Maďarský rekord: Více než 4330 uprchlíků za jediný den

Uprchlíci v Maďarsku  (Autor: ČTK)
Autor: bru, ČTK - 
13. září 2015
09:56

Maďarsko zaznamenalo v sobotu na hranicích se Srbskem nový rekord v podobě příchodu více než čtyř tisícovek migrantů během jediného dne. Oznámila to dnes britská stanice BBC na svém webu. Drtivá většina uprchlíků míří z Maďarska přes Rakousko do Německa. Jen na mnichovské hlavní nádraží do sobotního večera podle agentury Reuters dorazilo 12.200 běženců, čímž se město ocitlo na "samém pokraji možností" postarat se o tyto lidi.

Nové rekordy padají uprostřed sporů, jak se vypořádat s přílivem lidí, většinou ze Sýrie, prchajících před násilím a chudobou. Maďarsko je hlavní tranzitní zemí na takzvané balkánské cestě, po které běženci proudí především do Německa a Švédska. Úřady odhadují, že od začátku roku přišlo ze Srbska na 175.000 migrantů.

Premiér Viktor Orbán chce příliv běženců do země zastavit pohraničním plotem, který vzniká na 175 kilometrů dlouhé hranici se Srbskem. Policistům mají více než čtyři tisícovky vojáků pomoci prosadit přísnější protiimigrační zákony, které začnou platit od úterý 15. září. Trestné bude překonávání plotu a více bude postihováno též pašeráctví lidí.

Způsob, jakým se Budapešť snaží s tisícovkami uprchlíků vypořádat, však budí kritiku, zejména po zveřejnění záběrů, na nichž bylo vidět policisty, jak uprchlíkům házejí jídlo, prý jako zvířatům. V sobotu rakouský kancléř Werner Faymann přirovnal maďarské zacházení s uprchlíky k nacistickým deportacím. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó tyto výroky odmítl jako lživé a nechal předvolat si rakouského velvyslance.

Většina uprchlíků chce z Maďarska odjet do Rakouska a dále do Německa, avšak úřady je nejprve chtějí odvézt do táborů, aby mohli být zaregistrováni. To mnoho uprchlíků odmítá v obavě, že by později mohli být do Maďarska vráceni z bohatších zemí na západě a severu kontinentu.

Krize odhalila hluboké rozpory v EU ohledně plánu Evropské komise na přerozdělení 120.000 dalších žadatelů o azyl mezi 25 členských států. Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko ale s povinnými kvótami nesouhlasí.

V sobotu desítky tisíc lidí v ulicích evropských metropolí vyjadřovaly solidaritu s uprchlíky a demonstrovaly za vstřícnější imigrační politiku. V některých městech se však konaly i protidemonstrace.

Orbán v rozhovoru v německém listě Bild zaujal k uprchlíkům tvrdý postoj a navrhl, aby každý členský stát EU přispěl na pomoc zemím sousedícím se Sýrií v celkové výši nejméně tří miliard eur (81 miliard Kč), aby se o uprchlíky postaraly.

Další videa
Články odjinud