Před mešity i na Václavák: Motorkáři vyjeli proti uprchlíkům a „sluníčkářům“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
19. října 2015
19:50

Říkají si Blaničtí rytíři, jezdí i před mešity. V Česku vznikla nová skupina motorkářů, kteří tu nechtějí islám a podporují akce Bloku proti islámu. Tedy Konvičkovců. O víkendu byli i na pražském Václavském náměstí. Co jsou zač? A lze je považovat za extremisty?

Připomínají tak trochu ruské motorkáře z klubu Noční vlci. Putinovu jízdu. Ale zatím jen velmi vzdáleně. Tím, že ve skupinách jezdí na motorkách, mají svá loga, nálepky (např. "Vetřelci neprojdou") a snaží se projevit svůj politický názor. Bikeři proti islámu se zúčastnili víkendové protiislámské demonstrace v centru Prahy, projeli se přitom po magistrále.

Právě magistrála v tu chvíli rozdělovala dvě skupiny. Na Václavském náměstí, které mezi "koněm" a Národním muzeem přetíná tahle dopravní tepna, se v sobotu totiž sešly dva nepřátelské tábory. Na jedné straně demonstranti proti islámu, tedy Konvičkovci, dle kritiků "xenofobové". Na straně druhé lidé, kteří přišli vyjádřit uprchlíkům svou podporu. Podle jejich oponentů "sluníčkáři" či "vítači".

Mezi nimi pak v jednu chvíli projeli i motorkáři. A dle vlaječek s přeškrtnutou mešitou bylo jasně patrné, do jakého tábora se člení. Jde o samozvané Blanické rytíře, novou skupinou na české scéně. Svolávanou opět především přes sociální síť. 

Zatím spíše volně organizovaná skupina se svůj odpor proti islámským migrantům rozhodla vyjádřit v sobotu vlastně teprve podruhé. Poprvé to bylo při Svatováclavské jízdě 28. září.

Tehdy se motorkáři vydali v kolonách na cestu před mešity a islámské modlitebny. Chtěli "otrávit" vzduch kolem nich výfukovými plyny, uvedl časopis Týden. "Nechtěli jsme narušovat modlitby, ale chtěli jsme prostě přijet a trochu zaburácet a projevit tak náš názor," řekl Týdnu jeden z bikerů Jiří Sláma.

"Vláda páchá bratrovraždu na vlastním národě, dopadneme stejně jako svatej Václav," dodává s odporem k vládní migrační politice. On sám se účastnil pražské jízdy u mešity na Černém mostě, kde motorkáři s českými vlaječkami pořádně túrovali motory svých dvoukolých ořů.

Proháněli se tam s podporou nejen větru, ale i Bloku proti islámu v zádech. "Lid nás ´pasoval´ do role Blanických rytířů dne 12. 9. 2015 a opět se ukázalo, že v jednotě je síla. Cca 1680 motocyklistů napříč republikou tuto akci podpořilo a pozvedlo své ´meče´," stojí pod sestřihem, který se z této akce objevil na Youtube. Antiislámské zaměření je na první pohled patrné. "Alláhovi se v ČR klanět nebudeme! My tedy ne," dodávali v popisku k předchozí akci organizátoři.

Expert: Kult drsných hochů a hrozící násilí

Blok proti islámu, se kterým Bikeři spolupracují, má přitom jasné politické ambice: ve spojení s Úsvitem vojáka bez nohy Miroslava Lidinského a Marka Černocha zaujmout co nejvíc voličů. Společným superlídrem má být kontroverzní jihočeský docent a islamofog Martin Konvička.

Že se k nim nyní přidává další specifická skupina – motorkáři, je však novinkou. "Řekl bych, že jako celek tuto skupinu za extremistickou označit nelze. Ona se zatím nijak výrazně nevyprofilovala. Jsou tam lidé velmi různého zázemí a zatím se zúčastnili dvou demonstrací a nejsou nijak jasně vyprofilováni. S tím, že tam samozřejmě mohou být lidé, kteří k těm extremistickým strukturám náleží. Ale mohou náležet i k těm drsnějším motocyklovým gangům," upozornil Blesk.cz politolog a uznávaný odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně. 

Na otázku, zda lze Blanické rytíře srovnávat s ruskými Nočními vlky, proputinovskými motorkáři v čele s "Chirurgem" Alexanderem Zaldostanovem, expert odpověděl: "V tomto směru vlastně ona není úplně srovnatelná s Nočními vlky. Ti jsou zaměřeni na stabilní existenci multitematickou, orientují se na celkovou existenci v ruském režimu již dlouho, a navíc současně platí za silnou prorežimní složku a podílí se na řadě aktivit, zatímco tato skupina Bikeři proti islámu má jen toto jedno téma a zatím nijakým způsobem se výrazněji neprofilovala na jiném."

Přesto se zde objevují vykřičníky. "Rizikovost této skupiny spočívá v tom, že v bikerské komunitě je takový ten kult drsných hochů. Obecně je ve světě násilná image této komunity a toto samozřejmě může vést k vyhroceným situacím na některých demonstracích. Ani protistrana leckdy nejde k nějakým razantním akcím daleko a to celkově může zvyšovat nebezpečnost demonstrací, zvláště pokud tam dochází ke střetům těch lidí z různých táborů," dodal pro Blesk.cz Mareš.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

prycsnima ( 19. října 2015 22:39 )

 islám do Čech nepatří!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud