Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Do lékáren míří 20 000 balení dětských antibiotik. Přijdou dříve, než se čekalo

Autor: ČTK - 
1. února 2023
17:29

V lékárnách bude do několika dnů 20 000 balení dětského antibiotika penicilin, který je teď nedostupný. Výrobce je dodá o dva týdny dříve, než plánoval. Ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. S nedostatkem antibiotik se Česko potýká několik týdnů, vláda schválila i mimořádný dovoz ze zahraničí a jeho úhradu pojišťovnami.

„Mimo jiné extrémní nárůst spotřeby vedl k nedostatku některých léčivých přípravků. To se postupně daří a situace se oproti minulým týdnům zlepšuje,“ uvedl Jakob. Pracovní skupina k řešení nedostatku léčiv se schází každý týden.

S nedostatkem léků, zejména antibiotik, se potýkají i další evropské země. „Nadále intenzivně prověřujeme všechny možnosti urychlení a navýšení dodávek antibiotických léčivých přípravků pro Českou republiku,“ doplnil Jakob.

Podle odborníků je současná situace kombinací několika faktorů. Roli hraje i nižší spotřeba léků v minulých letech, podle které výrobci naplánovali pro letošní rok nižší výrobu. Nemocnost je ale v současné chřipkové sezoně v porovnání s roky protikoronavirových omezení vyšší. Nedostatkové jsou léky na horečku, před Vánocemi například dětský sirup, ale také antibiotika, která lékaři předepisují na bakteriální onemocnění, jako je angína nebo na komplikace po chřipce typu zápalu plic.

Vláda před dvěma týdny schválila možnost mimořádně dovézt antibiotika z dalších zemí EU, kde jsou registrovaná. Léky budou mít cizojazyčné obaly, ale české příbalové letáky. Souhlasila také s mimořádnou úhradou těchto léků ze systému veřejného zdravotního pojištění. Podle dřívějšího vyjádření ministra jsou dražší řádově o jednotky korun na balení, úhrada pro ně platí ode dneška po 12 měsíců.

Ministr chce vládě letos v březnu předložit novelu zákona o léčivech, která by uzákonila povinnost výrobce držet dvouměsíční zásobu léků a výrazně zvýší tresty za neúplnou a neprůkaznou evidenci, která může být důsledkem vývozu léků do zahraničí.

Video  Ministr Válek o vládní novince s antibiotiky: Zajistit dostatek léků je pro nás absolutní prioritou  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi