Česko si chce vybrat uprchlíky samo, dohodu s EU jinak zruší

Autor: ČTK, bru - 
15. července 2015
16:15

Česko vzkázalo EU, že jestli nebude moct dohlížet na výběr uprchlíků, kteří se k nám mají přesunout, dohoda končí! Vláda se rozhodla přijmout 1500 migrantů. Jestli ale přesun neproběhne podle pravidel, žádný se k nám prý nepodívá.

Pokud nebude mít Česko možnost dohlížet na výběr uprchlíků, kteří se mají přemístit z Itálie a Řecka do České republiky, postaví se proti přesunům migrantů v rámci osmadvacítky. Novinářům to dnes řekl ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Brzké uzavření dohod o přesném počtu uprchlíků, kteří se mají přesídlit, ale nečeká. Vláda se minulý týden dohodla na tom, že do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků.

„Dokud nebude ležet na stole dohoda o relokačních číslech, dohoda o relokačních podmínkách, tak nemá smysl se o tom začít bavit,“ uvedl Haišman k přijímání uprchlíků. „My jsme připraveni zhruba od září na tom pracovat, ale neřekneme žádnou další podrobnost, dokud nebudou hotové dohody, které leží v Bruselu na stole,“ podotkl dále.

Evropské komisi ani lucemburskému předsednictví se podle něj zatím nedaří dotáhnout věc do konce. Neočekává ani, že by konečné dohody dosáhli ministři vnitra, kteří budou jednat 20. července v Bruselu.



Vedle stanovení přesných počtů chce Česko i jasná pravidla procesu. „My máme jeden zájem. Abychom relokovali jen z té země, do které budeme moci nasadit své lidi. Aby nám někdo nevybíral někoho bez jakékoliv rozmyslu,“ poznamenal Haišman. Členské státy Evropské unie podle něj musí mít dozor nad výkonem azylových a imigračních procedur v Itálii a Řecku. „Pokud to nebude kondicionálně propojené, tak Česká republika bude proti tomu, aby se relokovalo,“ řekl.

Proč chcete do ČR? Budou se ptát uprchlíků

Uprchlíků z prostoru Evropské unie by ČR měla podle představ vlády převzít letos a v příštích dvou letech 1100. „My si samozřejmě ve finále úplně nebudeme vybírat v té relokaci. Ale u těch lidí, které nám nabídnou, chceme udělat bezpečnostní screening a také mimo jiné pohovor s tím člověkem,“ uvedl ředitel odboru. „Také při tom pohovoru se ho zeptáme na jeho vůli k nám jít,“ doplnil.

Dalších 400 uprchlíků by mělo Česko do roku 2017 přijmout z oblastí mimo Evropskou unii, například Jordánska, Kurdistánu nebo Sýrie.

Země EU by si měly během dvou let rozdělit celkem 40.000 uprchlíků z Itálie a Řecka. Dále by unijní státy měly přijmout 20.000 běženců, kteří jsou v uprchlických táborech mimo evropské území. Podle původní představy EU mělo Česko letos a příští rok přijmout dohromady přes 1850 běženců.



Haišman dnes hovořil s novináři poté, co mu na ministerstvu vnitra organizace na ochranu lidských práv Amnesty International předala petici více než půl milionu Evropanů, kteří žádají své lídry, aby urychleně řešili situaci uprchlíků a migrantů na evropských hranicích.

Petice, kterou podepsalo i asi 1500 Čechů, požaduje, aby evropští politici uprchlíkům, kteří se dostanou do Evropy, zajistili přístup k řízení o mezinárodní ochraně, nebo aby ukončili spolupráci na omezování migračních toků do EU s třetími zeměmi, které mají nízkou úroveň ochrany lidských práv.