Migranti si neváží pomoci od sluníčkářů a plýtvají s ní, tvrdí senátor

Autor: Jaroslav Šimáček - 
20. října 2015
14:00

Na vlastní oči prý viděl, jak dochází při cestě uprchlíků a ekonomických migrantů Evropou k plýtvání s věcmi. Senátor Tomáš Jirsa (ODS) vyrazil do Makedonie a přivezl si řadu poznatků. Jedním z nich je ten, že si všichni migranti podle něj humanitární pomoci, kterou jim poskytují „sluníčkáři“, tak úplně neváží. Jirsa o svých zážitcích psal i premiérovi, zatím bez odpovědi. Za svůj pohled na věc se navíc dočkal i kritiky.

„Sluníčkoví lidé z celé Evropy se sjíždějí na migrační trasu, aby migrantům rozdávali namazané housky, petky s vodou a limonádami, oblečení, boty, deky a spacáky, hračky pro děti. Migranti vystupují z vlaku či autobusu, dělají na sluníčkáře ‚viktorky‘, berou si jídlo, nějaké oblečení a vydávají se na cestu,“ popsal senátor za ODS Jirsa to, co v Makedonii viděl.

Upozorňuje, že tam byl vyslán Senátem na pozvání českého velvyslanectví. Celý život prý pomáhal lidem, sociální cítění mu nechybí a je věřící katolík. Podělil se však ještě o jednu osobní zkušenost. „Šel jsem asi kilometr mezi migranty a na vlastní oči vidím, jak po několika stech metrech migranti zjišťují, že již nemají hlad či žízeň, a odhazují jídlo vedle cesty, ta nová bunda nesedí, a tak ji odhodí, do večera je daleko, tak odhodí spacák... Cesta do Srbska je lemována tunami odpadků,“ upozornil Jirsa.

„Já jsem na vlastní oči viděl, jak oni si vezmou chléb, housky a po několika stech metrech je vyhazují. Petky odhodí, boty odhodí. Malé makedonské děti tam chodí s pytli, sbírají to a nosí plné pytle humanitární pomoci,“  potvrdil Blesk.cz Jirsa svou zkušenost.

Na to samé přitom před časem upozorňoval i fotograf Jan Šibík, který se vydal na maďarsko-srbskou hranici. „Viděl jsem, jak se ve velkém plýtvá jídlem, jak se pálí karimatky, stany, deky,“ popisoval Šibík ve své reportáži a sklidil řadu nenávistných reakcí.

Senátor Jirsa prý chápe, že na některých místech je nepořádku více, protože se tam srocuje větší množství lidí. Může za to i uzavírání hranic a „dominový“ efekt reakcí dalších států, které očekával.

„Protože je cesta migrantů již organizovaná a Řekové je dají do autobusů, dovezou je na hranice, předají je Makedoncům, ti je dají do vlaků a převezou je přes celou Makedonii na hranici se Srbskem, kde popojdou tři kilometry a Srbové je opět naloží do autobusů, tak míst, kde se migranti mají potkat, již není mnoho. Jedná se o autobusová nádraží, vlaková nádraží apod. A tam stojí humanitární pracovníci z celé Evropy a rozdávají pomoc. Podél cesty jsou neskutečné, nekončící hromady odpadků, jak odhazují všechny možné věci, co už nemohou nést,“ poznamenal pro Blesk.cz Jirsa.

Jirsa: Merkelová roztáhla náruč a Evropa má problém

Jirsa upozorňuje na to, že nadpoloviční většina lidí jsou migranti, kteří odcházejí z relativně bezpečných zemí – třeba z Albánie či Kosova apod. Do Evropy míří za lepším. „Ti lidé mají jiné uvažování a po tom, co Merkelová roztáhla náruč a řekla ‚Všechny vás vítám‘ a EU tu náruč ještě poroztáhla a řekla ‚My si vás všechny rozdělíme, takže se všichni vejdete‘, tak mají ti lidé pocit, že mají všichni nárok na to, být přijati do Evropy a žít životním stylem a na životní úrovni Evropanů,“ uvedl Jirsa. 

Foto senátora Jirsy z MakedonieFoto senátora Jirsy z Makedonie | Archiv T. Jirsy

Na situaci kolem přijímání humanitární pomoci sice podle něj mohla nyní mít vliv změna počasí, přece jen byl Jirsa v Makedonii začátkem října a od té doby již naplno udeřil sychravý podzim, zima se blíží a na migranty při jejich cestě často prší. I to je ale podle Jirsy důvod začít něco dělat.

„Státy na hranici Schengenu musí nasadit armádu na ochranu vnějších hranic. Jestli nepřijmeme radikální opatření přes tuto zimu, kdy patrně příliv migrantů díky zimě klesne, tak příští rok migrační proud díky Merkelové a díky přerozdělování může být desetinásobný a to už nemusíme zvládnout,“ varoval Blesk.cz jihočeský senátor.

Po své cestě napsal proto otevřený dopis premiérovi Sobotkovi (ČSSD). „Bez nadsázky říkám, že nezastavíme-li migrační vlnu, hrozí konec evropské civilizace tak, jak ji známe,“ uvedl v něm Jirsa. Dočkal se již od premiéra reakce? „Zatím ne,“ prozradil Jirsa.

Berg: Za odhazování věcí může chaos

Na senátora ODS však zareagoval politik ze Strany zelených Michal Berg, který se před časem vydal pro změnu do Maďarska. Právě tam byl zatčen za pomoc běžencům. Pozastavil se i nad údajným nevážením si humanitární pomoci. 

Pokud na nějaké místo uprostřed polí nahrnete několik tisíc uprchlíků, kteří jsou sami v zoufalé situaci, tak je jasné, že to místo bude také vypadat zoufale. Že tam bude nepořádek, že se nedá všechna pomoc efektivně využít,“ sdělil Berg Blesk.cz svůj názor, podložený vlastními zahraničními zkušenostmi.

„Jsou tam lidé, kteří trpí, a pokud řekne, že někde nějaký spacák byl nedostatečně využit, tak jednak to může znamenat i to, že místní zdravotníci z důvodů šíření nemocí a zdravotních problémů řekli, že se ty věci dál používat nemohou, nebo proto, že ta situace je v takovém chaosu, že samozřejmě pokud se najednou objeví nějaká možnost nastoupit do autobusu, tak oni nemají možnost si ty věci brát s sebou. Oni si s sebou berou malý baťůžek se základními doklady a vezmou do jedné ruky dítě, do druhé flašku s vodou a to je všechno, co si mohou vzít dál na tu cestu,“ nastínil Michal Berg jiný úhel pohledu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud