Lahve, petardy a hajlování. U českých hranic to vřelo kvůli uprchlíkům

Autor: ČTK, kal - 
23. 8. 2015
11:55

Před uprchlickým centrem v saském Heidenau se druhou noc po sobě odehrály výtržnosti. Město je pouze 35 kilometrů od českého Hřenska. Ze skupiny asi 150 krajně pravicových demonstrantů létaly lahve a petardy, informovala v noci na dnešek agentura DPA. Policie pak nastoupila s ochrannými štíty a začala ulici vyklízet.

Pravicoví radikálové předtím v polabském městě poblíž Drážďan stáli naproti přibližně 150 levicových demonstrantů. Obě strany oddělovala hlavní silnice. Dav příznivců krajní pravice podle listu Sächsische Zeitung skandoval nacistický pozdrav Sieg Heil a hesla jako například Pryč s cizinci.

„Byly to podobné scény jako z předešlé noci,“ citoval nedělní prohlášení policejního mluvčího portál spiegel.de. Dodal, že výtržníci proti policistům podnikali masivní a očividně organizované útoky. Mluvčí prozatím nesdělil, kolik lidí utrpělo zranění a zda byl někdo zadržen. Tyto informace budou oficiálně známé až v průběhu dne.

Výtržnosti před uprchlickým centrem v saském Heidenau nedaleko českých hranicVýtržnosti před uprchlickým centrem v saském Heidenau nedaleko českých hranic | 

Na místo přijely čtyři autobusy uprchlíků

Do sobotního večera do uprchlického zařízení přišlo zhruba 120 nových uprchlíků ve čtyřech autobusech, které bez problémů projely až k budově.

Předchozí noc lidé protestovali proti očekávanému příjezdu asi 250 běženců do uprchlického centra. Přístupovou cestu k objektu, bývalému obchodu se stavebninami, zablokovalo několik stovek lidí, kteří slovně uráželi uchazeče o azyl a házeli po policistech kameny, lahve a petardy. Protest si vyžádal 31 zraněných policistů a neupřesněný počet zraněných demonstrantů.

Němci čekají letos až 800 tisíc běženců

Německo se letos potýká s mimořádnou uprchlickou vlnou. Podle vládní prognózy dorazí letos do země až 800 tisíc běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014. Nejpočetnější skupinou jsou Syřané. Příliv běženců vyvolává i napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud