Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Vánoční sbírky: Pro chudé, opuštěné i těžce nemocné děti. A výpověď maminky samoživitelky

 • Autor: amb,swp,ČTK - 
  28. 11. 2022
  05:00

  Chudé děti u maminek samoživitelek, opuštěné děti v dětských domovech nebo těžce nemocní malí pacienti. Na ty se letos zaměřují předvánoční sbírky, které jim chtějí už tak složitý vánoční čas alespoň zpříjemnit. „Finančně to moc pomůže," přiznala Blesku Hanka, která má sama tři děti a kdysi v azylovém domě byla. Jaké sbírky se konají už teď, aby se všechno stihlo do Vánoc připravit?

  Předvánoční sbírky pomáhají chudým rodinám a dětem, které by jinak možná žádný dárek nedostaly. Zvlášť pokud mají rodiče samoživitele a samoživitelky nebo třeba žijí v azylových domech. Letos je to navíc ještě těžší, ceny přes rok násobně stouply.

  „Všechno je drahé a dětem nemůžete všechno splnit,“ řekla Blesk Zprávám samoživitelka Hanka, která má tři děti a sama kdysi musela žít v azylovém domě. Už když tam ale byla první rok a peníze na dárky pro děti neměla, řekli jí: Nic nekupujte. Jak se to tehdy vyřešilo?

  Sbírky však pomáhají také smutnějším případům, například dětem v dětských domovech. A jiná charita je zaměřená na nejsmutnější případ: Vánoce zpříjemňuje onkologicky nemocným dětem. Do jakých sbírek se letos můžete zapojit i vy? A co uvedla pro Blesk Zprávy dobrovolnice, která se do sbírek zapojuje?

 • 1.Krabice od bot

  Od 21. listopadu do 4. prosince mohou lidé obdarovat chudé děti krabicí od bot s dárky. Stačí si vybrat jedno ze 150 sběrných míst, podívat se, pro jaké děti dárky ještě vybírají a dárek tam odnést. Pro některé věkové skupiny se dárky vyberou rychleji než pro jiné, nejtěžší je pro dárce vymyslet krabici pro starší kluky. Diakonie ČCE na svých stránkách sama nabízí tipy, co jakým dětem dát.

  Dárky pro děti vybírají dobrovolnice, mezi které patří Markéta Trombiková. „Kdysi jsme viděli s manželem letáček o Krabici od bot. První rok jsme sami darovali, v okolí jsme ale neměli žádné sběrné místo, a tak jsme založili vlastní. Teď se sběrné místo nachází v naší garsonce, na dveřích máme napsaný čas, kdy mohou lidé přijít. Pak krabice třídíme,“ popsala Blesk Zprávám.  

  Krabice už mají krásně popsané. Letos jich vybírají 70, třetí den po zahájení sbírky jim jich lidé přinesli 10. Krabice už obdrží dárkově zabalené a sami je nekontrolují. „Jen když se nám nějaká zdá podezřelá, například moc lehká, podíváme se dovnitř a něco tam třeba doplníme. Většinou se to ale nestává. Vyberete si věk, pohlaví dítěte a podle toho jim dáte dárek. Anebo třeba mamince do azylového domu,“ popsala Trombiková.

  Jako dárek se jí samotné líbí třeba pastelky nebo omalovánky. Sami se s mužem zapojili kvůli tomu, že pomáhají předat konkrétní dárek. „Máme jistotu, že přijmeme dárky a dětem se přímo rozvezou,“ dodala. Letos podle ní bude potřebovat pomoc s Vánoci víc dětí.

  „Někteří lidé jsou v těžší finanční situaci, z dárků třeba budou mít radost i některé děti z Ukrajiny, které se mohly ocitnout v azylových domech. Samotné nás překvapilo, když jsme spustili registraci dárků a během dvou dnů to skoro bylo plné. Lidi se zapojují,“ řekla Trombiková.

  Na druhé straně krabici od bot už šestým rokem přijímá trojnásobná maminka Hanka. Začalo to v azylovém domě, kde se o této možnosti poprvé dozvěděla. „Na dárky jsem moc peněz neměla. Řekli mi: Nic nekupujte, dárečky dostanou. Každé dítě pak dostalo krabici,“ popsala svou první zkušenost pro Blesk Zprávy. Finančně jí to velmi pomohlo a děti měly neskutečnou radost.

  V azylovém domě strávila další dva nebo tři roky, krabici dostávaly děti každý rok. A ani když si našla s dětmi vlastní bydlení, „Ježíšek“ na ně nezapomněl. „V krabici děti vždycky najdou víc dárků, od každého něco. Hračku, zábavu, něco na sebe, sladkost,“ popsala.

  Dcera (8) ráda něco tvoří, dostává proto korálky nebo omalovánky, ale i puzzle. Někdy dostala čepici, šálu a spoustu ponožek. Syn (skoro 4) zase loni obdržel stavebnici s velkými kostkami. „Moc se mu to hodilo, začínal stavět,“ vzpomíná Hanka. Dárci však nezapomínají ani na pomůcky do školy, mezi kterými jsou třeba sešity, bloky nebo pastelky. Věci z krabic z předchozích let Hance doteď pomáhají.

  „Nikdy tam není nic, co by děti nechtěly, a finančně to moc pomůže. Děti se těší, nikdy neví, co od dárků čekat. A zvlášť to pomůže letos, všechno je drahé a dětem nemůžete všechno splnit,“ přiznala maminka. Skvělé jsou podle ní také společenské hry, které děti využijí spolu a zapojit se může i ona.

  Loni Diakonie ze 48 tisíc krabic poslala skoro 3 tisíce dárků sólo rodičům. Po skončení sbírky je možné také přispět na Krabici online, kde je navíc větší množství možností, jak chudým rodinám finančně pomoct třeba i na bydlení nebo na dětské tábory.

 • 2.Vánoční hvězda

  Sbírka je určená dětem, které kvůli těžké nemoci nemohou Vánoce prožít doma se svými rodinami. Organizuje ji sdružení Šance. Za vybrané peníze se oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci pro malé onkologické pacienty zkrášlí, dětem se nakoupí dárky a svátky se jim celkově zpříjemní.

  Kromě toho jde výtěžek také na nadstandardní vybavení nemocnice, zdravotnické potřeby, na finanční a sociální podporu rodin, financují se jím léčebné pobyty pro děti a další aktivity.

  Termín sbírky je od 21. listopadu do 9. prosince. Zájemci si zakoupí živou květinu jménem vánoční hvězda, která se stala symbolem pro nejkrásnější svátky roku. Velká květina stojí 120 korun, malá polovinu, zájemce si může vybrat červenou nebo bílou. 50 % z ceny jde na pomoc nemocným dětem. „Kupte si vánoční hvězdu a celé Vánoce vás bude hřát pocit, že jste pomohli nemocným dětem,“ zní motto sbírky.

  Prodejní místa se nachází nejen v Olomouci, ale také v Prostějově, Hranici, Zábřehu, Přerově nebo v Praze. Do 6. prosince si lidé hvězdu mohou také hromadně objednat přes e-mail herta.mihalova@sanceolomouc.cz.

  Nápad na uspořádání sbírky pro těžce nemocné děti dostala v roce 1998 Eva Dvořáková, maminka malého pacienta, který se na Dětské klinice léčil. Nyní se do sbírky zapojují vyléčené děti a jejich rodiny, zdravotníci, ale i dobrovolníci. V roce 2019 se pro nemocné děti vybraly dokonce 3 miliony korun.

 • 3.Klub svobodných matek

  Přestože Vánoce jsou pro samoživitele a samoživitelky stresující vždy, letos podle zjištění Klubu svobodných matek čtyři pětiny z nich nemají na vánoční dárky peníze. Přání tak dětem splní jen částečně nebo vůbec. Může za to celoroční růst cen, kdy lidé nezvládají nic ušetřit. Na Vánoce se tak obrací na neziskové organizace.

