Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Kolik stojí uprchlíky přesun do Německa? Po cestě je okrádají, říká europoslanec

Autor: Jaroslav Šimáček - 
22. října 2015
05:00

Vyráží za svým německým snem, cesta jim trvá mnohdy i několik měsíců. Uprchlíci při ní musí podstoupit mnohé útrapy. Které navíc nejsou zadarmo. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na základě svých zjištění z uprchlických táborů a rozhovorů se samotnými migranty vypočetl, kolik po cestě v jednotlivých státech platí. A upozornil i na to, že běžence některé organizované skupiny okrádají.

„Na základě svých návštěv uprchlických táborů v Evropě a diskuzí s uprchlíky jsem zmapoval jejich nejčastější trasy včetně výdajů, které tyto cesty obnáší,“ uvedl na svém profilu na Facebooku Tomáš Zdechovský.

Europoslanec vypočítal, že cesta z Turecka do Řecka stojí uprchlíky 300 až 500 eur, přesun z Řecka do Makedonie 35 až 50 eur, následně z Makedonie do Srbska kolem 20 eur, ze Srbska do Chorvatska cca 30 eur a následně již uprchlíky veze dál přes Maďarsko, Rakousko až do vysněného Německa policejní autobus či vlak. 

Na základě svých návštěv uprchlických táborů v Evropě a diskuzí s uprchlíky jsem zmapoval jejich nejčastější trasy včetně výdajů, které tyto cesty obnáší, viz infografika:

Posted by Tomáš Zdechovský v Evropském parlamentu on 20. říjen 2015

Velkým bohatstvím je mobilní telefon, pomocí kterého se uprchlíci při své cestě orientují a dávají si vědět, kudy projít a jakým místům se raději vyhnout.

Imigranti však naráží i na řadu neplánovaných výdajů. „Okrádají je různí zprostředkovatelé. Oni třeba platí dokonce i za aplikaci do Facebooku, za přístup k tomu, kde se sdílejí informace, aby mohli bezpečně projít. Různí překupníci za to chtějí třeba 500 euro. Na počátku své cesty platí samozřejmě i za čluny a vesty v Turecku. Jedna vesta stála třeba 350 euro. Ceny jsou to přehnané,“ upozornil Blesk.cz Zdechovský.

Po dosažení řeckých břehů přichází další výdaje. I při přesunu přes další státy. „Jsou to samozřejmě různá pití, vody, jídlo, vybavení. I v autobusech si mohli kupovat jídlo, pití. Zastavili se třeba u nějaké restaurace, kde byla dohodnutá cena třeba v Srbsku nebo Makedonii. Tam je očividně okradli. Platili za jídlo třeba 20 euro, což neodpovídá tamním cenám,“ pokračuje europoslanec.

Video Europoslanec Zdechovský o návštěvách uprchlických táborů v zahraničí - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Uprchlíci se stávají na své cestě Evropou terčem různých “vyčůránků“, jak uvádí Zdechovský. „Již v Řecku jsou různé organizované skupiny, které se zaměřují na uprchlíky hned poté, co vystoupí z lodí. Ihned na ně začne útok, aby si začali pořizovat to či ono, uvedl Blesk.cz lidovecký politik.

„S mým týmem jsme narazili na ceník a jízdní řád lodí z Turecka do Evropy. Byl stažen po naší urgenci, kdy jsme to nahlásili evropským složkám a poslali jsme dotaz na tureckou ambasádu. Toto ale běžně na internetu nesmí být. Stále mi to potvrzuje to, že se jedná o dobře propracovanou a organizovanou zločinnost, která je páchána v 21. století a mnoho států nad ní přimhouřilo oči,“ dodává.

„Částky mám od samotných uprchlíků. Třeba v pátek jsem vyrazil do Vídně na Westbahnhof, kde jsem oslovoval jednotlivé lidi. Hodně těch lidí sice neumí mluvit anglicky, ale setkal jsem se s pár lidmi, kteří mi řekli, že do Vídně platili od 500 do nějakých 1200 eur,“ odhaduje celkové náklady Zdechovský.

Vedle toho se Zdechovský vyjádřil i k údajnému plýtvání s humanitární pomocí, které si podle senátora Tomáše Jirsy (ODS), jenž vyrazil podívat se do Makedonie, imigranti prý příliš neváží a jsou schopni zahodit po cestě jídlo, spacáky či oblečení.   

„Já jsem na tohle trochu změnil názor. Dříve jsem si také myslel, že jde o plýtvání. Ale potom jsem viděl lidi, kteří chodí cesty dlouhé několik stovek kilometrů jenom v žabkách. Vezmou si sice vše, když je to zadarmo, ale po určité době zjistí, že je to těžké a že by s tím již nic dál neušli. Také nechtějí plýtvat, ale zjistí, že to neunesou. A tak to odloží nebo vyhodí. My si myslíme, že když někomu dáme spacák, tak bude strašně nadšený. Ale pro ně je to kolikrát přítěž, když jdou cestu pěšky. Za pomoc jsou ale vděční. Řada uprchlíků si tyto věci nemůže dovolit, zaplatí první částku za přesun do Evropy a další peníze nemají,“ dodává europoslanec Zdechovský.  

Ani Česko není pro uprchlíky zadarmo

Migranti přitom platí i v Česku. Tedy ti, kterým nějaké peníze zbyly. A nejde opět o malé částky. Platit mohou pašerákům, po kterých však policie jde. V případě, že překonají nelegálně české státní hranice a mají tu smůlu, že je de facto na dosah od jejich německého snu zadrží česká policie, skončí v detenčním zařízení, kde jim zabavují případnou hotovost.

Běžence v českých táborech tak čekají další nečekané výdaje. „Správa uprchlických zařízení je oprávněna použít uschované peněžní prostředky na úhradu nákladů spojených s pobytem v ZZC, resp. s vyhoštěním. Pokud mají cizinci peněžní prostředky, Správa uprchlických zařízení strhává 112,- Kč za stravu a 130,- Kč za ubytování,“ uvádí na svém webu ministerstvo vnitra.

Doba zajištění nesmí překročit 180 dnů, u rodin s dětmi, případně nezletilých cizinců bez doprovodu je to 90 dnů. Jejich propuštění probíhá tak, že Správa uprchlických zařízení vrátí cizinci věci, které měl uložené v úschovně, a provede s ním vyúčtování. O další peníze chudší cizinec by pak dle návrhu poslance Váni (ČSSD) měl dostávat 400 korun jako nevratný dar. „Jak s ním naloží, je na nich. Pravděpodobně si za to koupí jízdenku,“ uvedl před časem na ČT24 ministr vnitra Milan Chovanec.

"S vyplácením 400 Kč propuštěným cizincům ze zařízení pro zajištění cizinců počítá navrhovaná novela. V současné době tyto novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců projednává Parlament ČR. Nicméně Ministerstvo vnitra aktuálně zajistilo spolupráci s Českým červeným křížem s cílem zajistit základní humanitární péči pro osoby propouštěné (strava, první pomoc, hygiena, cestovné)," dodala Blesk.cz Gabriela Vaňková z oddělení komunikace Ministerstva vnitra ČR.

Video se připravuje ...
Další videa