Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Konec falešných slev i smluv po telefonu: Přehled 11 největších novinek pro spotřebitele

 • Autor: Radka Růžičková - 
  13. 1. 2023
  05:00

  Zemětřesení přinesl do práv spotřebitelů rok 2023. Zákon dal stopku falešným slevám, zlepšila se ochrana před „šmejdy“ přede dveřmi i na telefonu a reklamace budou během prvních dvanácti měsíců snazší.

  Rozsáhlá novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku je závazná od 6. ledna 2023. „Přináší podstatné změny do našeho každodenního spotřebitelského života a v mnoha oblastech posiluje ochranu zákazníků,“ říká specialista na práva spotřebitelů, právník Lukáš Zelený, který sestavil přehled nejdůležitějších změn.

 • 1.Reklamační zemětřesení

  Na opravdu „snadnou“ reklamaci máte nově celý rok. Na 12 měsíců se totiž prodloužila lhůta, ve které se uplatňuje tzv. domněnka vadnosti zboží (předpokládá se, že zboží bylo vadné už od převzetí). Aby mohl prodejce reklamaci zamítnout, musí přesvědčivě prokázat, že vada na zboží nebyla již od počátku a že jste si ji způsobili sami. Naopak se ale zhoršila situace pro zákazníka, který bude reklamovat později.

  Dva roky na reklamaci sice zůstávají, ale prodejce ji může zamítnout s tvrzením, že při převzetí bylo zboží bez vad. „Zavádí se poměrně zjednodušené pravidlo, že pokud není vada na věci už při jejím převzetí, prodejce za ni neodpovídá,“ vysvětluje právník.

 • 2.Uzavírání smluv po telefonu

  Nechali jste se „ukecat“ a kývli jste na nabídku po telefonu? Nově vám ji prodejce musí potvrdit v textové podobě. „To znamená, že vám ji zašle například e-mailem nebo dopisem. Vy si tak můžete na základě získaných informací uzavření smlouvy náležitě rozmyslet. K platnému uzavření je totiž nutné přijmout nabídku buď podpisem na listině, nebo i elektronickým způsobem, třeba e-mailem či SMS. V opačném případě nebudete smlouvou vůbec vázáni,“ vysvětluje Mgr. Zelený.

  Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

  Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.