„Nebude to v rukavičkách.“ Aktivisté kvůli imigrantům volali po demisi vlády

Premiér Sobotka a ministr vnitra Chovanec v zařízení pro uprchlíky v Břeclavi-Poštorné
Autor: ČTK, kal - 
19. 9. 2015
18:59

Přibližně stovka lidí se v sobotu na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě zúčastnila ohlášené demonstrace proti politice EU, české vládě a imigrační politice. Podle organizátora Jiřího Černohorského, jenž původně počítal s několikanásobně větším počtem, se proto setkání změnilo v mítink, kde několik řečníků požadovalo kvůli migrační politice demisi vlády, kritizovalo přístup médií a požadovalo sjednocení protestních akcí.

„Když lidé bojují pouze proti islámu, pouze proti migrantům a pouze proti vládě a nespojí se, ničeho nedocílí. Lidé se probouzejí, ale jde to pomalu. Až budou problémy v ulicích, nebude to v rukavičkách, toho se bojím a chci tomu předejít,“ řekl Černohorský novinářům. Informace z médií jsou podle něj zkreslené a lživé.

Podle sociologa Petra Hampla, jenž na mítinku také vystoupil, je přístup vlády k migrační krizi extrémně špatný.

„Občané mají pocit, že na prvním místě by měla být jejich bezpečnost a jejich zájmy. Vypadá to ale, že vláda zohledňuje zájmy nadnárodních uskupení a byrokratů z Bruselu a bezpečnost svých vlastních občanů má až na dalších místech," řekl Hampl. Varoval, že občanská nespokojenost může přejít na jedné straně do pasivity, ale na druhé straně i do nekontrolovatelných výbuchů násilí.

Protesty mají dojít až do Prahy

Během mítinku zněly požadavky na odstoupení vlády, která podle řečníků nedbá na bezpečnost svých občanů. „Kvóty na přidělení migrantů nebyly schváleny a vláda dobrovolně nabídla ještě víc, než požadovaly. Vláda hraje divadlo pro lidi, ale je extrémně servilní vůči Bruselu,“ prohlásil Hampl, jenž je odpovědný za přípravu politického programu hnutí Blok proti islámu. Podle Hampla by vláda měla uzavřít hranice, radikálně zkrátit azylové řízení a vypovědět některé mezinárodní smlouvy.

Podle Černohorského budou podobná shromáždění pokračovat i v dalších městech, například v Brně nebo Českých Budějovicích. „Plánuji dojít až do Prahy a vládu vyzvat k demisi. Lidé pochopí, že oni sami jsou ti, kdo mohou něco změnit,“ věří Černohorský. Lidé v závěru mítinku podepisovali petice proti nelegálnímu rozdělení Československa a proti Evropské unii.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa