem velmi rád, že se policie nebojí sáhnout do vlastních řad. Jasně to ukazuje, že vedení policie jde správným směrem,“ řekl Chovanec ČTK. V souvislosti s celým zásahem vyvstala řada otazníků, policejní prezident Tomáš Tuhý slíbil další informace v řádu několika dnů. Chovanec si přitom pochvaloval i to, že nedochází k únikům informací ze zásahu.

  Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš TuhýMinistr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý | Blesk - David Malík

 • 2.Předseda ODS Fiala

  Příliš informací tak nemá ani předseda ODS Petr Fiala. Tedy šéf strany, jejímž členem Ivan Langer stále je. Ještě v květnu se na jejím kongresu smál od ucha k uchu. „Zprávy mám z médií a neustále se mění informace. Jednou se to týká elektrárny, podruhé ne. Opravdu k tomu nic nevím. Ivan Langer je soukromá osoba, myslím, že už pět let není v žádné politické funkci, a takto je k tomu také potřeba přistupovat,“ upozornil Blesk.cz Fiala. Připomeňme ale zase my, že Langer pomohl k práci expremiérovi Petru Nečasovi poté, co skončil ve vládě. A že na výplatní pásce jeho Cevro Institutu je také exministr Alexandr Vondra.

  Šéf ODS Petr Fiala.Šéf ODS Petr Fiala. | Foto Blesk - David Malík

 • 3.Šéf olomoucké ČSSD Zemánek

  Kauza by se měla týkat klientelistické sítě, do které zapadli politici, policejní představitelé i podnikatelé. A to hlavně z Moravy. Jedním z nich má být i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), kterému měl podle serveru Neovlivní.cz Langer zprostředkovat policejní informace. Také u Rozbořila zasahovala policie, hejtman poté zrušil svůj program do konce týdne a zmizel. Kam? Jaká je jeho role v celé kauze? A hrozí hejtmanův pád?

   

  „Nemohu Vám zatím odpovědět na Vaše dotazy, protože mám pouze rozporné informace z veřejných zdrojů a s panem hejtmanem jsem se ještě nedokázal spojit,“ vzkázal Blesk.cz poslanec ČSSD Jiří Zemánek, který je zastupitelem Olomouckého kraje a šéfem krajské organizace sociálních demokratů.

  Olomoucký hejtman Jiří RozbořilOlomoucký hejtman Jiří Rozbořil | ČTK

 • 4.Poslankyně ODS Černochová

  Právě do Olomouce přitom v úterý převáželi policisté Ivana Langera k domovní prohlídce jeho bytu v centru města. Převoz exministra za bedlivého dohledu policejních zakuklenců rozlítil poslankyni ODS Janu Černochovou. „Nebudu mlčet, chci se ráno vzbudit a podívat se na sebe do zrcadla a nepřipadat si jako stádoidní ovce nebo zbabělec,“ napsala na Facebooku.

   

  Černochová upozornila, že neví, z čeho je Langer podezřelý. Pak ale spustila pořádně kritickou písničku. „Pouhým laickým okem a podle počtu zakuklenců a bezpečnostních opatření, spojených s jeho převozem do jeho bydliště v Olomouci, usuzuji, že se musel dopustit přinejmenším teroristického útoku nebo masové vraždy? Chtěl by utéct, prostřílet se, vzít si rukojmí, zamrkat svým modrým okem znamení Pomáhej a chraň na eskortu? Ne, nic takového by nikdy bývalý ministr vnitra neudělal a byť to není skrze kuklu vidět, věřím, že ti kluci tam si o „přiměřenosti“ opatření mysleli úplně to samé... Prostě jenom další akční divadélko, ve stejném hereckém obsazení,“ kritizovala Černochová Langerův převoz.

   

  Podotkla, že to nepovažuje za normální, a vzpomenula v této souvislosti i tragédii v Uherském Brodě. „Škoda, že tolik úsilí na potírání „zločinu“ neodvedla PČR v případě šíleného střelce v Uherském Brodě, osm mrtvých... Tam šli poldové s plácačkou a vestu si raději zapomněli v autě. Ochranný vercajk, jak je zřejmé z fota, tedy evidentně mají, ale na exministra vnitra, který v době transportu ani nebyl obviněným, na toho je třeba nastoupit v plné polní! Ne, tohle fakt není normální,“ dodala rázná poslankyně.

  Poslankyně Jana ČernochováPoslankyně Jana Černochová | Archiv Blesku

 • 5.Lobbista Ivo Rittig

  Zásah policie, razii i nedostatek informací k ní a počínání ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty komentoval na sociální síti i lobbista Ivo Rittig. Vzpomenul to, že Šlachtu do funkce jmenoval v prosinci 2007 právě tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. „Šlachta se dneska finálně odvděčil svému stvořiteli,“ reagoval na úterní razii Rittig.

  Rittig: "Šlachta se dneska finálně odvděčil svému stvořiteli."

  Šlachtu přitom Rittig ve svých komentářích nešetří, sám mu vytýkal zásahy, kterým musel čelit. Rittig se ve středu pozastavil i nad nedostatkem informací v kauze kolem Langera. „Vypadá to, že po zkušenostech s náma už si policajti dávaj bacha rozdávat neprověřené sdělovačky na počkání,“ napsal opět na Twitteru.

  A přisadila si i podnikatelova advokátka Karolína Babáková: „Policie zatýká policajty, splnil se mi sen.“

  Lobbista Ivo Rittig dnes již o svém zatčení vtipkujeLobbista Ivo Rittig dnes již o svém zatčení vtipkuje | Foto Blesk - Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

 • 6.Exministr Bublan

  "Otázkou zůstává to hlavní, a sice, co je předmětem toho vyšetřování. Jestli se jedná skutečně pouze o nějaký klientelismus anebo spojení bezpečnostních složek s úřední samosprávou," uvedl na ČT24 exministr vnitra František Bublan. "Záleží, na koho se policie zaměřila v první řadě. Pokud to byly civilní osoby a potom se zjistilo, že jsou napojeny na policejní složky, tak je celkem logické, že to začal dělat útvar pana plukovníka Šlachty ÚOOZ. Co se týká vyšetřování policistů, tak to není v tuto chvíli možné oddělit, to musí zůstat u jedné složky," dodal. "Vypadá to tak, že ten postoj je zatím správný," míní Bublan.

   

  To, že i do řad GIBS může mířit vyšetřování, chápe Bublan jako důvod, proč případ nadále zůstává pod ÚOOZ. Svalovat vinu na celou inspekci nechce, pokud jde o pochybení jednotlivce. Narážel tak na to, že mezi zapojenými policisty do této kauzy se objevil Tomáš Uličný, vedoucí olomoucké expozitury GIBS. Prošetřováni jsou přitom policisté útvarů z Olomouckého kraje, ale i celostátních. "Aby to bylo takto vysoko, to si nevzpomínám," komentoval v České televizi Bublan vyšetřování, zasahující i mezi policejní špičky.

  Exministři vnitra František Bublan a Ivan LangerExministři vnitra František Bublan a Ivan Langer | ČTK

 • 7.Generál Randák

  K případu se vyjádřil i generál a bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Pozastavil se nad informací, že původně mělo jít o spojitost se solární elektrárnou Ševětín, ale celý případ je podle všeho mnohem rozsáhlejší.

   

  „Co se týče Ivana Langera, nelze mě považovat za nezaujatou osobu. Ivan Langer podle mého názoru tady napáchal hodně škody. To je úplně jiné téma než solární elektrárna Ševětín. Pokud se o ní jedná a on v tom nějak figuruje, je to jenom špička ledovce. Kolem Ivana Langera se vyrojuje spousta jiných kauz a dohadů... To podstatné, co má Ivan Langer na svědomí, bylo v době, kdy byl ministrem vnitra, těsně předtím a následně potom,“ řekl Randák Parlamentním listům.

  Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák s exministry vnitra Bublanem a LangeremNěkdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák s exministry vnitra Bublanem a Langerem | ČTK

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

altmanova ( 15. října 2015 20:16 )

Černochová se bojí co vyleze na ní. To je jasné.

vagen ( 15. října 2015 16:23 )

cernochove lepi,proto kope, jako vztekla

vagen ( 15. října 2015 16:21 )

nejkrasnejsi bude az takhle povedou rittiga s cernochovou

lalia ( 15. října 2015 13:55 )

Hlavně ať prověří jejich neúměrné majetky,ať doloží,jak si na ně vydělali ? Ostatní zestátnit,vrátit atd.Jsou to gauneři v čele s Langrem,známe to.Konečně by na ně mělo dojít a postupně na ostatní.

frfr ( 15. října 2015 13:15 )

 Konečně došlo na ÍČKA. Dejte ho soudit manželce, za tykadla měsíc, tady by čekám doživotí a náhradu škody, aby to bylo "souměrné"!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud