Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Zdražování potravin v akcích: Vejce zdražily o 119 procent, výrazně víc stojí i cukr, chléb či vepřové

Autor: ČTK - 
1. února 2023
14:46

Potraviny v akcích v lednu meziročně zdražily v průměru o 37 procent. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční. Porovnávala ceny 12 vybraných potravin a piva. Nejvíc od ledna loňského roku zdražila vejce, v průměru o 119 procent. Na dvojnásobek se zvýšily i ceny cukru krystal. Průměrná sleva potravin v akcích byla v lednu 24 procent, což je stejně jako loni.

Analýza sledovala také ceny másla, chleba, sýru nebo například mléka. Výrazně stoupla cena hladké mouky, která v lednu stála meziročně o 71 procent více. O 53 procent zdražila vepřová pečeně. O 50 procent zdražil také chléb. Ředitel České distribuční Petr Sikora uvedl, že za nákup sledovaných 13 položek letos lidé zaplatí o 208 Kč více než loni, dohromady stojí 817 Kč.

Analýza porovnává průměrné ceny v letácích s indexem spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

„V lednu tohoto roku jsou akční ceny obchodníků průměrně o 20 procent nižší než orientační ceny v indexu, v lednu 2022 to bylo o 21 procent méně,“ doplnil Sikora. Poznamenal také, že podle letáků nyní nakupují všechny věkové kategorie spotřebitelů, zatímco dříve je sledovali hlavně starší lidé.

V akčních nabídkách zlevnily meziročně pouze dvě ze sledovaných potravin. Jablka jsou o 28 procent levnější. O 18 procent zlevnil také bílý jogurt. Některé sledované položky zdražily pouze mírně. O osm procent se zvýšila cena výčepního piva. Pouze o tři procenta zdražily brambory.

Přehledně: Zdražování potravin v akci Přehledně: Zdražování potravin v akci | Infografika ČTK

Kvůli vysokým cenám cukru a vajec oslovil minulý týden obchodní řetězce dopisem ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Uvedl, že by neměly současné ekonomické situace zneužívat k neúměrnému zvyšování zisku.

V dopise napsal, že se na něj lidé obracejí kvůli vysokým cenám vajec a cukru. Uvedl, že podle Eurostatu je velkoobchodní cena 100 kilogramů vajec v ČR 229,68 eur (5483,61 Kč), zatímco v Polsku je to 259,84 eur (6203,68 Kč). „V polských obchodech jsou přitom vejce levnější než v Česku,“ uvedl. Polsko loni v reakci na energetickou krizi dočasně zavedlo nulovou sazbu DPH na potraviny. Nekula požádal řetězce, aby ceny vajec a cukru v obchodech vysvětlily i s ohledem na rozdílné sazby daně.

Kritiku odmítl Svaz obchodu a cestovního ruchu. Jeho prezident Tomáš Prouza reagoval slovy, že ministrovo prohlášení vypovídá o zásadní neznalosti fungování trhu, spatřuje v něm nelegální snahu o určování cen.

Video  Ptám se, pane premiére: Fiala si pochvaloval chování Čechů, očekává menší inflaci  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Petr KIíč ( 10. února 2023 15:33 )

S holou řití do nebes, odešel však jen ones.
Ostatní si trenky vzali, do práce se odebrali.
Z nebes Ones tupě zírá, rukávem pot z čela stírá.
Holou řití mraky leští, Fialovi hrozí pěstí.
Svojí lenost, je to děs, svedl zas na ODS.

Petr KIíč ( 10. února 2023 15:22 )

petersonick, můžete mi prosím vysvětlit, jak mohl stát přijít zrušením EET o 12mld ročně, když byla zrušena teprve k 1.1.2023? Pan babiš "hospodařil" s vyrovnaným rozpočtem především díky vyšší daňové zátěži a na druhé straně výrazným snížením investic státu. (neplést investice s rozhazováním peněz)Ani jeden z těchto atributů není dobrý a vyrovnaný rozpočet tak činí pouze kosmetickým. Zemi nic nepřinesl. Navíc měl pan Babiš to štěsí, že jako ministr financí přebíral státní kasu v době hospodářského růstu po předchozí krizi, což bez jeho zásluhy ve spojení s vyšší daňovou zátěží přispělo k toku peněz do státní kasy. V jakém stavu jeho vláda rozpočet předala všichni víme. A na covid to nesvádějme. Pokud za to mohl, pak jen díky absolutně nezvládnuté situaci na straně vlády.

Petr KIíč ( 10. února 2023 15:08 )

Polsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Rumunsko, Lotyšsko, Bulharsko, Chorvatsko, Rakousko, Německo, Itálie, Belgie, Malta, Švédsko, Řecko, Kypr. To jsou evropské státy, kde je zavedeno EET. Když budu hodně benevolentní, tak těmi západoevropskými zeměmi lze nazvat Německo, Belgie a Rakousko. Když budu striktní, pak je to pouze Belgie. A tak se ptám. Jakou civilizovanou západní Evropu, kde je EET standardem jste měla na mysli?

Petr KIíč ( 10. února 2023 14:53 )

petersonick, po hadrové revoluci KSČ zanikla, takže mu nic jiného nezbylo. Jako důstojník ČSLA být ve straně musel, jinak se mohl rozloučit s kariérou. A za socíku složil přísahu, že bude věrně sloužit československému lidu. A tomu se nikdy nezpronevěřil. Pokud se stal někdo komunistou z prospěchu, byl to pan Babiš. Bez toho by nikdy nemohl pracovat v Maroku a dotáhl to k dokonalosti svou aktivní příslušností k STB, ke které se veřejně přiznal v pořadu Krause a nyní to vehementně popírá. Takže zatím co jeden sloužil vlasti, ten druhý budoval bussines a dnes je multimiliardář.

Petr KIíč ( 10. února 2023 14:45 )

To je celkem logické. Nikdy vás nepozdravil.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa