Za otevřenou náruč pro uprchlíky už Němci platí: Vláda ruší snižování daní

Autor: ČTK - 
20. 9. 2015
11:28

Německo kvůli současnému přílivu uprchlíků ruší plány na snižování daní. S odvoláním na zdroje z ministerstva financí to dnes napsal nedělník Welt am Sonntag.

Vláda podle listu zároveň chce posílit sociální programy na pomoc nezaměstnaným a na podporu levného bydlení, aby zamezila možnému vzniku napětí mezi sociálně slabými a běženci.

Německo od loňska hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, a ministerstvo financí proto zvažovalo, že by se po roce 2017 začala snižovat daň z příjmu. Do země však letos přijde až milion běženců a náklady spojené se zajištěním jejich potřeb dosáhnou zhruba deseti miliard eur (270 miliard Kč).

Ministerstvo financí dlouhodobě označuje udržení vyrovnaného rozpočtu za svou hlavní prioritu, proto nyní od plánů na snížení daní upouští. Podle Welt am Sonntag by se dokonce některé daně mohly zvýšit. Na ministerstvu financí se podle listu mluví například o vyšším zdanění kapitálových výnosů nebo o zavedení vyšší sazby daně z příjmu pro osoby s nejvyššími výdělky.

Nadále však platí, že by tato opatření vstoupila v platnost až po roce 2017, kdy se budou konat parlamentní volby. Vláda se zároveň chystá posílit sociální programy, aby u nízkopříjmových skupin nevznikal pocit, že jsou proti nim běženci zvýhodňováni.

Ministryně práce Andrea Nahlesová připravuje reformu úřadů práce, aby mohly lépe zajišťovat uplatnění dlouhodobě nezaměstnaných. Kabinet také jedná o možnostech podpory sociálního bydlení, levné byty by měly sloužit jak běžencům, tak nízkopříjmovým skupinám.

Příchod stovek tisíc běženců vyvolal v německé společnosti napětí, řada ubytoven pro uprchlíky se stala terčem žhářských útoků. Proti imigrantům vystupují především krajně pravicová uskupení, německá kancléřka Angela Merkelová ale už dříve vyjádřila obavy z toho, že by jejich propaganda mohla oslovit i běžné občany.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 21. září 2015 11:50 )

Merkelová si migranty pozvala, ať se o ně postará když jí nevadí v zemi kriminalita, muslimská víra a špína. Nikdy se tito lidé nepřízpůsobí, budou 5x denně třískat hlavou o zem a vzývat Alláha, který jim samozdřejmě nepomůže . Jsou to fanaticy a nikdy se nepřízpůsobí. Naopak. budou nutit naše ženy, aby nosili hadry ha hlavách a obličeji, snášeli mnohoženství, znásilňování a ponižování. Jsou to primitivové. Gi vzdělanci do Evropy by nikdy nepluli na člunech a dávali nehorázné peníze převáděčům. My to víme, ale je smutné, že toto neuvědomují, nebo nechtějí v EU, především Němci a Francouzi.

berlin71 ( 21. září 2015 10:29 )

Nebude to lehke tady zit uz ted je tu velka nezamestnanost ktera je retusovana . Lide ziji na pokraji chudoby ale neustale se mluvi o ekonomickem vzestupu Nemecka . Nemecky lid od vlady kanclere Schrödera zaziva socialni upadek , zivotni uroven zde rok od roku upada . Merkel je jak zelva vzdy zalezla ve sve ulite ktera v dany moment vyleze spusobi chaos a opet zaleze . Pokud nezacne jednat nastanou zmeny . Demokracie je vazne ohrozena dotkne se to nas vsech Evropanu .

mandat ( 21. září 2015 10:07 )

Nemci zacli zvedat hlavu.U nas se ozyvaji, i kdyz jsou zastrasovany.Na FB Merkelova otevrene pisou, ze zradila nemecky narod.Chce zachranovat cely svet a zapomina, ze se ma predem starat o SRN.V Nemecku je takovy bordel,na nic nejsou penize,zdravotnictvi je v rujnach,skolstvi a soc. system se borti.Na zacatku leta vlada sebrala soc. podpory mladym rodinam, udajne se usetri 1 miliarna za rok a ted cpou utecemncum 1 miliardu za mesic.Dokonce o vikendu jedna slepice z vlady rekla, ze nemci nemaji moc deti,klesla porodnost.Nikdo se nezabyva otazkou, proc klesla porodnost.Proc si dneska Nemec nemiuze dovolit mit vic deti.Argumentovala tim, ze utecenci maji vic deti.To je proste skandal.Zahnoji Evropu muslimama a ani jim to nedochazi.dnes se cekalo, ze se verejne vyhlasi - Nemecko nebere dalsi utecence a ono nic.To nam do vanoc naleze dalsi milion z Afriky a z Arabskeho sveta.

berlin71 ( 21. září 2015 09:05 )

Ziju v Nemecku , lidem se nelibi jednani kanclerky Merkel.Jsou rozpolceni na zaklade jejich valecne minulosti.Obycejni lide si nedovoli skutecny nazor na momentalni situaci uprchliku vyjadrit verejne .Maji obavy ze Nemacka politika cilene uprchliky prijma z myslenkou na levnou pracovni silu . Jsem zvedav jak dlouho se kanclerce bude darit jeji program prosazovat . Nemecky narod je velice trpelivy a tolerantni ovsem pokud se vzbouri tak se zbouri cela Europa na to pani Merkel zrejme nemysli

mandat ( 21. září 2015 07:48 )

Nechapu, proc se ta vlna utecencu nestopne.Madarsko jasne dalo najevo, ze je proste konec.Proc to neudela Nemecko, nebo cela EU `? Staci jen oficielne vyhlasit, ze se utecenci neberou.Misto toho Merkelova vyhlasila, ze to sami nezvladnou a chce zamorit celou Evropu.Tahle naivni zenska si neuvedomuje,co dela.Dnes zase rekla, ze se musi uitecenci rozdelit.Ty negramoty a problemovy posle do vychodni Evropy.Za rok jich bude o 100% vic,mnozi se jak mysi.Tohle nikdo nesmi podcenovat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa