Svatomartinská husa letos vyjde i na 700 korun. Jak poznáte, že máte tu Českou?
Milovníci hus si za svatomartinskou pochoutku v porovnání s loňským rokem příliš nepřiplatí. Oblíbená drůbež zdražila jen o pár procent, a to přesto, že náklady chovatelům rostly. Jedna porce svatomartinské husy i s přílohou letos v restauraci podle zástupců oboru vyjde na zhruba 500-700 korun, chovatelé ji prodávají kolem 250 korun na kilogram. Že to supermarkety mají levněji? Pozor, nenabízejí ty české husy.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala chovatele hus i nadále trápí relativně vysoké náklady. Patří mezi ně energie, krmné směsi nebo pracovní síla. „Jednak máme velký problém pracovníky sehnat, a když se nám je nějakým způsobem podaří sehnat, tak chtějí kompenzovat inflaci, takže je tlak na zvyšování mezd,“ upozorňuje Doležal.
Tento problém potvrzuje předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá, podle ní je chov hus velmi náročný na lidskou práci, ať už během výkrmu nebo porážení. „Zaměstnanci na toto se shánějí velice špatně a jedná se spíše o brigádníky. K tomu nám nepomáhá ta nová legislativa, co se týče dohody práce,“ říká Dlouhá. „Nejenom mzdové náklady se zvyšují, ale především náklady na chovný materiál,“ doplňuje s tím, že chovný materiál navíc bude opět zdražovat.
Podle Doležala ale chovatelé neměli možnost vyšší náklady promítnout do cen, ty určuje trh. „Chovatel je nejslabším řádkem dodavatelského řetězce,“ konstatuje prezident Agrární komory ČR.
Výsledkem je, že svatomartinská husa letos české zákazníky vyjde skoro stejně jako vloni, zdražení je maximálně o pár procent. Pokud vyrazíte do restaurace, za jednu porci husy i s přílohou dáte mezi 500 a 700 korunami. Celé svatomartinské menu může překročit i 1 000 korun.
Kdo si bude chtít pokrm uvařit sám, pak kilogram husy od českého chovatele vyjde na zhruba 250 korun a více, přičemž celá husa váží minimálně 3,5 kilogramu. Husa z dovozu, nejčastěji z Maďarska nebo Polska, vyjde levněji.
Není husa jako husa
Vyšší cena je podle Doležala dána tím, že česká husa je mnohem kvalitnější. „Liší se způsobem krmení,“ říká šéf agrárníků. Výsledné maso je podle něj křehčí a navíc česká husa je čerstvá – není opakovaně zmrazována a rozmrazována.
Sehnat ji je ale trochu oříšek, pozor by si měli dát lidé i v restauracích. „Můžu garantovat, že pokud se jedná o stehna, tak nejsou z České republiky. Z České republiky jsou celé husy a pak jednotlivé porce,“ popisuje Dlouhá, jak poznat, že máte na talíři tu českou. V obchodech se pak česká husa dá poznat tak, že je větší oproti těm zahraničním.
V supermarketu ale českou husu stejně neseženete. „Ve velkých obchodních řetězcích jsem nikdy českou husu neviděla. Tam jsou pouze z dovozu nebo české kachny,“ říká šéfka drůbežářů. Je to dáno tím, že dvě třetiny chovatelů tradičních hus v Česku jsou drobní chovatelé a jen třetina komerční chovy. A chovatelé je prodávají buď ze dvora, nebo na farmářských trzích, případně ve farmářských prodejnách.
Stále oblíbenější
I přes náročnost oboru se ale tradiční chov hus v Česku zvyšuje. Letos se u nás vylíhlo 167 tisíc hus, což je nejvíce od roku 2021. „Meziročně je vidět nárůst o 10 procent,“ podotýká Dlouhá.
A roste i obliba svatomartinských hus mezi spotřebiteli. „Při svatomartinských oslavách se rok od roku poptávka spotřebitelů po svatomartinských husách zvyšuje a i restaurace navyšují nabídku svatomartinských menu nebo svatomartinských hus. Myslím si, že to je hodně spojeno se svátkem mladých vín, ta propagace nám pomáhá,“ komentovala šéfka drůbežářů pro Blesk Zprávy.
Určitě.