Cestovka Fly Dovolená krachuje. Na dovolenou neodjede 1100 Čechů. Kolik jich je v zahraničí?
Nepříjemné překvapení čekalo cestující, kteří se chystali v pátek 9. srpna na dovolenou do Turecka. Desítkám klientů cestovní kanceláře Fly Dovolená přišel večer e-mail, který je upozorňoval na zrušení zájezdu. Na dovolenou slíbenou cestovkou si nakonec museli nechat zajít chuť zcela, jelikož Fly Dovolená se ocitla v úpadku, což potvrdila i asociace cestovních kanceláří. Se zkrachovalou cestovní kanceláří Fly Dovolená je v zahraničí 200 klientů, přičemž všichni jsou v Turecku, sdělilo Ministerstvo pro místní rozvoj s odkazem na pojišťovnu.
Aktuálně se s CK v zahraničí nachází 200 klientů, přičemž všichni jsou v Turecku, upřesnilo odpoledne s odkazem na data pojišťovny Colonnade, u které je CK Fly Dovolená proti úpadku pojištěná, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Dalších zhruba 1100 lidí má zájezd koupený, na dovolenou už ale neodletí, uvedla Chaloupková.
„Měli jsme letět dnes v 8:10, včera ve 21:00 byl zájezd zrušen,“ uvedla jedna z klientek kanceláře. Další se na sociálních sítích svěřila s podobnou zkušeností, v jejím případě mělo letadlo odlétat v 11:30.
FlyDovolená nabízela především zájezdy do Čechy oblíbených destinací jako Egypt, Turecko, SAE, Maroko nebo Kypr. Pro zájemce o exotičtější zážitky měla v katalogu dovolenou na Srí Lance či v Jihoafrické republice.
Podle asociace cestovních kanceláří se krach dotkne více než tisícovky lidí, dovolenou má koupenou 1100 klientů, daších 200 je v zahraničí, konkrétně v Turecku. Zájezdy pořádané kanceláří nabízela na svém webovém portálu v minulosti i agentura Invia. "Již včera společnost avizovala zrušení několika letů. Krach by se měl v tuto chvíli dotknout zhruba čtyř stovek klientů, kteří mají s cestovní kanceláří zakoupený zájezd,“ sdělila Blesku Kateřina Chalupová z PR agentury PEPR Consulting, která společnost Invia zastupuje.
O návrat a vrácení peněz se klienti zasažení úpadkem cestovky prý bát nemusí. „Klienti obdrží své peníze za zrušené zájezdy od pojišťovny, u které má cestovní kancelář pojištění insolvence. V současné době se několik desítek klientů nachází přímo v zahraničních destinacích, kde jsou v péči delegátů. Jejich návrat do České republiky zajistí zmíněná pojišťovna,“ uvedla.
Cestovní kanceláře dle slov Chalupové kromě zmíněného pojištění insolvence nadstandardně chrání ještě tzv. Garanční fond. Díky němu finance vložené do rukou cestovní kanceláře pokrývá 100% ochrana pro případ úpadku, vysvětlila.
Že FlyDovolená je v úpadku, potvrdila dnes ČTK i výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Chaloupková. V současné době jsou s CK v zahraničí dvě stovky klientů, a to v Turecku. Dalších zhruba 1100 lidí má zájezd koupený, na dovolenou už ale neodletí, uvedla Chaloupková.
O úpadku pojišťovna Colonnade MMR informovala dnes, stojí v tiskové zprávě ministerstva zaslané ČTK. V letošním roce je to podle úřadu první úpadek CK.
„Záruky pro klienty CK se vztahují nejen na celý zájezd, ale také na již uhrazené zálohy. Pokud by úpadek CK nastal ve chvíli, kdy jsou klienti na dovolené, mají ze zákona nárok na zajištění repatriace, tedy návratu zpět do České republiky,“ sdělilo MMR.
„Někteří (klienti) k nám telefonují i na sekretariát asociace a kupují si sami zpáteční letenky domů,“ uvedla Chaloupková. Klientům doporučila, aby se obraceli na pojišťovnu Colonnade. „Pokud si (klienti) zajišťují dopravu sami, měli by si uchovat veškeré doklady s výdaji,“ doplnila.
Klienti kanceláře, kteří se nyní nacházejí v zahraničí, se mohou obracet na asistenční službu Europ Assistance, jež jim pomůže se zajištěním případného náhradního ubytování a s návratem do ČR, řekla ČTK mluvčí Colonnade Veronika Honegrová. Také klienti, kteří zatím neodcestovali, se mohou na ni obrátit s dotazem k dalším postupu. „Bližší informace připravujeme a budou k dispozici na našich webových stránkách. V tomto okamžiku nemáme oficiální informaci od CK o vstupu do insolvenčního řízení,“ dodala.
V předchozím roce vzniklo 29 cestovek, úpadek vyhlásila jedna
Úpadek letos v červnu vyhlásila také německá CK FTI Touristik GmbH. Cesty postupně zrušila, v době oznámení krachu s ní v zahraničí byly stovky Čechů.
Společnost FTI Group, do které CK FTI patří, v době pandemie nemoci covid-19 získala od státního stabilizačního fondu WSF pomoc 595 milionů eur (14,7 miliardy korun). Podle poskytnutých údajů však rezervace výrazně zaostávala za očekáváním a mnoho dodavatelů trvalo na platbě předem. Kvůli tomu se zvýšila potřeba likvidity, a firma už nebyla schopna tyto peníze vyplácet do doby, než bude vyřešena nová investice. Vláda odmítla firmě poskytnout další pomoc.
Na konci loňského roku v České republice působilo 593 cestovních kanceláří, proti roku 2022 to bylo o 18 více. V roce 2019 před koronavirovou pandemií na českém trhu fungovalo 855 CK. Od roku 2019 počet CK v Česku klesal, růst začal loni, sdělilo ČTK už dříve ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Loni podle něj nově vzniklo 29 CK a úpadek vyhlásila jedna. Další také živnosti přerušily, obnovily či úplně zrušily.
Cestovní kancelář, která loni vyhlásila úpadek, byla podle MMR fyzická osoba. „K vyhlášení úpadku došlo v roce 2023, nicméně od října 2022 podnikatel živnostenskému úřadu oznámil přerušení provozování živnosti. Není proto započítán v celkovém počtu CK,“ sdělilo ČTK MMR.
Ona byla vyhlášená anketa o nejtupější komentář? Gratuluji, vyhráváte