Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Herní koutky, psychologové, tlumočníci: Chovanec slibuje lepší péči o uprchlíky

Autor: ČTK, mts - 
20. října 2015
18:41

Podmínky v detenčních zařízeních, které kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, se prý postupně zlepšují. Po úterním jednání s ombudsmankou to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zvýšil se například počet sociálních pracovníků a ministerstvo hledá překladatele, kteří by usnadnili komunikaci s uprchlíky. Podle Chovance zůstává několik oblastí, v nichž se se Šabatovou neshodnou.

Chovanec přiznal, že jsou oblasti, ve kterých se nepodařilo najít společnou řeč. Týká se to zejména plateb za ubytování od zadržených cizinců nebo přítomnosti bezpečnostní agentury přímo v zařízeních.

Šabatová minulý týden po kontrole v detenčních zařízeních kritizovala, že se v nich děti mají hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý schází teplé oblečení či obuv. Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby.

Po úterním jednání Šabatová řekla, že nastal výrazný posun. Chovanec podle ní přislíbil, že dojde k posílení kvalifikovaného personálu v zařízeních pro migranty o sociální pracovníky, psychology a pedagogy.

V zařízeních by se měly zlepšit i podmínky pro děti, například vytvořením herních koutků. Šabatová také ocenila, že ministerstvo vnitra vypsalo výběrové řízení pro zajištění právních služeb.

Otevřená zůstává především otázka, jestli zařízení Bělá-Jezová je vhodné pro rodiny s dětmi, nebo ne. Tam se ten názor zatím liší,“ poznamenala dále ombudsmanka. Požaduje také, aby v tomto zařízení nadále nepracovali zaměstnanci bezpečnostních agentur.

V listopadu se ke zhodnocení pokroku s Chovancem sejde znovu. Ministr doplnil, že s ombudsmankou by se měli pravidelně scházet každé dva měsíce.

Podívejte se, jak žijí běženci v Bělé:

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině