Mrtvé uprchlíky označil za lůzu. „Poškodil nás, ať odejde,“ shodují se lidovci
Naprostým úletem se stalo vyjádření bývalého šéfa KDU-ČSL v Liberci Daniela Kalendy. Mrtvé uprchlíky z dodávky v Rakousku označil za „lůzu“ a „špínu“ a upozorňoval, že jich nijak nelituje. Lidovci se předtím, než o jeho osudu budou jednat, shodují: Poškodil nás a měl by odejít. Kalenda se omluvil, že psal pod vlivem alkoholu.
Lidovec Daniel Kalenda, jenž psal o mrtvých uprchlících jako o „lůze“ a „špíně“, se omluvil, rezignoval a strana bude jednat o jeho vyloučení, uvedl v pondělí na Twitteru předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Omluvil se, rezignoval, zítra řešíme vyloučení,“ napsal Bělobrádek.
Rezignaci pak potvrdil i sám Kalenda. „Rezignoval jsem na obě funkce k včerejšímu datu a nebudu se k tomu dále vyjadřovat,“ uvedl Kalenda, který zastával pozice člena okresního výboru a člena celostátní rozhodčí komise KDU-ČSL. Jeho vyloučení by měla tento týden řešit liberecká stranická organizace.
Šéf libereckých lidovců: Poškodil nás
Zatímco svět je nálezem 71 mrtvých uprchlíků u rakouské dálnice stále zděšen a probíhá vyšetřování hrůzného případu, Kalenda umístil na svůj Facebook šokující prohlášení. „Já netruchlím, není mi jich líto... Vůbec! Je to lůza, špína a živel, sem nepatří,“ uváděl Kalenda v příspěvku, který se poté objevil zkopírovaný na sociálních sítích. A koloval po nich dál, i když jej Kalenda smazal.
Kalenda byl dříve dokonce předsedou městské organizace KDU-ČSL v Liberci. Své výroky vysvětloval alkoholem. Podle předsedy městské organizace v Liberci Kamila Jana Svobody by o vyloučení měl rozhodovat krajský výbor, jenž se sejde ve čtvrtek.
„Může se (Kalenda) pak ještě odvolat k rozhodčí komisi, jejímž byl členem,“ řekl Svoboda. Za nejlepší řešení by ale považoval, kdyby Kalenda vystoupil sám. „Měl by uznat, že nás poškodil a jeho vyjádření bylo za hranou,“ dodal.
„My s Pavlem Bělobrádkem i ostatními členy vedení jsme se jasně vyjádřili k tomu, že opravdu s těmito výroky nesouhlasíme, považujeme je za výroky, které jsou v rozporu s hodnotami a programem KDU-ČSL,“ uvedl místopředseda strany a ministr zemědělství Marian Jurečka na ČT24.
Rébus pro strany: Jak předejít úletům svých členů
Na Twitteru se nad Kalendovým výlevem pozastavila řada uživatelů. Upozorňují však i na to, že strany nemohou všechny své členy kontrolovat při tom, co dávají na své profily na sociálních sítích.
Podobné to bylo v momentě, kdy člen ODS a bývalý Klausův tajemník Petr Štěpánek vyvěsil na Facebook fotku s textem: „Jsem pro odsun sluníčkářů do Islámského státu.“ ODS tehdy ústy své mluvčí Jany Havelkové reagovala slovy: „Pan Štěpánek je jeden z patnácti tisíc členů ODS. V tuto chvíli nezastává žádnou volenou funkci. ODS, stejně jako všechny ostatní politické strany, nijak nemůže ovlivnit aktivitu svých členů na sociálních sítích.“
Že ale politici mohou být za své komentáře na internetu i stíháni, však dokazuje např. odsouzení Michala Kesudise, který schvaloval vraždu pěti českých vojáků v Afghánistánu. U soudu dostal v pondělí roční podmínku, členství v KSČM v Ostravě-Vítkovicích mu pozastavili. „Vychvaloval pachatele, vraha, pozitivně se postavil na jeho stranu, což je zcela nepochybné. Postupoval prostřednictvím Facebooku, tedy veřejně,“ uvedla v rozsudku soudkyně.
Svědectví, že lidovec Kalenda vážně tu prasárnu napsal. https://t.co/5ykkvPy3jj
— Zbyněk Žitný (@KennyBz1) 31. Srpen 2015
Nemám proč KDU hájit, ale v každé straně je (bohužel)"nějaký Kalenda".Těžko mu mohou stran.sekretariáty bránit, aby se ožral a psal blbosti.
— Frantisek Cerha (@Cerha) 31. Srpen 2015