  „Zajišťování vánočních dárků pro děti rodin samoživitelů, kteří si je nemohou dovolit, patří mezi naše každoroční aktivity. V průběhu minulého měsíce jsme zjišťovali konkrétní přání dětí a teď jim postupně zajišťujeme dárky fyzicky s tím, že aktuálně má již doma schované dárky pod stromeček více než 300 dětí a další dárky jsou v běhu,“ popsala Blesk Zprávám Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek.

  Aktuálně sólo rodiče, kteří by potřebovali s Ježíškem pomoc, mohou žádat o finanční příspěvek na vánoční dárek prostřednictvím online formuláře na jejich webových stránkách.

  Poprvé letos na svém charitativním e-shopu zavedli sekci Vánoční strom přání, kde mohou zájemci přispět na splnění konkrétního vánočního přání dětí. Na webu už déle mají možnost online nakoupit pro samoživitelku, v tomto případě jim lidé nejčastěji finančně přispívají na bydlení, jídlo a teď právě i na zmiňované vánoční dárky.

  Klub také vede charitativní oděvní e-shop. Tam teď lidé nejvíc shání svetry, mikiny nebo bundy.

 • 4.Vánoční stromek

  V Liberci mohou lidé pomoci opuštěným dětem v dětských domovech. Od 26. listopadu do 16. prosince se tam bude konat tradiční sbírka Vánoční strom. Ten bude stát v centru Liberce v přízemí Nákupní galerie Plaza. Lidé si u něj mohou vybrat některé z desítek přání, koupit dárek a znovu ho zabalený přinést pod stromek.

  Sbírka probíhá od roku 1998 a nyní už má i své pravidelné dárce, mezi nimi také sami bývalí malí klienti dětských domovů. Letos se však organizátorka Květoslava Pěčková obává, zda bude dárků dostatek. „Doba je těžká, ale já přeci nemůžu polovině dětí z dětského domova říct, že pro ně dárky nemám. Pomáhají nám proto i sponzoři, i těch ale v posledních letech ubylo," uvedla pro ČTK.

  Po skončení sbírky dárky roztřídí a 19. prosince už si je vyzvednou ředitelé dětských domovů. Přání dětí se od začátku sbírky výrazně změnila.

  „Když jsme začínali, všichni chtěli walkmana, pak discmana, pak chtěli všichni MP3, pak MP4, dneska už ale není takhle zaměření na určitou věc, dneska je to různorodé, všichni mají mobily, jsou na počítači, takže chtějí různé věci. A taky se nám mění skladba dětí a to je dobře. Mizí nám malé děti, protože ty jdou do rodin a nezůstávají v dětských domovech, za to jsem moc ráda," Pěčková.

 • 5.Sbírka na mobilní vany

  Od začátku adventu, tedy od 27. listopadu až do Tří králů budou lidé v Přerově vybírat peníze na mobilní vany pro seniory a lidi s chronickým nebo tělesným postižením. V centru města mohou lidé přispět do kasičky pod vánočním stromkem.

  Výtěžek by měl směřovat na přerovskou charitu a terénní odlehčovací službu. Loni se sbírka v Přerově zaměřila na nevyléčitelně nemocné v terminálním stadiu nemoci, jmenovala se Strom života.

  Video  Prouza o české drahotě i rozzuřených Polácích: Proč je u sousedů o tolik levněji? 
  Video se připravuje ...

   

e.lesanova ( 28. listopadu 2022 18:01 )

Pokud chcete přispět, najděte si sami v okolí dětský domov, azylový dům, maminky, které pro děti nemají dost financí...je jich všude dost a nebudete se muset obávat, kolik z vašeho daru ve finále zůstane v něčí kapse. Stačí vzpomenout aktivity Verešové, která uspořádala pro chudáky děti, které "nemají tolik štěstí jako ona", ale zapomněla se jaksi zmínit, že její manžel dělá to nejhorší svinstvo, co lze a obírá a likviduje právě děti na dětských exekucích... se sbírkami, charitami je protrhl pytel a ten je velmi "neprůhledný"

kralovna-vsech-mori ( 28. listopadu 2022 08:44 )

Proč si prosím samoživitelky pořizují s každým chlapem co se u ní zdrží na noc děti?

kralovna-vsech-mori ( 28. listopadu 2022 08:43 )

Zobrazit celou diskusi