Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Začalo platit dobrovolné předurčení: Nový způsob pro Čechy, jak se zapojit do obrany země

Autor: ČTK - 
23. července 2023
21:34

Obyvatelé získali další možnost, jak se zapojit do obrany Česka. Takzvané dobrovolné předurčení zavedla vládní novela branné legislativy, která dnes nabyla účinnosti. Zákon upravuje také třeba odměňování vojáků v aktivní záloze a umožní ministerstvu obrany využívat údaje z informačních systémů veřejné správy k obrannému plánování i mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Dosud se mohli lidé stát vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se dobrovolně zúčastnit vojenského cvičení. Novela k těmto možnostem zapojení do obrany státu přidala dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil. Člověk, který o ně požádá, bude muset bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, musel by projít výcvikem. Povinnost by stanovil vládním opatřením kabinet, Sněmovna by ji mohla zrušit.

Státu umožní novela vyplacení ročního náborového příspěvku novým vojákům v aktivní záloze 30 000 korun a zavádí pro ně také stabilizační příspěvek. Nynější běžnou roční odměnu 18 000 korun předloha nemění, bude ale podmíněna delší, aspoň dvoutýdenní činnou službou. V současnosti postačí aspoň týdenní vojenské cvičení za rok.

Voják v aktivní záloze bude moci nově získat navíc odměny podle výsledku služebního hodnocení, a to 6000 korun za velmi dobré a 9000 korun za výtečné hodnocení. Ostatním vojákům v záloze, kteří se zúčastnili vojenského cvičení dobrovolně nebo na základě vládního opatření, bude podle vládní novely náležet odměna 15 000 korun.

Novela dále zakotvila zákonnou úpravu vojenských vlaků s cílem zajistit jim přednostní průjezd po železnici. Umožňuje používat vojenské zbraně a další prostředky, například rušičky signálu, vrhače sítí a lasery, k zamezení letu dronů nad vymezenými oblastmi. Vojenské úřady budou nově moci každého občana informovat o vzniku branné povinnosti, které podléhají všichni od 18 do 60 let. Na úřadu vlády novela uzákonila pozici poradce pro národní bezpečnost, kterým je nyní Tomáš Pojar, a to i jako tajemníka Bezpečnostní rady státu.

Návrh zákona vznikl jako reakce na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu. Sněmovna ale v novele podle doporučení branného výboru zachovala současné vymezení operačního nasazení ozbrojených sil. Vláda chtěla rozšíření definice zejména ve vztahu k zahraničním misím. Poslanci také upravili ustanovení o ochranných pásmech u vojenských objektů včetně případných náhrad škod vlastníkům pozemků.

Video  Aktivní zálohy Armády ČR trénovaly ochranu elektrické rozvodny.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

rodrigos ( 23. července 2023 23:40 )

To si snad zas dělají v Praze kozy? A proč tady máme harašit zbraněmi? Nás někdo napadl? My tady široko daleko ve městech a na vesnicích provokujeme? My tady vykřikujeme, že jsme ve válce? Blbost.Takto za nás mluví Fiala, Černochová,Lipavský a Pávek z Hradu.A takové kousky by jako měli naši vojáci bránit?To asi těžko.Jo vydat je nepříteli - zo by šlo okamžitě.Ať si to s prudiči vyřídí: ale běžné občany do toho pražáci nezatahujte.NIKOMU tady nestojíte prudiči ani za pohled.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud