Běženci rozhádali Berlín s Bruselem. Němci zase volají po uprchlických kvótách

Stovky uprchlíků čekají před uprchlickým centrem v německém Berlíně
Stovky uprchlíků čekají před uprchlickým centrem v německém Berlíně  (Autor: ČTK/AP)
Autor: ČTK, kal - 
23. srpna 2015
13:55

Němcům došla už trpělivost s tím, jak pomalu a váhavě politici v Bruselu přistupují k uprchlické krizi. Berlín by podle agentury DPA uvítal pružnou reakci Evropské unie, jednotnou azylovou politiku evropského bloku, přerozdělení běženců či sjednocení standardů péče o uprchlíky. Evropská komise ale nařčení z nečinnosti odmítá.

„Váhavost Evropské unie je neúnosná,“ prohlásil německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller. S takovým obviněním však Evropská komise nesouhlasí. „Úspěchu můžeme dosáhnout jen tehdy, když bude pracovat společně, ne proti sobě,“ citovala DPA prohlášení komise.

Vysocí němečtí politikové jako vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier kritizují nynější situaci, kdy celou tíhu uprchlické krize nese na svých bedrech jen několik členských států unie. Gabriel a Steinmeier proto požadují zavedení závazných kvót podle možností jednotlivých zemí.

Kvóty jsou v Evropě citlivým tématem, mnohé členské státy včetně České republiky či Británie je odmítají a trvají na dobrovolném přijímání běženců. Státům se ale zatím nepodařilo dohodnout, jak si na dobrovolné bázi v následujících dvou letech přerozdělit 60 tisíc migrantů.

270 miliard na nouzová centra a německé kapesné

Müller také požaduje, aby EU schválila program okamžité pomoci ve výši přes deset miliard eur (270 miliard korun), v jehož rámci by v unijních státech na vnějších hranicích bloku vznikla nouzová přijímací centra. Evropská komise k tomu uvedla, že o těchto plánech se již před časem diskutovalo a že v této věci vyvstaly technické a právní problémy.

Dalším problémem, který by Evropská komise měla podle Müllera napravit, je nesoulad v přístupu jednotlivých států k běžencům. „V Německu máme přiměřené humanitární standardy pro ubytování, lékařskou péči, kapesné a další. Mnoho unijních zemí má omezené standardy. Důstojné ubytování musí být k dispozici ve všech unijních státech, ne jen v Německu,“ dodal.