Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Zdražování potravin v akcích: Vejce zdražily o 119 procent, výrazně víc stojí i cukr, chléb či vepřové

Autor: ČTK - 
1. února 2023
14:46

Potraviny v akcích v lednu meziročně zdražily v průměru o 37 procent. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční. Porovnávala ceny 12 vybraných potravin a piva. Nejvíc od ledna loňského roku zdražila vejce, v průměru o 119 procent. Na dvojnásobek se zvýšily i ceny cukru krystal. Průměrná sleva potravin v akcích byla v lednu 24 procent, což je stejně jako loni.

Analýza sledovala také ceny másla, chleba, sýru nebo například mléka. Výrazně stoupla cena hladké mouky, která v lednu stála meziročně o 71 procent více. O 53 procent zdražila vepřová pečeně. O 50 procent zdražil také chléb. Ředitel České distribuční Petr Sikora uvedl, že za nákup sledovaných 13 položek letos lidé zaplatí o 208 Kč více než loni, dohromady stojí 817 Kč.

Analýza porovnává průměrné ceny v letácích s indexem spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

„V lednu tohoto roku jsou akční ceny obchodníků průměrně o 20 procent nižší než orientační ceny v indexu, v lednu 2022 to bylo o 21 procent méně,“ doplnil Sikora. Poznamenal také, že podle letáků nyní nakupují všechny věkové kategorie spotřebitelů, zatímco dříve je sledovali hlavně starší lidé.

V akčních nabídkách zlevnily meziročně pouze dvě ze sledovaných potravin. Jablka jsou o 28 procent levnější. O 18 procent zlevnil také bílý jogurt. Některé sledované položky zdražily pouze mírně. O osm procent se zvýšila cena výčepního piva. Pouze o tři procenta zdražily brambory.

Přehledně: Zdražování potravin v akci Přehledně: Zdražování potravin v akci | Infografika ČTK

Kvůli vysokým cenám cukru a vajec oslovil minulý týden obchodní řetězce dopisem ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Uvedl, že by neměly současné ekonomické situace zneužívat k neúměrnému zvyšování zisku.

V dopise napsal, že se na něj lidé obracejí kvůli vysokým cenám vajec a cukru. Uvedl, že podle Eurostatu je velkoobchodní cena 100 kilogramů vajec v ČR 229,68 eur (5483,61 Kč), zatímco v Polsku je to 259,84 eur (6203,68 Kč). „V polských obchodech jsou přitom vejce levnější než v Česku,“ uvedl. Polsko loni v reakci na energetickou krizi dočasně zavedlo nulovou sazbu DPH na potraviny. Nekula požádal řetězce, aby ceny vajec a cukru v obchodech vysvětlily i s ohledem na rozdílné sazby daně.

Kritiku odmítl Svaz obchodu a cestovního ruchu. Jeho prezident Tomáš Prouza reagoval slovy, že ministrovo prohlášení vypovídá o zásadní neznalosti fungování trhu, spatřuje v něm nelegální snahu o určování cen.

Video  Ptám se, pane premiére: Fiala si pochvaloval chování Čechů, očekává menší inflaci  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Milan Šmid ( 2. února 2023 18:54 )

Možná že byl pan redaktor nakupovat v poslanecké restauraci možná už tam mají i prodejnu potravin ??

Milan Šmid ( 2. února 2023 18:51 )

Zajedu do Polska a co je u nás v hypermarketech v akci tam to je bez akce asi o 30 až 80 levnější a kvalita je někde jinde! Už jsem se odhlasil s aplikací Lidl.Kaufland,Peny, Tesko atd. Vitaminy v lékárnách a léky tam jsou i o 70 procent levnější kašlu na ně!

Milan Šmid ( 2. února 2023 18:50 )

Co si zvolili to mají

Milan Šmid ( 2. února 2023 18:48 )

Zajedu do Polska a co je u nás v hypermarketech v akci tam to je bez akce asi o 30 až 80 levnější a kvalita je někde jinde! Už jsem se odhlasil s aplikací Lidl.Kaufland,Peny, Tesko atd. Vitaminy v lékárnách a léky tam jsou i o 70 procent levnější kašlu na ně!

Veronika Bartáková ( 2. února 2023 00:29 )

Vejce Lidl 30.1. 67 Kč! Eidam minimálně 23 Kč od konce roku atd. Redaktoři, jste z levného kraje...

Zobrazit celou diskusi