ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Poláci hlásí druhou oběť záplav. První byl muž v Kladském okresu. Později polská policie uvedla, že v obci Krosnowice asi 30 kilometrů přes hranici od českého Náchoda utonul další muž. Obec je ale zaplavená, policie proto zatím případ nemůže prošetřit. V okrese v noci na dnešek přetekla přehrada, a to na potoce Wilczka v obci Miendzygórze. Ochromeno je i dopravní spojení mezi Polskem a Českem.

Vyhlášení evakuace v Troubkách předcházelo podle primátora Přerova Petra Vrány (ANO) tříhodinové jednání. „Předpověď pro Troubečáky je velmi špatná, limitní hodnota je pro něj průtok v Dluhonicích 650 kubíků, ten průtok měl být 693, proto jsme se dohodli na okamžité evakuaci,“ vysvětlil primátor.
Město Přerov pro obyvatele Troubek vyčlenilo na lůžkách zhruba sto míst ve sportovní hale, dalších 44 míst v hotelu zimní stadion, v Kojetíně i Tovačově měli připraveny dalších 50 míst.

Povodňová situace v Královéhradeckém kraji je dnes nejhorší na Broumovsku. Stav ohrožení platí také na nedaleké Metuji v Maršově.
„Dnes jsme museli zachraňovat hned několik lidí. V Broumově to byly tři nezletilé osoby, které se dostaly do rozvodněného toku a držely se pouze větví stromu, dvě pak byly v péči zdravotnické záchranné služby,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Zbyněk Voříšek.
Metuje se rozlila například v Teplicích nad Metují v místní části Javor. Hasiči tam zachraňovali dva lidi pomocí člunu, informovali na webu.
Ptáte se, čím nám můžete v těchto náročných dnech pomoct? Dbejte našich pokynů a neriskujte. Dnes jsme museli zachraňovat hned několik lidí. V Broumově to byly tři nezletilé osoby, které se dostaly do rozvodněného toku a držely se pouze větví stromu, dvě pak byly v péči @zzskhk. pic.twitter.com/cq8BfnuSYv
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) 15. září 2024

V Ústeckém kraji je Labe od dnešního poledne na třetím povodňovém stupni. Hladina řeky se bude zvedat až do středy. Evakuace obyvatel zatím nikde nehrozí.
Hasiči řešili od pátku do dnešního večera v souvislosti s počasím 917 událostí, nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve, informovali na facebooku. Energetici zrušili kalamitní stav dnes v 19:00, který vyhlásili po páteční vichřici. Bez proudu je v kraji stále 5000 domácností, řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Bez teplé vody jsou i lidé v Krnově na Bruntálsku, který patří k záplavami nejhůře zasaženým městům v Moravskoslezském kraji. Zaplaveno je podle místostarosty Miroslava Binara (ANO) až 80 procent města. „Teplárna Krnov je od sobotního večera odstavena a v areálu závodu je pořád přibližně jeden metr vody,“ uvedl Igor Walter ze společnosti Veolia.
„V každé z dotčených lokalit operují desítky zaměstnanců, kteří minimalizují škody nebo přijímají preventivní opatření ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému,“ uvedl ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie Kamil Vrbka. Jedná se podle něj především o odčerpávání vody, zabezpečování kritických zařízení nebo přemisťování důležitých komponentů do bezpečí.
„Máme v provozu desítky čerpadel včetně mobilních pohonů, a to jak na zdrojích, tak na sítích, které odčerpávají průsakovou vodu a dešťovou vodu. Situaci na všech zdrojích nepřetržitě monitorujeme a jsme připraveni reagovat operativně na jakékoliv změny,“ doplnil Vrbka.

Na horních tocích Olomouckého kraje podle vodohospodářů hladiny toků již kulminují a jsou na odtoku. Kvůli tomu jsou ale na vzestupu některé střední a dolní toky, informoval dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
V pondělí nad ránem se očekává kulminace na Bečvě v Dluhonicích na Přerovsku, evakuaci doporučila také Litovel na Olomoucku. Český hydrometeorologický ústav uvádí extrémní povodňový stupeň stále v Mikulovicích na Jesenicku a v Jindřichově na Šumpersku.
Nejvyšší úhrny za 24 hodin byly zaznamenány podle vodohospodářů v Olomouckém kraji ve Starém Městě pod Sněžníkem na Šumpersku, a to 171 milimetrů, během dne se srážky přesunuly na západ a jih území. „Hladiny na horních tocích, kde přestalo pršet, postupně kulminují a jsou na odtoku. Vlivem dotoku jsou však nadále na vzestupu některé střední a dolní toky,“ uvedl Chmelař.

Zhruba třetina Ostravy je bez teplé vody. Důvodem jsou zatopené parovody. Zatím stále není jisté, zda se podaří před velkou vodou uchránit Elektrárnu Třebovice. Pokud by se tam voda dostala, přišla by o teplou vodu většina obyvatel města. Rozhodnou nejbližší hodiny. ČTK to řekl Igor Walter ze společnosti Veolia, která Ostravě teplo a teplou vodu dodává.
„Vzhledem k silným a dlouhotrvajícím dešťům došlo k poruše na parovodu v oblasti Ostrava střed. Desítky zaměstnanců se to snažily vyřešit, ale přívaly vody to zhatily,“ uvedl Walter. Poruchu se tak podaří odstranit, až voda opadne.
V třebovické elektrárně se dělala intenzivní preventivní a ochranná opatření pro minimalizaci možných škod a zajištění bezpečnosti provozu. Týmu Veolie pomáhali s odčerpáváním vody ze strojovny hasiči.

„Bohužel došlo ke změně předpovědi a modelu výpočtu. Čekáme o 10-30 cm více vody než o Vánocích,“ hlásí na facebooku z Mnichova Hradiště poslanec a místostarosta Ondřej Lochman (STAN). „Naši hasiči postavili hráz a my jsme v kontaktu s kolegy z Libereckého kraje, kteří také museli rychle zavádět další opatření, a zjišťujeme, kolik nám sem 'posílají' vody.“

„Naši hasiči byli po ukončení záchranných prací v naší obci ještě přizváni do sousední obce Prakšice a poté ještě převeleni na pomoc do obce Bílovice. Za to mají můj obrovský respekt a poděkování,“ píše na Facebooku Vlastimil Řezníček, starosta Pašovic u Uherského Hradiště.

„Hlavní město důrazně vyzývá obyvatele, aby omezili veškeré venkovní volnočasové aktivity a vyvarovali se parkům, lesoparkům a dalším místům, kde by mohla být z důvodu dešťů podmáčená půda a mohl hrozit pád stromů nebo větví,“ hlásí Praha na Twitteru. „Podle složek IZS se v současnosti množí případy, kdy i celé rodiny s dětmi chodí k Vltavě a dalším vodním tokům či rybníkům, což může mít v souvislosti s deštěm a silným větrem za následek nehody, které mohou ohrozit zdraví, či dokonce životy.“
Také magistrát doporučuje pokud možno nevyjíždět na silnice, jsou kluzké, ba hrozí aquaplaning.
Hlavní město důrazně vyzývá obyvatele, aby omezili veškeré venkovní volnočasové aktivity a vyvarovali se parkům, lesoparkům a dalším místům, kde by mohla být z důvodu dešťů podmáčená půda a mohl hrozit pád stromů nebo větví.
— Hlavní město Praha (@PrahaEU) 15. září 2024
Podle složek IZS se v současnosti množí případy, kdy i… pic.twitter.com/2kSm1yiDbF

Voda má do Troubek na Přerovsku dorazit až v pondělí ráno, předtím se počítalo s noční povodňovou vlnou v 01:00. Podle posledních propočtů se kulminace na Bečvě v přerovské místní části v Dluhonicích ležících deset kilometrů před Troubkami očekává až brzy ráno, řekl přerovský primátor Přerova Petr Vrána (ANO). Zatímco v Troubkách zůstává prognóza špatná, v Přerově by se podle primátora voda rozlít neměla.
„Aktuální model kulminace vychází v Dluhonicích na 05:00, kdy by měla být výška hladiny 710 centimetrů a průtok 692 kubíků za sekundu, což není málo. Při této prognóze ale nepředpokládáme překonání protipovodňové ochrany v centru města a neměl by hrozit ani rozliv vody do ulic Přerova,“ uvedl primátor. Teprve poté voda z Dluhonic poteče do Troubek.
Zájem o evakuaci Troubek minimální, do přistavěných evakuačních autobusů nastoupily během dvou hodin dvě desítky z 2030 obyvatel. Část lidí se rozhodla odjet po vlastní ose, ale podle zjištění ČTK většina lidí vystěhovala cenné věci do pater a na místě zůstává.

„Máme problém, že hodně lidí to nechce opustit,“ popsali hasiči ministru vnitra Vítu Rakušanovi, jak musejí přemlouvat lidi k evakuaci - která je přitom povinná, je-li formálně nařízena. „Oni se s námi vysloveně nehádají, ale prostě nejdou.“
„Devadesátiletý pán říká 'já tady budu, já budu v patře',“ dodal druhý hasič.
Není lehké vidět úsilí hasičů, kteří teď nasazují svoje životy a někteří lidé jim zbytečně komplikují práci. 🙏 Prosím, řiďte se jejich výzvami. Evakuujte se z ohrožených oblastí. Chápu, že je mnohdy těžké opustit svůj domov, ale musí to být. Děkuji všem zasahujícím, kteří to… pic.twitter.com/Q5zgJHJqvd
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 15. září 2024

V Ostravě-Svinově kulminovala hladina řeky Odry. Dosáhla výšky 793 centimetrů. Nyní klesá. V Bohumíně ještě stoupá, maxima dosáhne v noci či ráno.

„Posádky našich vrtulníků nad zaplaveným územím Moravy pomohly desítkám lidí do bezpečí,“ sdílí další video Armáda České republiky.
Posádky našich vrtulníků nad zaplaveným územím Moravy pomohly desítkám lidí do bezpečí🛟.#JsmeArmada #ArmadaPomaha #SpolecneToZvladneme pic.twitter.com/VuFXoJvYSb
— Armáda ČR (@ArmadaCR) 15. září 2024

Správa železnic večer evidovala v Česku neprůjezdných zhruba šest desítek tratí. „Buď preventivně s ohledem na extrémní počasí, nebo z důvodu podmáčené trati nebo popadaným stromům,“ uvedl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. České dráhy aktualizují seznam neprůjezdných tratí na svém webu.

Policisté v Krnově zachránili z rozvodněné řeky topícího se muže. Poskytli mu první pomoc a předali záchranářům. Muž skončil v nemocnici.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) od pátku vydala 160 protipovodňových stěn a dále elektrocentrály a velkokapacitní čerpadla. Dnes pokračuje ve vydávání zábran, čerpadel a další techniky. ČTK to dnes odpoledne sdělil předseda SSHR Pavel Švagr. Večer správa rezerv oznámila, že do Ostravy posílá 500 skládacích postelí.
SSHR podle Švagra rovněž jedná o poskytnutí elektrocentrál mobilním operátorům pro zajištění proudu pro základnové stanice mobilních sítí. Několik set vysílačů zajišťujících mobilní signál v zasažených oblastech má přerušenou dodávku elektřiny.

Obrovské štěstí v neštěstí měl v neděli vpodvečer muž (46) z Brna. „Na Mlýnském nábřeží šel podél toku Svitavy, když se s ním utrhl břeh. K místu právě přijížděla na jednu z četných kontrol hlídka městské policie a už z dálky na ni volali svědci,“ líčí na Facebooku Městská policie Brno.
„Strážníci uviděli, že muž se v rozvodněné řece drží kmene zaplaveného stromu. Proud byl velmi silný a muž křičel, že mu dochází síly a utopí se. Jeden ze strážníků pořádkové jednotky si uvázal kolem těla lano a druhý ho jistil ze břehu. Strážník se ve vodě dostal až k zoufalému muži a lanem se i s ním upoutal ke kmeni. Na místě byla i druhá hlídka městské policie. Další strážník díky tomu stihl v mezičase přivolat hasiče i zdravotníky a současně zabezpečil služební zbraně svých zasahujících kolegů. S pomocí hasičů potom strážníci podchlazeného šestačtyřicetiletého muže dostali do bezpečí. Zdravotníci ho po ošetření odvezli na interní oddělení do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.“

„Trutnovská posádka ošetřovala v Havlovicích cyklistu strženého proudem vody z cyklostezky,“ informuje na Facebooku Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje.

„Jak probíhal tento náročný den v Moravskoslezském kraji,“ ukazuje Policie ČR na videosestřihu.

„Pětadvacet lidí odešlo samovolně, zajistili si ubytování u příbuzných a kamarádů. Ostatní jsme evakuovali řízeně,“ zhodnotil starosta Višňové Michal Scheidl. Podle něj to zatím vypadá, že nikoho dalšího nebudou muset evakuovat. „Podle modelu Českého hydrometeorologického ústavu to vypadá, že to nejhorší už máme za sebou,“ řekl Scheidl. Nadále je podle něj ale v obci hladina řeky Smědá výrazně nad normálem. „Řeka sice klesá, ale bohužel víc nás zásobují potoky,“ dodal.
Obec je odříznutá od zbytku Libereckého kraje, zaplavené jsou všechny silnice.

Třetí povodňový stupeň byl večer ve Zlínském kraji na třech místech. Platil na řece Moravě v Kroměříži a Spytihněvi a na říčce Bystřičce nad nádrží.

Krnov zaplavený z 80 procent řekou Opavou, naštěstí už klesá. Velká voda postihla i limonádovnu Kofola, z areálu odnášela prázdné sudy.

Kvůli povodním zrušily České dráhy některé noční vlaky. Nepojede spoj Berlín - Praha - Graz, ani spoj Mnichov - Vídeň - Břeclav - Varšava.

„V obci Višňová jsou domy pod vodou, a přesto v nich chtějí někteří lidé zůstat,“ apeluje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) od Frýdlantu. „Prosím každého, aby uposlechl výzvy hasičů se evakuovat. Nechtějme, aby to skončilo neštěstím.“
Liberecký kraj. I tady v ORP Frýdlant je už vyhlášen stav nebezpečí. V obci Višňová jsou domy pod vodou, a přesto v nich chtějí někteří lidé zůstat. Prosím každého, aby uposlechl výzvy hasičů se evakuovat. Nechtějme, aby to skončilo neštěstím. Všem, kdo aktuálně jakkoliv pomáhají… pic.twitter.com/fnA4lLNV7W
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 15. září 2024
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