Oběť kopající kameramanky? Fotbalový trenér ze Sýrie

Autor: vk, simao, ČTK - 
11. září 2015
10:00

S rodinou utíkal z válkou zbědované Sýrie. Na srbsko-maďarském pomezí se dočkal toho, že mu kameramanka Petra László surově podkopla nohy. Snad v touze po šťavnatější reportáži? Ženu, která podrazila nohy uprchlíkovi s dítětem v náručí a kopala do mladé dívky a chlapce, stihlo veřejné odsouzení a dostala padáka. Odhalena pak byla i totožnost její oběti.

Video, na němž maďarská kameramanka Petra László kope do uprchlíků a jejich dětí, šokovalo svět. Syrská facebooková stránka teď odhalila totožnost muže, kterému nastavila nohu a on se i s dítětem v náručí svalil k zemi.

Jedná se o Osama al-Abdelmohsena, jenž pochází ze syrského města Deir Ezzor. Tam údajně trénoval i místní fotbalový klub a do Evropy se vydal s rodinou. V příspěvcích mu tisíce lidí vyjadřují podporu.

Pro kameramanku László měl však incident, k němuž došlo v úterý u pohraniční obce Röszke, hořký konec – televizní stanice N1TV ji okamžitě vyhodila a opoziční strany zvažují, že na ni podají trestní oznámení. Za napadení by si mohla odsedět až pět let.

Na srbsko-maďarské hranici v Röszke přitom dochází k řadě nejrůznějších incidentů. Uprchlíci kličkují přes kukuřičné pole a snaží se utéct maďarským pořádkovým jednotkám poté, co překonali maďarský plot s ostnatým drátem. Denně tam hranice přechází odhadem kolem 2 tisíc lidí, uvádí na svých stránkách Lékaři bez hranic, kteří zřídili u obce mobilní kliniku. Za 4 dny poskytla ošetření čtyřem stovkám lidí! Jde především o lidi s dýchacími obtížemi, těhotné ženy či děti.

Agresivní kameramanka to schytala: Syřané ztratili domovy, někteří Evropané srdce

Uprchlíci, kteří sem přicházejí, mají za sebou již dlouhou cestu. „Potřeby lidí v Röszke jsou enormní. Je to první místo, kam se dostanou poté, co byli týdny na cestách od chvíle, kdy odešli z Řecka,“ uvedla projektová manažerka krizové jednotky Lékařů bez hranic Teresa Sancristoval.

Jenže při příchodu do Maďarska jim ještě někdo podkopne nohy... „Mnoho Syřanů ztratilo své domovy, někteří Evropané srdce,“ poznamenal ke kauze Petry László maďarský novinář Szabolcs Panyi. Kameramanka to schytala i od svých dalších (nejen) maďarských kolegů.

Incident se odehrál v úterý večer na místě, které leží asi 200 kilometrů od Bělehradu a 170 kilometrů od Budapešti. Atmosféra v maďarském pohraničí byla a nadále je značně vyhrocená. Uprchlíci se snažili prodrat kordónem maďarské policie. Když dva z nich policisté odvedli, migranti začali házet plastové lahve. Pořádkové jednotky pak použily dokonce slzný plyn.

„Nechceme dál žít v táborech v Maďarsku či jinde, v příšerných podmínkách, kde je příliš zima a vše je špinavé, takže se cítíme špatně,“ komentovala snahu uprchlíků o útěk před policisty mladá Syřanka z Damašku. „Chceme jít, nechte nás projít,“ skandovali během vyhrocených chvil ostatní a vykřikovali „Německo, Německo“. Pro řadu uprchlíků je zemí zaslíbenou. Chtěl se tam dostat i Osama.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud