Zoufalství v uprchlických táborech v Řecku: Přetékající toalety, haldy odpadků
Řecko čelí náporu uprchlíků a situaci nezvládá, evropské země se na jejich rozdělení ne a ne dohodnout. A tak utečenci čekají v uprchlických táborech, kde lidí dál přibývá. Situace v nich je neutěšená. Zoufalé rodiny v zoufalých podmínkách, zahrnujících špatné hygienické poměry včetně přetékajících toalet a hromad zapáchajícího odpadu.
„Jsem tady s manželem a čtyřletou dcerou. Museli jsme z Aleppa odejít kvůli bombardování. Utíkali jsme, abychom si zachránili životy. Nemáme s sebou nic, vše jsme nechali tam,“ popisuje 28letá Syřanka Jelian, kterou v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos navštívili Lékaři bez hranic (MSF).
Mladá maminka jim na webu msf.org popsala svůj příběh, jak utíkali s manželem a dcerkou přes Turecko. A následně přes Středozemní moře, v tu noc velmi bouřlivé. Vezli se na 4 metry dlouhé lodi, kde se tísnilo 50 osob. A doufali, že přežijí. Utekli z války a věřili, že se dostanou na nějaké bezpečné místo.
Uvázli však v řeckém uprchlickém táboře, kde jsou poměry horší a horší. Další lidé přicházejí, Řekové starost o ně již nezvládají... „Bydlíme ve špinavém stanu. Nejsou tady žádné matrace na spaní, jen lepenkové krabice. Nejsou tu žádné přikrývky, nic, jen špína. Raději se ani nepřibližujeme k toaletám. Ani voda není čistá a nemůžeme se umýt,“ popisuje Syřanka. K situaci v táboře pak dodává: „Nemohu věřit tomu, že s mojí rodinou žijeme v takových podmínkách. Byla jsem učitelkou, můj manžel účetním. Podívejte se na nás teď! To je nehumánní...“
Snímky Lékařů bez hranic, kteří je poskytli pro Blesk.cz či britský Daily Mail, její tvrzení dokládají. Do tábora na ostrově Lesbos dorazilo na 5 tisíc uprchlíků ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku. Mnoho uprchlíků na Lesbu je nuceno spát venku mezi hromadami odpadků a rozbitým sklem. Špatné hygienické podmínky panují podle deníku nejen v přeplněném uprchlickém táboře Moria zřízeném vládou, ale i v neoficiálním zařízení Kara Tepe.
Situace je na hranici kolapsu. „Všude vidíte špinavou vodu a odpadky. Nejsou tu žádné toalety, jen jeden malý kohoutek pro pitnou vodu a umytí se. Není tu dost jídla pro každého, ale to pro nás není důležité. To, co potřebujeme – ale nemáme – jsou informace o našich dokladech. Od policejní hlídky jsme dostali kus papíru, od té doby čekáme, ale nic jsme se nedozvěděli. Nikdo nám nic neřekne. Nikdo není zodpovědný za to, aby nám podal nějaké informace. A my nevíme, co dělat,“ popisuje na msf.org další uprchlík Deshevan (26), který je v táboře Moria se sestrou, manželkou a malým batoletem. Mléko pro jeho dceru však není k dostání. A rodina pracně shání peníze na to, aby si jej koupila v obchodě.
Zápach jako na diskotéce s 2000 neosprchovanými lidmi
Podmínky se přitom zhoršují i na dalších řeckých ostrovech – třeba na Kosu. Tam uprchlíci žijí i v opuštěných, zchátralých hotelech. V jedné takové rozpadající se budově, která byla hotelem pro 200 lidí, se jich tísní 700. Kvůli špatným životním podmínkám se mezi nimi rozmáhají infekce, se kterými bojují i za pomoci organizace Lékaři bez hranic.
Právě MSF po zveřejnění alarmujících snímků z táborů vyzvala země EU, aby situaci pomohly napravit. „Tábory nejsou čisté. Když je tam mnoho lidí, podobně jako třeba na diskotéce s 2000 neosprchovanými lidmi, tak to tam páchne,“ řekla koordinátorka Lékařů bez hranic na ostrově Lesbos Elisabetta Maria Faga. Místní úřady se podle ní sice snaží o úklid, ale nestíhají.
Jen na Lesbos v červnu dorazilo 15 000 imigrantů. „Pro ostrov je velmi těžké takové množství zvládnout,“ dodala Faga. Většina běženců doufá, že se z Lesbu dostane do Atén a dále do západní Evropy. MSF uvádějí, že přes snahu řeckých úřadů není ani dost jídla všechny. Řecké úřady by podle této organizace měly zřídit další střediska pro uprchlíky, kde by přístřešky, jídlo a lékařskou péči poskytovaly humanitární organizace. „Vzhledem k hluboké ekonomické krizi v Řecku se nedá předpokládat, že by Řecko zvládlo tuto situaci samo,“ upozorňuje však šéf mise MSF v Řecku Stathis Kyrusis.